Dom na koniec świata - co powinien mieć dom preppersa?

Preppersi to grupa ludzi, którzy są przygotowani na najgorsze. Znają się na sztuce przetrwania, potrafią polować oraz zdobywać pożywienie. Potrafią sobie poradzić bez zdobyczy techniki bardzo długo, dzięki czemu są gotowi na każdą katastrofę. Warto wiedzieć, że ruch ten nie jest jedynie zabawą, a wręcz filozofią życia. Gdy będą zmuszeni sytuacją opuszczą dom, ale zrobią to dużo później niż zwykli Kowalscy. Bo domy preppersów są inne niż wszystkie.

Myli się ten, kto uważa, że dom preppersa przypomina bunkier bez okien i jest otoczony ostrokołem bądź drutem kolczastym pod napięciem. Nie o to chodzi. Dom musi być oczywiście bezpieczny, ale bardzo ważne, by nie wyróżniał się zanadto z otoczenia. Oto kilka porad, jaki powinien być idealny dom gotowy na wszystko.

Podstawy i działka

Dom preppersa musi być trwały i solidny. Tutaj technika budowlana nie jest aż tak istotna, jak samo wykonanie. Musi ono opierać się na staranności i doświadczeniu ekipy. Bardzo istotnym elementem jest samo znalezienie odpowiedniej działki. Powinna ona znajdować się w pobliżu dużego miasta, ale na terenach nieco odseparowanych od ciasnoty przedmieść, z dala od głównych szlaków transportowych takich jak autostrady, trasy szybkiego ruchu czy torowiska. Z kolei usytuowanie budynku odpowiednio do stron świata jest ważne, by móc bezproblemowo zamontować panele słoneczne na dachu.


Sama działka też musi przejść małe poprawki, jeżeli ma dobrze służyć ochronie. Użycie wysokiego betonowego ogrodzenia i drutu kolczastego odpada. Działka przykuwałaby wtedy zbyt dużą uwagę. Na szczęście jest szereg zupełnie naturalnych przeszkód, które można stosować. Najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju krzewy z kolcami, takie jak chociażby popularne jeżyny. Wokół domu powinien znaleźć się również niewielki ogródek do uprawy warzyw. Jest to istotna rzecz, pomagająca przetrwać bez dostępu do sklepowych półek. Własne warzywa przydadzą się nie tylko w czasie konfliktu zbrojnego czy katastrofy naturalnej, ale zwłaszcza na co dzień. 

Jeżeli warunki pozwalają, dobrym wyjściem jest też posiadanie basenu (koniecznie szczelnie krytego) bądź oczka wodnego. Zbiorniki mogą być później użyte jako zapasowe źródło wody pitnej (po wcześniejszym przegotowaniu bądź oczyszczeniu za pomocą specjalnych pastylek). Innym rozwiązaniem jest posiadanie własnej studni. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, iż z wody uzyskiwanej z tego zasobu można korzystać również w czasach pokoju.

Dach

Bardzo ważny element każdego domu. W tym przypadku dach odpowiada za co najmniej dwa elementy przetrwania. Przede wszystkim, jego kształt musi być jak najmniej skomplikowany, aby łatwo było zbierać deszczówkę. Prostą budowlę łatwiej też naprawić w razie uszkodzenia. Kształt dachu powinien umożliwiać zamontowanie paneli solarnych, dzięki którym można uzyskiwać potrzebną energię elektryczną. Dobrze się będzie w tej sytuacji spisywał dach kopertowy, dwuspadowy oraz mansardowy. Ważne, by jego kształt nie wyróżniał się od budynków będących w okolicy.

Wnętrza i instalacje

Pora na najbardziej istotne elementy domu idealnego dla preppersa. Instalacje wewnątrz są nie mniej ważne od tego, co znajduje się na zewnątrz. Poza wspomnianymi wcześniej panelami solarnymi, w domu powinny się znaleźć również inne systemy, które umożliwią samowystarczalność. Podstawą takiej instalacji jest oczywiście kominek, który może zaopatrzyć wnętrze w ciepło. Najlepiej połączyć kominek z grzejnikami, ale trzeba pamiętać, by ruch płynu w ich wnętrzu odbywał się dzięki grawitacji. Chodzi, o to by nie korzystać z pompek elektrycznych lecz z ruchu grawitacyjnego. Dobrze jest też wyposażyć dom w generator prądu działający na benzynę. Dzięki niemu, w momentach pilnej potrzeby możemy zaopatrzyć dom w niezbędną energię.

Piwnica

Jest to bardzo ważne pomieszczenie. To właśnie w chłodzie piwnicy powinny być przechowywane zapasy żywności na czarną godzinę. Piwnica może służyć również za schron, warto więc wyposażyć wnętrze w prowizoryczne miejsce do spania.


Z piwnicy powinny być przynajmniej dwa wyjścia. Pierwsze dostępne z wnętrza domu, drugie z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest ukrycie wyjścia z piwnicy na zewnątrz domu bądź wykonanie trzeciego, oddzielnego i ukrytego wyjścia. W piwnicy może znajdować się również tajny pokój, którego przeznaczeniem może być tajny magazyn bądź nawet panic-room (z którego można skorzystać w sytuacji realnego zagrożenia).

Być przygotowanym na wszystko

Dom preppersa to również wyposażenie. Według lidera Polskich Preppersów Piotra "Pitbear" Czuryłło w domu nie powinno zabraknąć warsztatu, w którym można by było wykonać niezbędne naprawy bądź wykonać potrzebne przedmioty korzystając z posiadanych materiałów. Budynek powinien być również wyposażony w specjalny magazyn do składowania paliwa (nada się do agregatu prądotwórczego) bądź podręcznej zbrojowni. Spora część preppersów posiada pozwolenie na broń palną, ale w takim miejscu można również przechowywać broń białą oraz np. łuk, przydatny w czasie polowania. Z kolei, okna i drzwi powinny posiadać specjalne uchwyty, by móc je zaryglować bądź zabić płytami. Zawczasu należy pamiętać o znalezieniu miejsca na rygle oraz płyty. 

Dom preppersa jest przede wszystkim ekonomiczny

Jak widać, wiele z porad dotyczących budowy domu bezpiecznego jest spójna z filozofią budowy domu ekonomicznego. Oszczędność jak widać, jest ważna nie tylko w czasach kryzysu. Warto przemyśleć niektóre z tych rozwiązań, niekoniecznie przygotowując się na wojnę lecz kierując się zdrowym rozsądkiem. 

Za pomoc w przygotowaniu dziękuję panu Piotrowi "Pitbear" Czuryłło, liderowi Polskich Preppersów