Mieszkanie dla singla

Walentynki się skończyły. Wszystkie pary wróciły do domów, więc pora zająć się singlami. 15 lutego przypada święto singla oraz singielki. Największym problemem osób nie posiadających partnerów jest przede wszystkim znalezienie odpowiedniego lokum! Co musi posiadać takie mieszkanie? Jak je zdobyć? Podpowiadamy!

Kawalerka - to nie jedyny wybór

Do lamusa odeszły czasy, gdy jedynym mieszkaniem dla osoby "stanu wolnego" mogła być kawalerka. Ta niezbyt subtelna nazwa oraz rodząca negatywne skojarzenia funkcja przestała być już synonimem mieszkania dla singla. Przede wszystkim w mieszkaniu typu "kawalerka" mieszkają kawalerowie jak i panny. Obie strony postrzegają swoje mieszkanie inaczej i różne rzeczy są dla nich ważne. Ale jak je zdobyć?

Zobacz ofertę >>

Kawalerka dla singla Kawalerka dla singla Fot. Domiporta.pl

Wynajem?

Jednym z największym problemów dzisiejszych singli to niekoniecznie znalezienie partnera. Najtrudniej jest znaleźć odpowiednie mieszkanie w cenie która umożliwia spokojne życie. Lokal można wynajmować bądź kupić na stałe.

Planując wynajem korzystajcie z wyszukiwarek internetowych takich jak nasza - Domiporta.pl. Warto również śledzić profile w social mediach które polecają sprawdzone oferty najmu. Wśród nich najbardziej znany jest "Mieszkaj dobrze, Warszawo" dotyczący rynku stołecznego.

Zobacz ofertę >>

Kupno mieszkania z dopłatą

A może kupno? Istotną kwestią przy nabyciu mieszkania jest sposób jego finansowania,a posiłkując się kredytem hipotecznym, należy pamiętać o wytycznych dla banków od Komisji Nadzoru Finansowego, według których nie wolno udzielać kredytów bez 15 proc. wkładu własnego. Przy obecnych cenach mieszkań, szczególnie w dużych aglomeracjach, kwota ta sięgać może nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, które dla wielu mogą być barierą nie do przeskoczenia i skazaniem ich na wynajem.

"Z pomocą w tej sytuacji przychodzi rządowy program wsparcia Mieszkanie dla Młodych, który zarówno małżeństwom, jak i singlom oferuje pomoc w sfinansowaniu wkładu własnego. Co ważne pomoc jest bezzwrotna, ale żeby ją otrzymać trzeba spełnić kryterium wiekowe (do 35 lat), cenowe i powierzchniowe. Programem zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, według danych którego 92 proc. osób samotnych ubiegających się o dofinansowanie nie posiadało dzieci. Niestety bezdzietne osoby samotne mogą liczyć na najniższe dofinansowanie w wysokości 10 proc., ponieważ jednym z głównych założeń programu jest jego prorodzinność, więc jedynie posiadając dzieci można liczyć na większą pomoc." - tłumaczy ekspert, Maciej Górka.

Zobacz ofertę >>

Garść porad

Pora się zastanowić nad ogólnymi poradami aranżacyjnymi. Przede wszystkim, należałoby ograniczyć ilość ścian działowych. Nie mają one większego sensu, jeżeli singiel ma żyć samotnie. Brak ścian działowych powiększy optycznie przestrzeń i nie będzie ograniczać.

Jeżeli planujecie wynajmować, to bierzecie pod uwagę umeblowane mieszkania. Im mniej mebli macie ze sobą do zabrania, tym łatwiej będzie się przeprowadzić.

Mała łazienka czy kuchnia nie powinna stanowić problemu, jeżeli zamierzacie mieszkać sami. Jeżeli w to miejsce będziecie mogli otrzymać większą przestrzeń pokojową, to warto zaryzykować kosztem metrów w łazience i kuchni.

Zobacz ofertę >>

Jednopokojowe?

Jeżeli nie ogranicza budżet, to nie żałujcie sobie ilości pomieszczeń. Posiadanie większej ilości pokoi jest po prostu komfortowe. Mając, co najmniej dwa pokoje, warto jeden przeznaczyć na sypialnie. Najlepiej taką z zamykanymi drzwiami. Niech wtedy przestrzeń sypialniana stanie się waszą enklawą, gdzie nie zawsze musi panować porządek, tak jak w salonie. Ważne byście to wy czuli się tam komfortowo. Gdy jest więcej pomieszczeń, można dodatkowy pokój przeznaczyć na pracownię bądź pokój dla gości.

Zobacz ofertę >>

Przede wszystkim - wygoda

Mieszkanie dla osoby mieszkającej samemu powinno być jak najbardziej dostosowane do potrzeb tej jednej konkretnej osoby. Nie warto w takich wypadkach przejmować się zdaniem innych. Nic nie stoi na przeszkodzie by część domu kobiety zajmowała garderoba. Natomiast w mieszkaniu mężczyzny nie może zabraknąć miejsca na konsolę bądź duży telewizor do oglądania relacji ze sportowych wydarzeń. Dobrym pomysłem jest również przystosowanie jednego z pokojów na siłownię. W "wymyślaniu" mieszkania ogranicza nas jedynie budżet.

Zobacz ofertę >>

Więcej o: