Rekordowe nieruchomości!

12 listopad to Światowy Dzień Bicia Rekordów. To świetna okazja do podsumowania rekordów jakie padły w kategorii: budynki! Niektóre z nich trzeba traktować z przymrużeniem oka. Oto krótkie zestawienie rekordów, dotyczące nieruchomości oraz budynków!

Największy dom zbudowany z klocków Lego

Cegła to jeden z najlepszych materiałów budowlanych. A co, jeżeli cegła ma dużo mniejsze rozmiary i do tego jest z plastiku? Podczas budowy domu z klocków Lego pracowało 1200 wolontariuszy z Wielkiej Brytanii. Dom, który powstał w czasie budowy miał 4,69 metra wysokości i posiadał dwa użytkowe piętra. Budynek o wymiarach 9,39 m długości i 5,75 m szerokości, skrywa jednak drewniany szkielet, który powstrzymuje cały budynek od zawalenia. Marzenia o domu z klocków Lego można sobie darować, ale może to i lepiej, ponieważ klocki nie są najtańszym materiałem budowlanym.

Najdroższy dom na świecie

To na pewno ciekawa kategoria! O miano najdroższego domu jednorodzinnego biło się kilka nieruchomości. Zwycięzca jednak może być tylko jeden. Dom znajduje się w Bombaju, a należy do miliardera Mukesha Ambaniego. Ta 27 piętrowa (!!!) rezydencja została ukończona w 2010 roku i od tamtej pory pozostaje najdroższym domem jednorodzinnym. Choć słowo "wieżowiec wielorodzinny" pasuje tutaj dużo lepiej. Oficjalna cena tej nieruchomości to raptem miliard dolarów.

Najmniejszy dom na świecie

Opisywany poniżej budynek, pojawił się już na wirtualnych kartach naszego serwisu. Oczywiście chodzi o instalacje artystyczną 1m2 House. Do jego wykonania potrzebujemy rzeczy, jakie możemy znaleźć w zwykłym sklepie z narzędziami. A podstawowe problemy mieszkaniowe zostaną rozwiązane. Można w nim wygodnie spać i siedzieć. Autorem instalacji jest Van Bo Le-Metnzel.

Największy dom zbudowany z piernika

Bajkowy dom z piernika powstał naprawdę. I ciężko powiedzieć, jakie parametry budowlane ma piernik, ale z pewnością wśród materiałów budowlanych jest najsmaczniejszy. Dom powstał w stanie Teksas. Nieruchomość nie okazała się kruszynką, ponieważ miała 18 metrów długości, 12 metrów szerokości i 6 metrów wysokości. A do jej zbudowania potrzeba było ponad 3 tysiące kilogramów mąki, 7200 jaj, 816 kilogramów masła oraz 851 litrów melasy. Mniam.

Zjedzenie tej... nieruchomości, dostarczyłoby ponad 35 milionów kalorii.

Najwyższy dom na świecie

To lokum wystąpiło już w dzisiejszy zestawieniu, więc pora zobaczyć je jeszcze raz. Mowa oczywiście o Antilii, czyli budynku należącym do Mukesha Ambaniego. Jest to niewątpliwie najwyższych dom jednorodzinny na świecie. Ma 170 metrów wysokości, co przekłada się na 27 pięter. Wśród nich można znaleźć salę kinową na 50 miejsc oraz kilka tzw. panic-roomów do których mieszkańcy mogą się udać w razie ataku terrorystycznego bądź rabunkowego.

Najwęższy dom na świecie

Pora na Polski akcent w tym zestawieniu. Oczywiście chodzi o słynny dom Kereta, znajdujący się na Woli w Warszawie. Przypomnijmy, że dom ma w najszerszym miejscu 152 centymetry szerokości, a w najwęższym 92 centymetry. Dom, jednak nie spełnia polskich norm budowlanych i nie można w nim uzyskać zameldowania.

Najwyżej położone mieszkanie

Niespodzianki nie ma. Najwyżej położony lokal mieszkalny znajduje się w Dubaju. Konkretnie w Burj Khalifa. Sam budynek ma ponad 739 metrów wysokości (wraz z iglicą ponad 829 metrów). Na rekordowym 109 piętrze znajduje się najwyżej położony lokal mieszkalny. Budynek ustanowił także parę innych rekordów. Jak chociażby: najwyżej położony basen (76 piętro), najwyżej położony meczet (158 piętro) i najdłuższy szyb windy. Pomijając, taką oczywistość jak najwyższą wysokość samego budynku.

Więcej o: