Regeneracja włosów

Zima nie jest najlepszym przyjacielem naszych włosów. Noszenie czapki, ciągłe różnice temperatur czy suche pomieszczenia sprawiają, że włosy tracą zdrowy wyglądi puszystość. Jak przywrócić im zdrowie i blask?

Najlepiej zacząć od wizyty u fryzjera i podcięcia najbardziej zniszczonych końcówek. Warto wówczas skorzystać z porady profesjonalisty i zapytać o kosmetyki pielęgnacyjne dostosowane do naszego rodzaju włosów.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Domową regenerację najlepiej rozpocząć od przestrzegania kilku prostych zasad. Po pierwsze, w trakcie mycia włosów najlepiej unikać twardej i mocno chlorowanej wody oraz wody gorącej, która może jedynie zaszkodzić zniszczonym pasmom. Najlepiej stosować wodę letnią , która zamyka łuski włosa, dzięki czemu po umyciu pasma są lśniące i nie rozdwajają się. Przed nałożeniem szamponu bezpośrednio na skórę głowy, dobrze jest rozcieńczyć go niewielką ilością wody. Duże stężenie detergentów może nadmiernie wysuszyć i tak już osłabione włosy.

Po umyciu głowy koniecznie użyjmy odżywki silnie nawilżającej i regenerującej włosy. Poza tym, raz w tygodniu, warto zastosować kurację wzmacniająco-nawilżającą w postaci maseczki.

Oprócz maseczek dostępnych w aptekach i drogeriach warto zastosować domowe odżywki . Domowe sposoby pielęgnacji włosów są proste, skuteczne i co najważniejsze: sprawdzone od pokoleń. Jedną z niezwykle skutecznych domowych odżywek jest maseczka z oleju rycynowego . Wystarczy podgrzać 2-3 łyżki oleju rycynowego, po czym wycisnąć do niego sok z połowy cytryny. Maseczkę nakładamy na włosy, zawijamy ręcznikiem i po 30 minutach spłukujemy i myjemy włosy szamponem. Olej rycynowy ma zbawienne działanie na uszkodzoną strukturę włosów: nie tylko odżywia ich kolor, ale także regeneruje łodygi, przywracając im zdrowy wygląd.

Jeżeli po zastosowaniu odżywki lub maseczki mamy wrażenie, że włosy są ciężkie i szybciej niż zwykle się przetłuszczają, lepiej nakładać kosmetyki tylko na końcówki włosów , pomijając okolice skóry głowy. W ten sposób unikniemy nadmiernego przetłuszczenia włosów, a jednocześnie skutecznie je zregenerujemy.

Jeśli to możliwe najlepiej unikać lub przynajmniej ograniczyć suszenie włosów suszarką . Ciepłe powietrze działa negatywnie na nasze włosy, gdyż przyspiesza utratę pigmentu oraz powoduje przesuszanie i łamliwość włosów. Jeżeli użycie suszarki jest koniecznością pamiętajmy by strumień powietrza nie był gorący. Suszarkę najlepiej trzymać w odległości przynajmniej ok. 25 cm od skóry głowy . Jest to szczególnie ważne jeśli często myjemy i suszymy włosy. W celu uzyskania efektu puszystości można pochylić głowę i suszyć pasma najpierw od spodu.

Dieta na regenerację włosów

Warto zadbać też o odpowiednią dietę bogatą w witaminy i mikroelementy. Dieta na regenerację włosów to przede wszystkim: cynk, krzem, witamina A, witaminy z grupy B i witamina PP. Znajdziemy je w: kaszy, przetworach zbożowych, ogórkach, marchwi, pomidorach, rzodkiewkach, burakach, pieczarkach, oliwie, cebuli, czosnku, otrębach, ryżu i preparatach błonnikowych. Dobrze zbilansowana dieta powinna być również bogata w siarkę, żelazo, wapń i jod. Te mikroelementy znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie, jajach, świeżych warzywach, cebuli, mięsie, rybach, oraz mleku i jego przetworach. Wkrótce zniszczone włosy przestaną być twoim problemem!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.