Koniec Rodziny na swoim

Tylko do końca roku można starać się o kredyt hipoteczny w programie Rodzina na Swoim. Z wyliczeń Expandera wynika, że dzięki dopłatom, przez osiem kolejnych lat, można oszczędzać ok. 700 zł miesięcznie
Już tylko niecałe cztery miesiące pozostały do zakończenia programu Rodzina na Swoim. Jeśli ktoś planuje zakup czy budowę nieruchomości spełniającej warunki tego programu, to nie powinien zwlekać. Zwykły kredyt hipoteczny w złotówkach jest bowiem o kilkadziesiąt tysięcy droższy niż kredyt z dopłatami.

Jeśli mamy rodzinę i zdecydujemy się na kupno mieszkania nie większego niż 60 m kw., to możemy otrzymać preferencyjny kredyt w wysokości 300 tys. zł rozłożony na 30 lat. W takim przypadku przez osiem lat będziemy płacili raty w wysokości ok. 1150 zł. Rata zwykłego kredytu wyniosłaby nas natomiast ok. 1878 zł.

Łatwo policzyć, że dzięki programowi Rodzina na Swoim, przez osiem lat, co miesiąc będziemy płacić mniej o ok. 700 zł. Łączna suma otrzymanych dopłat wyniesie ok. 66 tys. 471 zł.

Kredyt z dopłatami może uzyskać nie tylko małżeństwo. Single mogą jednak sfinansować nieruchomość mniejszą, której powierzchnia nie przekracza 50 m kw. Małżeństwa zaś mogą kupić mieszkanie do 70 m kw. Dom nie może być natomiast większy niż 140 m kw.

Tylko tanie mieszkania

Obostrzeń programu jest więcej. Program określa maksymalny koszt zakupu czy budowy domu. Ten warunek jest spełnić najtrudniej, bo poziomy limitów są znacznie niższe niż przeciętne ceny na rynku.

- W Warszawie limit ceny dla nieruchomości z rynku wtórnego wynosi 4 tys. 723 zł. - mówi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. - Tymczasem przeciętna cena sprzedaży to 7 tys. 110 zł. Znalezienie odpowiedniego mieszkania graniczy więc z cudem - dodaje.

Łatwiej jest w przypadku nowych mieszkań. Dla rynku pierwotnego limity są bowiem wyższe, choć też nie łatwe do spełnienia. W Warszawie to tylko 5 tys. 904 zł, ale można znaleźć takie oferty. W przypadku innych miast sytuacja wygląda podobnie.

Dla Gdańska, w III kwartale 2012 r. limity dla rynku pierwotnego wyniosły 5 tys. 332 zł., a dla wtórnego - 4 tys. 266 zł i jest to jedyne miasto w Polsce, dla którego podniesiono stawki w stosunku do I i II kwartału tego roku. Jak będzie w czwartym kwartale - nie wiadomo.

Rozważając skorzystanie z preferencyjnego kredytu warto więc sprawdzić limit ceny dla swojego regionu na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.com.pl).

Dla młodych i niezamożnych

Oprócz limitów cen i powierzchni pozostaje jeszcze kwestia wieku. Aby uzyskać kredyt z dopłatą przynajmniej jeden z wnioskodawców musi mieć mniej niż 35 lat. Wyjątkiem od tej zasady są jedynie osoby samotnie wychowujące dzieci. Ich limit wieku nie dotyczy.

Ważnym kryterium jest również to, że osoba wnioskująca o kredyt z dopłatą nie może być posiadaczem żadnej innej nieruchomości mieszkalnej.

 

Rodzina w liczbach

W pierwszym roku działania programu Rodzina na swoim (2007 r. ) Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił kredytów o wartości 434 667,78 tys. zł. Każdego roku ta wartość wzrastała, by osiągnąć w ubiegłym roku sumę 10 249 335,67 tys. zł. Zainteresowanie dopłatami do czerwca tego roku nieco zmalało. Osiągnęło poziom 3 264 034, 84 tys. zł.

Więcej o: