Sposób na zieleń w małym pomieszczeniu

Lubisz zieleń wokół siebie, ale nie chcesz zakrywać okien sadzonkami na parapecie? A może inaczej. Nie masz zupełnie ręki do kwiatów, nawet kaktus jest za trudną rośliną w uprawie? Albo posiadasz bardzo małe mieszkanie i nie chcesz zapychać cennego miejsca doniczkami? Na wszystkie te problemy jest wyjście. Zielone ściany czyli tzw. Ogrody Wertykalne!

Czym są zielone ściany?

Mówiąc prostym językiem jest to ściana pokryta roślinami. Warto dodać iż chodzi o rośliny zakorzenione w ścianie pionowej, a więc wszelkiego rodzaju bluszcze i inne rośliny pnące nie będą się do tej kategorii zaliczać. Pionierem tej metody uprawy roślin był Patrick Blanc, francuski botanik oraz projektant. To właśnie on wymyślił system doprowadzania wody oraz substancji odżywczych do roślin.

Geneza

Z początku stosowano tę technikę aranżacyjną jedynie na ścianach zewnętrznych budynków. Dopiero gdy zdano sobie sprawę z tego jak bardzo korzystne jest budowanie ich wewnątrz, do pracy wzięli się architekci wnętrz oraz konstruktorzy. Dzięki czemu powstał całkiem nowy trend w ozdabianiu wnętrz.

Budowa

Zasada jest bardzo prosta. Na ścianę którą zabezpieczamy przed wilgocią (na przykład poprzez stosowanie odpowiednich płyt GK) montujemy specjalne rusztowanie. Na nim umieszczamy system rurek doprowadzających wodę oraz rodzaj zaczepu na system korzeniowy roślin. I gotowe. Tyle teorii.

Zielone ściany w Polsce

A teraz trochę praktyki. W momencie gdy ta moda trafiła do Polski, faktycznie nie było łatwo wykonać taką ścianę. A miejsc gdzie można było na ten temat poczytać było bardzo mało. Na szczęście sytuacja się zmieniła. Obecnie jest wiele gotowych systemów do samodzielnego montażu. W internecie można znaleźć również sporo porad dotyczących doboru kwiatów i roślin w zależności od tego gdzie będzie stała zielona ściana.

Plusy

Zalet ogrodów wertykalny jest dużo więcej niż jedynie zaoszczędzone miejsce. Nawet nie wielka metrażowo ściana wpływa pozytywnie na produkcję tlenu we wnętrzu, a dodatkowo reguluje naturalną wilgotność w powietrzu. Znacząco redukuje także kurz unoszący się pomieszczeniu.

Minusy

Takie ściany oczywiście mają też wady. Ich montaż jest trudniejszy niż chociażby zwykłej półki. Mogą też w dłuższym okresie czasu wpłynąć negatywnie na zawilgocenie ścian. A najbardziej uciążliwym, mankamentem jest z pewnością opieka nad zasadzoną roślinnością. Nie różni się ona przecież od zwykłych roślin.

Moss Wall

Dla najbardziej leniwych istnieje też możliwość stworzenia zielonej ściany zwanej Moss Wall. Czyli ścianą mchu. Jest dużo łatwiejsza w produkcji i pielęgnacji. A dodatkowo może mieć różne kształty i kolory. Z racji tego, iż nie wymaga aż takiej opieki jest bardzo popularna zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych.

Więcej o: