Technologia budowy domu a koszty

Powszechny jest pogląd, że koszty budowy domu wiążą się z technologią, która zostanie do tego celu użyta. W takim przekonaniu utrzymują inwestorów...producenci materiałów  budowlanych. Ponieważ każdy reklamuje swój wyrób jako cieplejszy i tańszy od konkurencji - intuicyjnie myślimy, że musi istnieć  technologia idealna. Nic bardziej mylnego.

Zaczynamy!

Na początek rozważań: gdyby istniała  najlepsza technologia budowy domów jednorodzinnych - wyeliminowałaby z rynku pozostałe. Tymczasem domy powstają zarówno w technologiach  tradycyjnych i dopiero "walczących" o uznanie. Inwestor chce mieć dom  tani w  budowie, a potem w eksploatacji. Już nie wybiera cegły, bo wie jest zbyt zimna i droga, ale jeszcze nie chce też modułów poliuretanowych, choć ciepłe i tanie, bo nie wierzy że będą wytrzymałe. Dylematów ma jeszcze więcej. Omówimy te najważniejsze.

Technologia tradycyjna

Ten dom (LK-model 516) zaprojektowany został w technologii tradycyjnej z użyciem pustaków ceramicznych Max (LEIER) + 12 cm styropian. Jak widać - budowany jest z bloczków betonu komórkowego. Policzmy:  na metr kw ściany potrzeba * 22  Maxy po 1,88 zł  lub 7 sztuk bloczków betonu komórkowego (Termalica 600) po 8,50 zł. Różnica w cenie metra kw: (41,36 zł Maxy vs 59,50 zł bloczki) oczywista. Dlaczego  inwestor wybrał materiał droższy? Bo szybciej wymurował, czyli zaoszczędził na kosztach robocizny.

Zobacz projekt i dokumentację budowy

* Wszystkie ceny z marca 2013, za allegro (opcja :" kup teraz", oferty producentów, a  parametry materiałów za porównywarką: http://katalog.wlasnydom.pl/ksd/sciany)

Koszty budowy a działka...

Na tym ujęciu - główne etapy budowy: od projektu po stan surowy. Zauważcie, że ten dom zrealizowano na pochyłej działce, czyli doszły koszty fundamentów, których projektant nie przewidywał. Ściany wykonano z pustaków, a projekt zakładał cegły. Wniosek? Koszt budowy tego domu bardziej niż z technologią - wiąże się z realiami działki, na której będzie realizowany.

Zobacz ten projekt i dokumentacje budowy

Porównujemy cenę i izolacyjność

W technologiach tradycyjnych murowanych zamiana np. ceramiki na beton komórkowy polega jedynie na oszacowaniu czy przy zakładanym współczynniku izolacyjności taniej będzie murować z pustaków czy bloczków. Ponieważ (porównując izolacyjność) beton komórkowy jest generalnie tańszy* niż ceramika, zarówno jako materiał, jak i w wykonawstwie wybór zdaje się być oczywisty, prawda?

Nie! Zobaczcie następne zdjęcie.

Zobacz ten projekt i dokumentacje budowy

* Wszystkie ceny podaję z marca 2013, za allegro (opcja :"kup teraz", oferty producentów , a parametry materiałów za porównywarką: http://katalog.wlasnydom.pl/ksd/sciany)

Cena materiałów a etapy budowy

Oto dom projektowany w  betonie komórkowym, ale zrealizowany w ceramice. Projekt zakładał bloczki Ytong gr.36,5 cm. Dom, który powstał z pustaków termoton 29. Ytong (U= 0,25 W/m2K) nie wymaga docieplenia. Termoton (U= 0,83 W/m2K) trzeba ocieplić. Liczymy koszt metra kw: Ytong - 103 zł, Termoton - 53 zł. Wniosek? Na etapie "gołych ścian" dom z ceramiki będzie dwukrotnie tańszy, ale ponad dwukrotnie bardziej zimny. Dlaczego inwestor wybrał gorsze rozwiązanie? Dlatego, że buduje etapami i miał ograniczone fundusze. Postawił dom, a kiedy zgromadzi pieniądze na dalsze prace - wyda więcej na docieplenie (per saldo zbuduje dom drożej).

Zobacz projekt tego domu

Koszt budowy a bryła budynku

Na przykładzie budowy tego dworu chcę wykazać, iż koszt budowy domu zależy nie tylko od wybranej technologii, ceny materiałów i kosztów robocizny. Bryła budynku ma niebagatelne znaczenie. Ten dwór (w porównaniu do innego, prostego w bryle budynku o identycznym metrażu) będzie już w stanie surowym o ok. 20% droższy jedynie dlatego, że ma kolumnadę przed wejściem i zadaszony taras.

Zobacz projekt tego domu

Porównujemy bryły budynków

Zależność pomiędzy bryłą budynku, technologią wznoszenia a kosztami budowy najlepiej  ilustruje to zdjęcie. Przy porównywalnej powierzchni użytkowej tańszy jest  LK&924 (choćby o koszt pokrycia dachowego) i to niezależnie od wybranej technologii. Technologia ma tu jednak osobne znaczenie: biała willa powinna mieć solidny  strop (musi  przenieść np. śnieg, którego może się inwestorowi nie chcieć usuwać, czyli raczej żelbet). Dwór zaś teoretycznie może być wykonany w szkielecie drewnianym. Mimo to  i tak będzie droższy w budowie, choćby o koszt okrągłych baszt.

Zobacz projekty tych domów:

LK&924

LK&363

Koszty budowania w systemie

Osobną kategorię kosztową i technologiczną prezentuje ten dom. Powstał z bloczków betonu komórkowego, ale w tzw. systemie.  Prezentowany tu system solbet to oferta producenta betonu komórkowego. Inwestor kupuje nie tylko bloczki na ściany, ale również wszystkie inne elementy do budowy domu (wszystkie wykonane z tego samego materiału). Jakie tu zyski? Ściany są jednorodne. Budowa domu przypomina składanie z klocków lego. Niektóre elementy systemu mogą być droższe niż kupione na wolnym rynku, lecz per saldo koszty całej budowy będą porównywalne do kosztów budowy tradycyjnej. Za to jakość budynku będzie lepsza.

Zobacz jak się buduje w systemie solbet

Podmiana elementów w ramach jednej technologii

A teraz inny problem. Dom budowany z pustaków ceramicznych, ale innych niż zakładał projekt. Istota dylematu? Producenci udoskonalają swoje wyroby. Pustaki ceramiczne nowej generacji mają znacznie lepsze parametry np. izolacyjne. Kalkulacja kosztów przy jednej technologii (tu konkretnie ceramika poryzowana) powinna polegać na ustaleniu zysków, jakie przyniesie proste zastąpienie przewidzianego w projekcie pustaka starszej generacji - pustakiem nowszym.

Opis projektu i realizacja

Obliczanie współczynnika przenikania ciepła dla porotherm

Katalogi produktów porotherm

Z bali czy ceramiki?

Na przykładzie "Ledy", która została zaprojektowana w kilku technologiach  porównajmy koszty budowy tego domu z bali i ceramiki. Zwróćcie uwagę, że nawet projektant zamieścił kosztorys ledy w wersji murowanej, a nie zamieścił w wersji z bali. Dlaczego? Bo różnica w kosztach domu z bali może wynosić od 700 do 1450 zł  za kubik (jodła, świerk importowane z Rosji lub krajowe, impregnowane lub nie). Dla porównania: kubik ceramiki (termoton P+W29) kosztuje 170 zł. Na podstawie ofert przetargowych na portalu oferia.pl (marzec 2013) - koszt budowy Ledy z materiałem wynosi ok. 1000 zł za metr kw w ceramice lub od 800 do 1500 zł za metr kw za dom z bali.

Zobacz projekt tego domu

Porównujemy najnowsze projekty

Zobaczcie najnowsze projekty dwóch  znanych biur architektonicznych. "Sambor eko"   Archetonu oraz "Alamo" -  Lipińscy Domy. Porównywalna powierzchnia użytkowa, każdy otrzyma dotację. Sambor: Bloczki SOLBET Optimal 24  +  wełna mineralna Isover gr. 20 cm. Alamo: Pustaki "Porotherm" + 20 cm styropian "Termoorganika". Który dom wybierzecie? Oba mają podobne parametry użytkowe. Zauważyliście, że to, czy mury są z betonu komórkowego czy z ceramiki staje się sprawą o mniejszym znaczeniu? Muru jest w zasadzie tyle samo co izolacji - oto istota przemian w budownictwie.

Zobacz projekty:

Alamo

Sambor

Istota przemian w budownictwie XXI wieku

Od połowy XX wieku  celem  budowania nie jest  szukanie odpowiedzi na pytanie "z czego dom" - lecz-  ile będzie kosztowało zamieszkiwanie w nim. Stąd postęp dotyczy bardziej materiałów izolacyjnych niż konstrukcyjnych. Materiały tradycyjne dochodzą technologicznie do granic swoich możliwości. XXI wiek spowoduje w budownictwie podobną rewolucję, jaka już dotknęła samochodów, lodówek, żarówek. Kupując i planując budowę, analizować będziecie koszt eksploatacji bardziej niż technologie wznoszenia. Podobnie jak dziś kupujecie lodówkę, wybierając tę, która chłodzi taniej, a nie zajmujecie się tym, z czego  lodówkę zbudowano i czym jest izolowana. Producent (lodówki i domu) musi Wam zagwarantować jakość, a świadectwem energetycznym pokazać, jakiej klasy jest jego wyrób. Takie obowiązują przepisy.

Co ważniejsze: koszty eksploatacji czy budowy?

Domy prefabrykowane, kupowane w systemie "pod klucz" narzucają współczesnemu budownictwu wzory do naśladowania. Kupując taki dom, znacie koszt budowy co do złotówki, dostajecie gwarancję parametrów budynku, czyli kosztów eksploatacji. Ponieważ w całej Europie parametry techniczne i eksploatacyjne domów gotowych stanowią punkt odniesienia dla budownictwa tradycyjnego- w Polsce będzie podobnie. W czym rzecz? W tym, że jeśli murowaniem na placu budowy udaje się osiągnąć parametry eksploatacyjne domu gotowego  taniej - warto domy murować . Jeśli nie - po co budować dłużej i drożej, a potem drożej mieszkać?

Koszty i parametry domu gotowego w technologii szkieletu drewnianego

Dom prefabrykowany firmy Budimex danwood. Model: family 117.  Współczynniki izolacyjności liczone w Watach na metr kw : Ściany-U=0,130. Strop: 0,185. Dach: 0,186 . To  plus techniki grzewcze, solary, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i wentylacja z odzyskiem ciepła sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne Family 117 waha się od 40 do 70 kWh/m2 rok. Koszt domu pod klucz- 249,900 zł brutto. Koszt metra kw: 2190 zł. Technologia: szkielet drewniany. Izolacje wełna i styropian.

Prezentacja producenta

Koszty i parametry domu gotowego w technologii szkieletu stalowego

Dom prefabrykowany firmy Arthaus. Model: ART 110 classic. Współczynnik izolacyjności  U=0,14 W/(m2K). Roczny koszt ogrzewania 2500 zł. Ten dom w wykonaniu energooszczędnym kosztuje brutto 253,000  zł, a w wykonaniu pasywnym 281,000 zł. Technologia: szkielet stalowy z wypełnieniem (wełna, styropian)

Opis projektu i technologii, prezentacja firmy

Jak porównywać domy prefabrykowane?

Tradycjonaliści mogą dywagować nad różnicami technologii i mają do tego prawo. Zachęcam do analizy wyposażenia: zauważyliście, że różnica w cenie tych domów wynosi zaledwie 3000 zł?

Famili 117: Ma wentylację mechaniczną, kompletną instalacją wod-kan i c.o. zasilaną kotłem gazowym, kompletną instalacją elektryczną z gniazdami i przełącznikami.

ART 110 Classic: Ma wentylację mechaniczną z wymiennikiem gruntowym, instalację wodną, ogrzewanie podłogowe na parterze a kaloryfery na piętrze.

Wyszukaj inne różnice:

http://www.danwood.pl/

http://www.arthauss.pl/

Technologia a lokalizacja systemów obsługi domu

Współczesny dom, aby był oszczędny w eksploatacji, ma mieć już nie tylko ciepłe ściany i okna. Musi posiadać również system wentylacji mechanicznej z wymiennikiem. Tylko takie rozwiązanie powoduje oszczędność wynikłą z odzysku ciepła traconego w przewodach wentylacji grawitacyjnej. Technologia budowy domu tylko pozornie jest mało istotna. Projekt domu murowanego musi uwzględnić przebieg kanałów i lokalizację urządzeń sterujących. Jeśli nie uwzględnia - kucie ścian i przeróbki podniosą koszty inwestycji....

Koszt budowy a montaż wyposażenia

Podobnie rzecz się ma ze wszystkimi współczesnymi urządzeniami, które obniżają koszt eksploatacji domu: instalacją solarną, hybrydami ( łączenie kilku urządzeń grzewczych w jeden system). Wniosek? W zeszłym wieku dzięki izolacyjnej rewolucji dom stał się stosownie ciepły.  W XXI wieku , po osiągnięciu standardu izolacyjności - dom - aby był oszczędny - musi być wyposażony w urządzenia, które zużycie energii minimalizują. Do kosztów budowy domu trzeba doliczyć koszty integralnego z nim, a nieznanego wcześniej wyposażenia technicznego.

Poznaj nowe instalacje:

http://www.hydromix.pl/solary.htm

http://www.instalacjebudowlane.pl/4433-23-40-system-solarny-plus-technika-kondensacyjna.html

Koszty ogrzewania? 72 zł miesięcznie

Jak funkcjonuje współczesny dom? Sprawdźcie w sieci! Dom pasywny w Boruszowicach realizuje unikatowy (dotacje unijne) program badawczy. Ma wmontowane ok. 100 czujników, które rejestrują wszystkie parametry obiektu i otoczenia, a całość transmitowana jest na stronie.

Z testów wynika, że utrzymanie domu zimą kosztuje 72 zł miesięcznie. Dom w Boruszowicach pokazuje przyszłość budownictwa.

Zobacz film: Marta i Bartek oprowadzają...

Więcej o:
Komentarze (24)
Technologia budowy domu a koszty
Zaloguj się
 • kamilkamil6

  Oceniono 6 razy 6

  Dobry tekst, szkoda, że podzielony na 20 slajdów:) Warto zwrócić uwagę że przy każdym domu, budowanym w każdej technologii w naszym klimacie b. ważna jest dobra, gruba izolacja termiczna.
  Najlepiej jak jest od renomowanych firm jak styropian np Termo Organika a jak wełna to np Rockwool. Nie ma co oszczędzać inwestycja na lata, a komfort i oszczędności gwarantują pewne firmy znane z jakości

 • Gość: Prawda

  Oceniono 1 raz 1

  słowo dywagować jest użyte w złym kontekście autor chciał zabłysnąć słownictwem lecz nie wyszło

 • Gość: z

  Oceniono 1 raz 1

  Nie planuję budowy domu w najbliższym czasie, ale jako studentka architektury chętnie i z wielką ciekawością przyswajam wszystkie informacje na temat współczesnego budownictwa, aby wykorzystywać je w przyszłej pracy. Jak powtarzają nam cały czas prowadzący, wszyscy chcą budować jak najtaniej, czasem kosztem funkcjonalności i trwałości (szczególnie jeśli chodzi o dużych inwestorów) i nie myślą o przyszłych kosztach. Tu bardzo dobrze wytłumaczone jest, że tak naprawdę na koszt budowy składa się dużo więcej czynników niż sama cena materiałów. Do tego wszystko napisane zrozumiałym dla każdego językiem, a nie techno-mową, jaką można spotkać w wielu czasopismach.. Świetny artykuł!

 • Gość: andrzej g. Merida, Yucatan,Mexico

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawy artykuł- dla potencjalnego inwestora daje "szersze " spojrzenie na etapie wstępnej koncepcji - zamiaru budowy domu i bilansowania możliwości finansowych. Jak każdy wie, nie można mieć dokładnie tego co się chce, ale to na co pozwalają finanse i konieczny jest kompromis. Ja, mieszkając i zamierzając mieszkać na stałe na południu meksyku również rozważam czy budować, czy kupić gotowy - ale tutaj skłaniam się do nabycia gotowego nowego domu. Jest w czym wybierać, a czy się buduje pod swoim nadzorem, czy gotowy to i tak jest s........ Kultura budownictwa żadna ( domy, a nawet większe pawilony buduje "trójka murarska " dojeżdżająca na rowerze ( wieloosobowym ), przy użyciu narzędzi ręcznych - majzel, młot kielnia, łopata, poziomica max. dł. 05 m, pion ze sznurka i nakrętki. Nikt nie zawraca sobie głowy kątem prostym itp.fundament na 10cm ( podłoże skała) mury z bloczków 15 cm , tynk 05 - 1 cm.
  tak, że i tak trzeba sobie wszystko wykańczać samemu .Ale... myśląc o inwestycji chętnie czytam artykuły Pana red. Nowaka - są świetne - dziękuję autorowi.

 • qdc

  0

  Czytając taki artykuł wiele osób pewnie zrezgnuje z budowy domu. Z drugiej strony jeżeli naprawdę nie ma się czasu/głowy do tego to warto zatrudnić kogoś kto taką budowę poprowadzi...

  www.dl-investment.pl

 • pingwinzielony

  0

  Termo Organika w całym systemie , najlepsza:)

 • kazimierzkary

  Oceniono 2 razy 0

  Z budową domu i zastosowaną technologią jest tak, że nie liczy się tylko jej koszt w trakcie budowy ale również a może i przede wszystkim to, ile będzie nas potem kosztowała eksploatacja. Czasami warto w coś zainwestować, co finansowo może i się zwróci dopiero za 5 lat, ale za to od pierwszego roku będziemy mogli ciągnąć z tego korzyści w postaci większego komfortu (choćby cieplnego). To ile można zaoszczędzić wykonując izolację ważnych elementów konstrukcyjnych można łatwo policzyć za pomocą dostępnych kalkulatorów energetycznych, np; www.oszczednydom.pl/programs/kalkulator/

 • Gość: as

  0

  Czytając o czym trzeba myśleć budując dom coraz bardziej skłaniam sie do kupna gotowego. Dzięki Panie autorze.

 • Gość: steni

  0

  Po przeczytaniu czuje się jeszcze gorzej. Wskazano tu tyle czynników wpływających na koszty, że liczba kombinacji jest praktycznie nieskończona. A jeszcze nie klikałem na te wszystkie odsyłacze do innych stron. I tak mam mętlik w głowie. I jako, biedny inwestor, humanista, mam podjąć decyzję swojego życia, na którą wydam wszystkie swoje pieniądze. I na co tu sie zdecydować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX