Kolorowe fasady domów

Ocieplenie budynku nie wymaga formalności, a dom pogrubiony o kilkanaście centymetrów  zmienia wygląd. Jest to także okazja do zmiany elewacji, bo na styropianowe podłoże można nakleić (również styropianowe) detale architektoniczne. Możliwość zabarwienia tynku na dowolny kolor skłania do najróżniejszych eksperymentów aranżacyjnych. Zanim pomalujecie swój dom, zobaczcie jak malują inni!

Dylemat bliźniaków

Bliźniak pod wspólnym dachem, ale dwie różne koncepcje aranżacji fasady. Sąsiad po prawej odgrodził się od drogi, natomiast dom po lewej ma ogródek otwarty. Obie koncepcje starannie zrealizowane. Pytanie do "bliźniakowców"- kolorować i aranżować fasadę wspólnie, a może lepiej, żeby każdy robił po swojemu?

Ewolucja fasad

Dom po lewej wykańczany w zeszłym wieku, po prawej realizacja współczesna. Widoczna jest różnica w aranżacji fasad: dyskretny w formie daszek nad garażem (po lewej), z funkcji wyłącznie ochraniającej zmienił się w balkonik i pionowy murek (po prawej) w kolorze odmiennym od fasady. Do tego popielate bonie sięgające od parteru po parapet okna na piętrze. Fasada z jednokolorowej zmieniła się w trójkolorową. Oto istota ewolucji w kolorystyce fasad.

Jak kolorują architekci?

Modę na kolorowe fasady uwzględniają biura architektoniczne, dodając na swoich stronach współczesne aranżacje dla już opracowanych projektów budynków. Na zdjęciach fasady krakowskiej pracowni LK projekt. Po lewej - lata 80-te, po prawej - propozycje współczesne. Jak widać, współczesne tynki i okładziny mają cieplejsze kolory. Warto sprawdzić jak fachowcy kolorują fasady!

W holenderskim nastroju

Ciemna fasada stanowi tło dla jaśniejszych okien, okiennic i detali architektonicznych. Taki styl określany jest mianem "holenderki". Nazwę "przywieźli" budowlańcy pracujący przy renowacji domów w krajach  Beneluxu. "Holenderki" coraz śmielej "atakują" nasz krajobraz i bez wątpienia coś z tego w rodzimej sztuce aranżacji fasad pozostanie.

Rywalizacja kolorów

Remontowane (docieplane) fasady dostają po kilka kolorów tynku i kilka rodzajów okładzin. Który dom jest ładniejszy? De gustibus non est disputandum!

Kamienne akcenty

Częstym powodem ozdabiania fasad jest np. budowa nowego ogrodzenia. Panuje moda na ogrodzenia wylewane z betonu i oklejane okładziną lub kamieniem łamanym. Taki współczesny mur ogrodzeniowy wręcz wymaga, aby ten sam akcent (kolorystyczny lub w okładzinie) trafił na ściany budynku. Na zdjęciu współczesna aranżacja z wykorzystaniem tego samego materiału na murze oraz na fragmencie fasady.

Kolorowanie wirtualne

Projektowanie kolorowych fasad domu ułatwiają inwestorom liczne programy sieciowe. Dzięki nim można pokolorować domy, które są już w bazie programu. W lepszych - trzeba zrobić zdjęcie swojego domu i wprowadzić je do programu. Na zdjęciu kolaż aranżacji fasady domu jednego z wielu darmowych programów, w którym zastosowałem opcję "najczęściej wybierane kolory".

Kostka współczesna

Dom "kostka" jest (wbrew pozorom) lepszym materiałem dla osoby wykonującej fasady niż dom z dachem tradycyjnym. Odpada tu np. problem konfliktu nowego koloru fasady z kolorem dachu. Współczesna kostka ma obowiązkowo nowe duże okna, a płaszczyznę jej ścian dzielą pasy tynku lub okładzin. Tajemnicą sukcesu jest dobranie koloru głównego oraz koloru lub rodzaju okładzin na pasy działowe. Tyle wystarczy!

Kostka zdecydowanie kolorowa

Przykład ożywienia domu "kostki" śmiałą kolorystyką. Przy tej aranżacji zastosowano sporo najważniejszych zasad - są duże okna, stalowy "przejrzysty" balkon oraz linia działowa pomiędzy parterem, a piętrem. Czy dostrzegacie różnicę między tą propozycją, a domem "kostką" z poprzedniego zdjęcia?

Dom zaaranżowany z pasją

Ten dom aranżował pasjonat: staranne wykończenie, konsekwencja detali i koloru. Całość kontrastuje jednak z aktualnymi trendami zdobienia fasad (zobacz następne zdjęcie).

Kolory uporządkowane

Mini osiedle domków jednorodzinnych, a na każdym domu co najmniej cztery różne kolory tynków oraz okładzin. Za dużo? Nie! Akcenty kolorystyczne rozbijają monotonię, a ich powtarzalność wprowadza ład i porządek. W tym zestawie kolorystycznym (różne odcienie beżów, brąz stolarki i jasne okleiny) traci znaczenie fakt bliskiego sąsiedztwa wielu dużych domów na małych działkach.

Komentarze (6)
Kolorowe fasady domów
Zaloguj się
 • Gość: ogrodnik

  0

  kolorowy zawrót głowy nie zawsze jest dobry.Ciekawe zdjęcia pokazują ,że kompozycją domu z otoczeniem nikt się nie przejmuje ! Chyba najlepszy jest umiar i dobry smak.

 • Gość: adapo

  0

  Przed przeczytaniem tego artykuliku nie bardzo zdawałem sobie sprawy jak ważna jest elewacja i kolory.
  Teraz na pewno będę bardziej zwracał na to uwagę .Poruszono problem który nie jest doceniany przez inwestorów

 • Gość: un45

  0

  Dobry artykuł, ciekawe pomysly ale trochę zbyt mało praktycznych porad. Bardzo ciekawa aranżacje elewacji zwłaszcza podoba mi się "Dom zaaranżowany z pasją" taki bym chciała napewno mieć.

 • azyzman

  0

  Całkiem ciekawy tekst! I trzeba przyznać, że współczesne zasady kolorystyki elewacji są bardziej atrakcyjne. Jedna uwaga tylko, ze wystrzegałbym się tzw. holenderki, która w innych stronach Polski kojarzy się bardziej z tzw. petersburską szkołą rewaloryzacji - patrz warszawskie zabytki pałac w Wilanowie, a jeszcze bardziej jaskrawa elewacji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 • Gość: kobieta06

  0

  Świetny artykuł! Bardzo przystępna forma informacji otwierająca szersze spojrzenie na wydawałoby się tak prostą sprawę a jednak czasami nieprzemyślaną sprawę kolorystyki zewnętrznej domu. Artykuł godny polecenia!

 • Gość: mmm

  0

  Bardzo pomocny poradnik. Pokazuje różne pomysły kolorystyczne, coś czego mi trzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX