Jak zabezpieczyć (na szybko) mieszkanie przed kradzieżą

Jedziesz na wakacje. Całą rodziną. Wymarzona, dwutygodniowa wyprawa dla każdego członka rodziny. Aby rozładować nerwy, a naładować akumulatory na cały następny rok. I w pewnym momencie uświadamiasz sobie, że Twoje mieszkanie przez dwa tygodnie będzie pozostawione na łaskę i niełaskę włamywaczy. Wyjazd już jutro. Nie masz czasu, aby zamontować profesjonalny system antywłamaniowy. Nie masz też środków, by wymieniać zamki i drzwi na te z atestami. Co zrobić w takiej sytuacji? Podajemy parę przykładów prostych sposobów, aby ustrzec mieszkanie przed włamywaczami.

Sąsiad

Dobry sąsiad to oczywiście towar deficytowy. Natomiast, jeżeli posiadamy takowego to praktycznie problem mamy z głowy. W zależności od tego jak bardzo blisko z nim żyjemy możemy prosić o parę rzeczy, które by robił w czasie naszej nieobecności. Do podstawowych usług Agencji Ochrony "Sąsiad" należy sprawdzanie czy aby ktoś się nie kręci po naszym mieszkaniu. Ale nie tylko! Możemy poprosić także o podlanie kwiatków bądź dokarmienie małych zwierzątek które musieliśmy pozostawić na czas urlopu. Dobrym pomysłem jest też "imitowanie" naszej obecności w domu. Zapalanie świateł czy uchylanie okien gdy jest gorąco (i późniejsze ich zamykanie na noc) sprawia wrażenie obecności właścicieli w domu. Współpracując z sąsiadem nie zapominajmy o tym, by posprzątać mieszkanie przed wyjazdem.

Opiekun naszego domostwa może nie chcieć oglądać np. naszej bielizny na podłodze. Inną ważną sprawą jest też wynagrodzenie trudów sąsiada. Pamiętajmy by po powrocie z wczasów w jakiś sposób nagrodzić opiekuna. Wszak poświęcił swój czas, abyśmy my mogli się błogo wylegiwać na słoneczku.

Rodzina

A, co jeżeli jesteśmy skłóceni z sąsiadami, którzy wręcz ucieszyliby się z kradzieży naszego mienia? Zastanówmy się czy w rodzinie nie mamy na przykład dojrzałych nastolatków bądź studentów. Zaproponujmy, by na czas naszej nieobecności przenieśli się do Nas. Jeżeli mieszkamy w dużym mieście, zaprośmy do siebie kogoś z rodziny na stałe przebywającego na wsi. I na odwrót. Dla młodego człowieka taka darmowa wycieczka i zmiana klimatu może być wakacyjną przygodą, a my dodatkowo będziemy spokojni, iż w mieszkaniu mamy na stałe kogoś z rodziny.

Kamerka internetowa

No dobrze. Przyjmijmy jednak, iż z sąsiadami się nie dogadujemy, a na rodzinę nie ma co liczyć. Można wypróbować kamerkę internetową. Duża część z nich ma oprogramowanie które uruchamia urządzenie w momencie wykrycia ruchu. I następnie, na przykład, wysyła obraz na smartphona. Ważne w takim przypadku jest to, aby po pierwsze. Materiał był wysyłany na jakiś zewnętrzny serwer bądź bezpośrednio do Nas. To po to, by zapobiec temu, że dowody zostaną skradzione wraz ze sprzętem komputerowym. Druga ważna rzecz, to miejsce ustawienia kamerki. Musi stać w miejscu nie rzucającym się w oczy, a jednocześnie omiatającym "wzrokiem" całe wnętrze. Takie rozwiązanie oczywiście nie zapobiegnie kradzieży, ale jeżeli zareagujemy szybko, policji uda się złapać złodzieja jeszcze na gorącym uczynku.

Ubezpieczenie

Jeżeli nie możemy z różnych przyczyn zastosować poprzednich punktów, a jednocześnie bardzo się obawiamy pozostawienia swojego lokum bez ochrony warto na szybko ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży. Takie rozwiązanie może trochę potrwać, zanim dobierzemy odpowiednią ofertę, ale może chociaż zminimalizować straty w razie ewentualnego włamania.

Magazyn i skrytka bankowa

Wyjściem z sytuacji może być też przeniesienie wartościowych przedmiotów do skrytki bankowej bądź do strzeżonego magazynu. Ceny za skrytkę bankową wahają się od 200 do 1500 złotych za rok. Wszystko zależy od banku z którego usług skorzystamy. Możemy też wynająć na miesiąc magazyn. Systemy magazynów samoobsługowych już w Polsce istnieją, a cena wynajęcia takiego miejsca to koszt mniejszy niż 100 złotych za miesiąc.

Więcej o:
Komentarze (4)
Jak zabezpieczyć (na szybko) mieszkanie przed kradzieżą
Zaloguj się
 • blasphemy

  Oceniono 6 razy 6

  "bądź bezpośrednio do Nas" - jak widzę takie kretyńskie 'nas' wielką literą już wiem że reszta będzie równie kretyńska. Pocałujcie Mnie w Moją D.u.p.ę

 • mineyko

  Oceniono 4 razy 4

  Zamurować drzwi i okna!

 • kala

  0

  Dobrym sposobem jest przyczepienie na wartościowych rzeczach nadajników Blueanker, musimy ściągnąć aplikacje i kiedy ktoś będzie próbował ukraść rzecz na której jest nadajnik to natychmiast aplikacja wysyła na nasz smartfon ostrzeżenie.

 • taktojahhh

  0

  mieszkanie na 20 piętrze bez windy nie wymaga zabezpieczania przed kradzieżą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX