Dopłaty dla energooszczędnych

Od przyszłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie dopłacał do domów energooszczędnych i mieszkań w takich budynkach. W grę wchodzi od 11 tys. do 50 tys. zł.
O planach NFOŚiGW informowaliśmy już w maju. Klamka zapadła jednak dopiero w ubiegłym tygodniu. Rzecznik prasowy funduszu Witold Maziarz poinformował, że niemal o połowę wzrosła kwota zapowiadanego jednorazowego bezzwrotnego dofinansowania - do 50 tys. zł dopłaty do budowy domu pasywnego oraz do 30 tys. zł do domu energooszczędnego. Wzrosło również dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych - do 16 tys. zł, a w energooszczędnych - do 11 tys. zł.

Dodajmy, że tzw. dom pasywny zużywa rocznie tylko 15 kWh/m kw., podczas gdy "zwykły", spełniający obowiązujące w naszym kraju normy - nawet 105 kWh/m kw. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej od 2020 r. domy pasywne mają być u nas standardem.

Jednak obecnie inwestorzy najczęściej decydują się na budowę domów energooszczędnych z rocznym zużyciem energii nieprzekraczającym 40 kWh na m kw. Witold Maziarz wyjaśnia, że o dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby, które: (mają pozwolenie na budowę oraz prawo do dysponowania gruntem, (dysponują uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, albo użytkowania wieczystego i własności domu, (własności lokalu mieszkalnego.

Maziarz podkreśla, że na wsparcie mogą również liczyć inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym. Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii.

I jeszcze jeden ważny szczegół - żeby dostać dopłatę, trzeba będzie zaciągnąć w banku kredyt. W NFOŚiGW twierdzą, że udział banków jest konieczny ze względu na sieć ich placówek, której nie ma Fundusz.

Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do trzech lat od dnia podpisania umowy kredytu.

W najbliższych miesiącach ma być ogłoszony nabór banków zainteresowanych współpracą oraz szczegółowe wymagania techniczne dla dofinansowywanych budynków. - Kredyt z dopłatą powinien się pojawić w okienkach bankowych w pierwszym kwartale 2013 r. - zapewnia rzecznik NFOŚiGW.

Program zaplanowano do 2018 r., ponieważ - jak wspomnieliśmy wcześniej - dwa lata później budowanie domów "o niemal zerowym zużyciu energii" stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce (na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r.). Wielka Brytania zapowiedziała wprowadzenie tego obowiązku już w 2016 r. NFOŚiGW dopłatami chce zachęcić inwestorów, projektantów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych do zmiany standardów budowy budynków.

Nowoczesne projekty domów parterowych. Zobacz

Sprawdź oferty sprzedaży domów na rynku wtórnym na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży nowych domów na Domiporta.pl

Więcej o: