Od 1 października nowe limity w "Rodzinie na swoim"

Od poniedziałku zmieniają się limity w programie ?Rodzina na swoim". Spadają w Opolu, Olsztynie, Kielcach, Warszawie i we Wrocławiu, rosną w Bydgoszczy, Toruniu, Rzeszowie i Białymstoku.
W skali kraju obniżki limitów w miastach wojewódzkich wynoszą średnio ok. 1-2 proc. Największe spadki są w Opolu i Olsztynie: odpowiednio o 7 i 8 proc. Teraz w Opolu będzie można od dewelopera kupić mieszkanie z dopłatą, którego cena nie przekroczy 3,5 tys. zł za na m kw., w Olsztynie będzie to 4,2 tys. zł.

Z kolei w Warszawie limit ceny metra kwadratowego uprawniający do kredytu z dopłatą wynosi 5,8 tys. zł, a na rynku wtórnym 4,6. W Krakowie różnicy kredytobiorcy nie zauważą: wynosi 10 zł na m kw. Limity w stolicy Małopolski, gdzie mieszkania są drogie, pozostają bardzo niskie.

To nie koniec zmian. Open Finance poinformował, że stopa referencyjna , która służy do wyliczania dopłat przy kredytach Rodzina na Swoim wzrosła o dwa punkty bazowe. Dla klientów oznacza to spadek rat. Tym większy, że aktualnie WIBOR również traci i nic nie zapowiada odwrócenia tego trendu.

Program "Rodzina na swoim" kończy się za trzy miesiące. Skorzystało z niego do tej pory ponad 160 tys. rodzin. Planujący kupno mieszkania w tym systemie muszą złożyć wnioski do końca roku. Dopłaty do spłacanego kredytu będą otrzymywać przez kolejne osiem lat. Według Eurostatu ponad 40 proc. Polaków w wieku od 25 do 35 lat nie ma własnego M i mieszka z rodzicami.

Więcej o: