Jak oszczędzać na kosztach eksploatacji

Coraz częściej nabywcy lokali i najemcy zwracają uwagę na koszty eksploatacji, które im przyjdzie pokrywać np. lepszą cenę zawsze uzyska ocieplony dom czy mieszkanie z wymienioną instalacją c.o.
Analizując koszty utrzymania nieruchomości mieszkaniowej od razu podzielmy koszty na te zależne bezpośrednio od użytkownika lokalu -i na te niezależne. W grupie niezależnych będą znów koszty na które ma wpływ zarządca oraz takie - na które w ogóle wpływu nie mamy. Zacznijmy od kosztów, na które mamy wpływ jako użytkownicy (ale mniejszy na cenę ). To przede wszystkim koszty prądu, gazu i ciepła.

Na co należy zwracać uwagę

Koszty energii elektrycznej w znacznej mierze zależą od rodzaju użytkowanego sprzętu. Kupujmy sprzęt agd (pralki, chłodziarki, zamrażarki, zmywarki) - kierując się ich zużyciem energii elektrycznej czyli klasą energetyczną oraz w przypadku pralek i zmywarek - również wody.

Rachunki za energię elektryczna będą niższe jeżeli będziemy używać energooszczędnych żarówek -ale uwaga są one niezbyt przyjazne dla środowiska i nie zawsze spełniają reklamowe obietnice np. że będą świecić cale 5 lat. Znam użytkowników, którzy wydłubywali nawet z kontaktów świecące diody, żeby nawet tak skromnego zużycia nie było w wyłączniku, a na noc wyłączają wszystko z sieci - poza lodówka oczywiście. Są to z pewnością oszczędności - choć raczej drobne, no ale drobne w skali roku też mogą być nie małe. Trzeba pamiętać, aby odmrażać chłodziarki, w zmywarkach zaś dokładnie układać talerze i sztućce, aby ich jak najwięcej zmieścić. Co do pralek - im szybsze wirowanie tym większe zużycie prądu. Latem, gdy można cos wysuszyć na powietrzu, na balkonie, nie musimy wirować do sucha. Najbardziej prądożercze w naszym domu są chłodziarko-zamrażarki, kuchnie elektryczne i oświetlenia. Zużywają prawie 3/4 energii! Pamiętajmy też o wyłączaniu wielu urządzeń - gdy z nich nie korzystamy, tak aby non- stop nie były w stanie czuwania tj. zasilacze do komputerów, ładowarki do komórek.

Gotuj pod pokrywką

Przy gotowaniu pamiętajmy, aby gotować pod pokrywką i lepiej mieć większy garnek niż mniejszy. Można też polecić garnki do gotowania na parze. W garnku gotuje się zupa, na durszlaku ułożonym wyżej np. ziemniaki, marchewka czy inne warzywa, a wszystko pod szczelna pokrywką i na jednym ogniu. Można też używać szybkowaru. W małych łazienkach i w małych lokalach licznie zasiedlonych lepiej nie instalować wanny. W kabinie prysznicowej można się umyć szybciej, przy mniejszym zużyciu wody, dla osób niepełnosprawnych - będzie też bezpieczniej.

Przy wielu parterowych mieszkaniach są teraz niewielkie ogródki. Warto zrobić wyprowadzenie wody na zewnątrz, założyć oddzielny licznik i zgłosić do naliczania opłat z uwzględnieniem - nie odprowadzania ścieków. Wtedy woda jest o połowę tańsza.

Najtrudniej z ciepłem w starszych domach, gdzie nie ma dla każdego lokalu indywidualnego miernika ciepła, a często instaluje się tzw. podzielniki kosztów. Doświadczenie z użytkowania tych urządzeń wskazuje, że nie tyle dzielą one koszty - ile ludzi. Niestety w wielu mieszkaniach podzielniki są po prostu zdejmowane, a mieszkańcy, którzy uczciwie tego nie robią - płacą za nieuczciwych sąsiadów.

Nie przesadzaj

Niektórzy dochodzą w oszczędzaniu ciepła do absurdu, zakręcają termoregulatory, nie wietrzą i w rezultacie mają w domu grzyby, bakterie, pleśnie a ciepło i tak podkradają sąsiadom przez ściany o dużej przenikalności energii. Może wiec niekiedy warto zrezygnować z kosztu instalowania podzielników i kosztów odczytu i wystawiania faktur na rzecz tradycyjnego rozliczania wg powierzchni lokalu?

Warto też pamiętać o szybkiej naprawie zepsutego sprzętu np. spłuczki czy kranów aby nie zwiększać zużycia wody. W niektórych domach, gdzie przebywają osoby niepełnosprawne, którym zdarzyć się może zapominanie o zakręceniu wody - stosuje się tak jak w publicznych toaletach czy w prysznicach na basenach - krany z wyłącznikiem czasowym. Woda wówczas wyłącza się sama.