Technologia budowy domu a koszty

Bogusław Nowak
12.03.2013 14:19
A A A

Budimex danwood

Powszechny jest pogląd, że koszty budowy domu wiążą się z technologią, która zostanie do tego celu użyta. W takim przekonaniu utrzymują inwestorów...producenci materiałów  budowlanych. Ponieważ każdy reklamuje swój wyrób jako cieplejszy i tańszy od konkurencji - intuicyjnie myślimy, że musi istnieć  technologia idealna. Nic bardziej mylnego.
Zobacz zdjęcia (19)
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • kamilkamil6

  Oceniono 6 razy 6

  Dobry tekst, szkoda, że podzielony na 20 slajdów:) Warto zwrócić uwagę że przy każdym domu, budowanym w każdej technologii w naszym klimacie b. ważna jest dobra, gruba izolacja termiczna.
  Najlepiej jak jest od renomowanych firm jak styropian np Termo Organika a jak wełna to np Rockwool. Nie ma co oszczędzać inwestycja na lata, a komfort i oszczędności gwarantują pewne firmy znane z jakości

 • Gość: Prawda

  Oceniono 1 raz 1

  słowo dywagować jest użyte w złym kontekście autor chciał zabłysnąć słownictwem lecz nie wyszło

 • Gość: z

  Oceniono 1 raz 1

  Nie planuję budowy domu w najbliższym czasie, ale jako studentka architektury chętnie i z wielką ciekawością przyswajam wszystkie informacje na temat współczesnego budownictwa, aby wykorzystywać je w przyszłej pracy. Jak powtarzają nam cały czas prowadzący, wszyscy chcą budować jak najtaniej, czasem kosztem funkcjonalności i trwałości (szczególnie jeśli chodzi o dużych inwestorów) i nie myślą o przyszłych kosztach. Tu bardzo dobrze wytłumaczone jest, że tak naprawdę na koszt budowy składa się dużo więcej czynników niż sama cena materiałów. Do tego wszystko napisane zrozumiałym dla każdego językiem, a nie techno-mową, jaką można spotkać w wielu czasopismach.. Świetny artykuł!

 • Gość: andrzej g. Merida, Yucatan,Mexico

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawy artykuł- dla potencjalnego inwestora daje "szersze " spojrzenie na etapie wstępnej koncepcji - zamiaru budowy domu i bilansowania możliwości finansowych. Jak każdy wie, nie można mieć dokładnie tego co się chce, ale to na co pozwalają finanse i konieczny jest kompromis. Ja, mieszkając i zamierzając mieszkać na stałe na południu meksyku również rozważam czy budować, czy kupić gotowy - ale tutaj skłaniam się do nabycia gotowego nowego domu. Jest w czym wybierać, a czy się buduje pod swoim nadzorem, czy gotowy to i tak jest s........ Kultura budownictwa żadna ( domy, a nawet większe pawilony buduje "trójka murarska " dojeżdżająca na rowerze ( wieloosobowym ), przy użyciu narzędzi ręcznych - majzel, młot kielnia, łopata, poziomica max. dł. 05 m, pion ze sznurka i nakrętki. Nikt nie zawraca sobie głowy kątem prostym itp.fundament na 10cm ( podłoże skała) mury z bloczków 15 cm , tynk 05 - 1 cm.
  tak, że i tak trzeba sobie wszystko wykańczać samemu .Ale... myśląc o inwestycji chętnie czytam artykuły Pana red. Nowaka - są świetne - dziękuję autorowi.

 • qdc

  0

  Czytając taki artykuł wiele osób pewnie zrezgnuje z budowy domu. Z drugiej strony jeżeli naprawdę nie ma się czasu/głowy do tego to warto zatrudnić kogoś kto taką budowę poprowadzi...

  www.dl-investment.pl

 • pingwinzielony

  0

  Termo Organika w całym systemie , najlepsza:)

 • kazimierzkary

  Oceniono 2 razy 0

  Z budową domu i zastosowaną technologią jest tak, że nie liczy się tylko jej koszt w trakcie budowy ale również a może i przede wszystkim to, ile będzie nas potem kosztowała eksploatacja. Czasami warto w coś zainwestować, co finansowo może i się zwróci dopiero za 5 lat, ale za to od pierwszego roku będziemy mogli ciągnąć z tego korzyści w postaci większego komfortu (choćby cieplnego). To ile można zaoszczędzić wykonując izolację ważnych elementów konstrukcyjnych można łatwo policzyć za pomocą dostępnych kalkulatorów energetycznych, np; www.oszczednydom.pl/programs/kalkulator/

 • Gość: as

  0

  Czytając o czym trzeba myśleć budując dom coraz bardziej skłaniam sie do kupna gotowego. Dzięki Panie autorze.

 • Gość: steni

  0

  Po przeczytaniu czuje się jeszcze gorzej. Wskazano tu tyle czynników wpływających na koszty, że liczba kombinacji jest praktycznie nieskończona. A jeszcze nie klikałem na te wszystkie odsyłacze do innych stron. I tak mam mętlik w głowie. I jako, biedny inwestor, humanista, mam podjąć decyzję swojego życia, na którą wydam wszystkie swoje pieniądze. I na co tu sie zdecydować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX