Nie zgadniesz jakie rzeczy potrafią wpłynąć na ceny nieruchomości! [PRZEGLĄD]

Na cenę nieruchomości mogą mieć wpływ różne wskaźniki. Niektóre z nich są sztywne, takie jak lokalizacja bądź wyposażenie. Ale zdarzają się również współczynniki niecodzienne. Duchy, makabryczne morderstwa, sława właściciela i inne.

Nie bój się duchów? chyba, że jesteś właścicielem nawiedzonej nieruchomości.

Duchy. Można w nie wierzyć bądź nie. Ale fama nawiedzonego domu nie jest korzystna na rynku nieruchomości. Domy, które w opinii klientów są narażone na zjawiska paranormalne są mniej chętnie kupowane niż reszta. Skrajne przypadki można znaleźć u sąsiadów ze wschodu. W Moskwie przykłada się do tego typu zdarzeń szczególną wiarę. Nie dziwi, więc fakt, że cena nawiedzonych nieruchomości w Rosji może spaść nawet o 30%.

Tak się stało w przypadku mieszkania w pobliżu mieszkania stacji metra Aleksejewskaja w Moskwie. Pomimo bardzo dobrej lokalizacji cena wynajmu mieszkania wynosiła tam 25 tysięcy rubli (około 1500 złotych), przy medianie cen w tej okolicy wynoszącej 36 tysięcy rubli (około 2100 złotych). Dobry interes dla przyszłego najemcy, o ile nie lęka się spotkać zjawy!

Więcej pisaliśmy o tym tutaj

Makabryczna zbrodnia - ludzie nie chcą mieszkać w kostnicy

Co jakiś czas opinią społeczną wstrząsają makabryczne zbrodnie. Często za ścianami domów i mieszkań dzieją się koszmary, o których nigdy nie chcielibyśmy słyszeć. Takie zbrodnie jak morderstwa, przetrzymywanie kogoś wbrew jego woli, brutalne gwałty... wywierają piętno nie tylko na ofiarach i bliskich, ale również na czymś bardziej materialnym. Jak na przykład - cenie nieruchomości.

Bardzo często, lokal w którym doszło do makabrycznej zbrodni jest sprzedawany, by jak najszybciej "zmazać" historię danego miejsca. Jednak, wtedy zaczynają się schody. Osoby szukające nieruchomości dla siebie, nie chcą mieszkać w miejscu, które mogłoby kojarzyć się wielką tragedią. Często nie pomaga nawet kilkukrotna obniżka ceny. Tak się stało w przypadku niewielkiego luksusowego domu w Rakowiskach. Wszyscy pamiętają bestialski mord dokonany półtora roku temu, jaki na rodzicach dopuścił się Kamil N. i Zuzanna M.. Tą sprawą żyła cała Polska. Obecnie posiadłość szuka nowego właściciela, ale pomimo kilkukrotnych obniżek nadal nie ma chętnych. Według portalu realtor.com ceny takich nieruchomości spadają średnio o 21%, a czas trwania transakcji wydłuża się o 47 dni.

Źródło

Szklany ekran - i ceny jak z Hollywood

Lokowanie produktów. To ostatnio bardzo modne działanie reklamowe, które odnosi się do ukazywania w filmach bądź serialach realnych produktów w nienachalny sposób. Lokowanie produktów nie musi dotyczyć jedynie przedmiotów codziennego użytku. I nie musi być wcale zaplanowane. Przykład apartamentowca Escala jest tego chlubnym przykładem, gdy nieruchomość w skutek kręcenia w jego wnętrzu filmu może znacząco podnieść jego wartość! Na przełomie 2013/14 w jednym z apartamentów budynku Escala kręcono zdjęcia do filmu "50 twarzy Greya". To wystarczyło, by od czasu premiery kinowej pod drzwiami wejściowymi zaczęły się kłębić fanki książki. Znaczne zainteresowanie budynkiem i niemal błagalne prośby o możliwość zwiedzenia budynku, przełożyły się na wzrost ceny apartamentów. Średnio o 75%. W tym czasie drożały nieruchomości w samym Seatlle, ale jedynie o 10%.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj

Nie jesteś gwiazdą, ale chciałbys być? Kup dom należący do celebryty

Jest wiele sposobów by poczuć się jak gwiazda. Można zakładać podobne ubrania, korzystać z tej samej diety. Można również zamieszkać w domu ulubionej gwiazdy! Są nieruchomości znane niemal tak samo jak ich ekscentryczni właściciele. Kto nie kojarzy rancza Micheala Jacksona czyli znanego Neverlandu albo luksusowej willi należącej do Hugh Heffnera. Jego rezydencja czasy świetności ma już za sobą, pomimo tego fama jaka niesie się w związku z niezwykłym życiem jej właściciela, nadal winduje cenę dość wysoko. W 2011 roku nieruchomość została wyceniona na około 50-60 milionów dolarów. Właściciel postanowił ją sprzedać za 200 milionów. Koniec końców, willa Hugh Heffnera trafiła w ręce Darena Metropoulosa za kwotę 100 milionów dolarów. Grubo ponad 40 milionów ponad czystą wycenę.

Pisaliśmy o tym tutaj

Wyjście z Unii Europejskiej bądź innego międzynarodowego związku

Przechodzimy do punktów, na które jako strony transakcji nie mamy większego wpływu. W czerwcu Brexit stał się faktem. Wyspy Brytyjskie obecnie przygotowują się do opuszczenia Unii Europejskiej, nikt nie wie do końca kiedy ostateczne rozstanie się zakończy. Natomiast branża nieruchomości na wyspach drży w posadach, ponieważ według wczesnej prognozy ceny nieruchomości mogą spaść o 25% w ciągu najbliższych pięciu lat. Oczywiście, za ten spadek odpowiadać będzie również rosnące bezrobocie czy polityka socialna oraz wiele innych parametrów. Nie mniej jednak, wszystkie są połączone jednym spójnym mianownikiem - Brexitem.

Teren skażony - promieniowanie, żyła wodna, chemikalia i inne

Skażenie. Brzmi groźnie. I takie też jest. Niezależnie czy chodzi o radiację czy skażenie chemiczne. Niewidzialne dla ludzkiego oka i śmiercionośne w dłuższym okresie czasu. W branży nieruchomości skażenie może być jeszcze bardziej dotkliwe. Ponieważ wystarczy samo podejrzenie skażenia, a cena leci w dół niczym notowania partii politycznych po wprowadzeniu nowych podatków.

Taki los spotkał inwestycje Osiedle Książęce w katowickiej Ligocie. Wspomniane osiedle choć ładnie zaprojektowane niestety miało od samego początku pecha. Nie dość, że lokalizacja nie jest najtrafniejsza to na dodatek cena początkowa była za wysoka, skutkiem czego wykończone osiedle stało puste pomimo ukończenia robót. Szybko pojawiła się plotka, że osiedle jest skażone i to jest powodem braku zainteresowania ofertą.

Ta niewinna miejska legenda wraz z wysoką początkową ceną sprawiły, iż cena obecna wynosi około 3 tysięcy złotych za metr. Wcześniej wynosiła 7 tysięcy.

Źródło

Więcej o: