Budownictwo energooszczędne ze wsparciem państwa

Dotacje na termomodernizację, dopłaty do paneli słonecznych i preferencyjne kredyty dla budujących domy energooszczędne wyczerpują temat wsparcia rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Przyjrzyjmy się więc, jak można je wykorzystać.
Planowane uruchomienie od początku 2013 roku programu dopłat do budowy mieszkań i domów energooszczędnych to dobra okazja, żeby przyjrzeć się temu, na co mogą liczyć chętni na państwowe wsparcie przy inwestycjach ekologicznych. W tej chwili możliwości są trzy.

Możliwość pierwsza (planowana): dopłaty do domów energooszczędnych

Założenie jest proste: kto chce zbudować energooszczędny dom dla siebie lub kupić takie mieszkanie, może liczyć na wsparcie państwa. Konkretów jeszcze nie ma, wiadomo natomiast, o jakie pieniądze chodzi. Na tych, którzy budują domy energooszczędne w standardzie pasywnym (roczne zużycie energii poniżej 15 kWh na m2) czeka 40 tys. zł. Ci, którzy postawią dom po prostu energooszczędny, zużywający rocznie do 40 kWh energii na m2 mogą dostać 20 tys. zł. Kupujący mieszkania dostaną mniej, bo 15 tys. zł w przypadku lokali pasywnych i 10 tys. gdy zdecydują się na "zwykłe" energooszczędne.

Łącznie w ramach programu powstać ma około 16 tys. takich lokali. Trzeba przy tym pamiętać o ważnej kwestii: zgodnie z planami rządu dotacja ma być wliczana do dochodu. Ci, którzy z niej skorzystają, będą musieli zapłacić podatek. Co oznacza, że zamiast 40 tys. zł dostaną 32,8 tys. zł. Lub mniej. Co więcej, dopłaty mają być udzielane tylko tym, którzy na budowę lub kupno zaciągną kredyt. A ten, jak wiadomo kosztuje.

Z wstępnych analiz wynika jednak, że skorzystanie z dotacji i tak może się opłacać. Domy energooszczędne są droższe w budowie o około 1 tys. zł na m2. W przypadku średniej wielkości inwestycji dotacja powinna pokryć różnicę. A pieniądze zaoszczędzone na ogrzewaniu (nawet 2 tys. zł rocznie) zostaną w kieszeni właściciela.

Możliwość druga: termomodernizacja

Kto już ma dom, może sięgnąć po pieniądze na termomodernizację. A konkretnie - tzw. premię termomodernizacyjną. Wypłaca ją Bank Gospodarstwa Krajowego, a dostać mogą ją ci, którzy na docieplenie domu lub unowocześnienie ogrzewania zaciągnęli kredyt.

Na ile można liczyć? Na równowartość 20% zaciągniętego kredytu. Ale uwaga: wartość premii nie może być wyższa niż 16% poniesionych na realizację docieplenia nakładów. Oznacza to, że na inwestycję trzeba wyłożyć co najmniej jedną piątą z własnych środków. Co więcej, premia nie może być wyższa niż dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności w zużyciu energii.

Pieniądze nie pojawiają się na koncie od razu. Można je otrzymać dopiero po zakończeniu inwestycji. BGK finansuje premię za pośrednictwem pięciu wybranych banków. Ich listę znaleźć można na stronie bgk.com.pl. W pierwszym półroczu 2012 roku z premii skorzystało nieco ponad 1,5 tys. inwestorów. Nie wszyscy to właściciele domów - premia przysługuje także wspólnotom mieszkaniowym. Łączna wartość wypłaconych premii to w latach 2009-2011 to ponad 480 mln zł.

Możliwość trzecia: panele słoneczne

Znacznie mniej rząd przeznaczył na dopłaty dla inwestorów instalujących kolektory słoneczne. Te służą w naszych warunkach do podgrzewania wody, a więc - wspierają oszczędzanie energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych. Budżet projektu na lata 2010-2014 to 300 mln.

Z tej kwoty Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dysponuje pieniędzmi, rozdał już 83 mln zł. Skorzystało 16 tys. osób i instytucji, które zainstalowały sobie solary. Jak konkretnie wygląda ten program? Kto na kupno i montaż instalacji słonecznej zaciągnął kredyt, może otrzymać dopłatę w wysokości 45 proc. wartości inwestycji. Procedura wygląda podobnie, jak w przypadku premii termomodernizacyjnej.

Najpierw, na własną rękę, trzeba znaleźć kredytodawcę (w tej chwili banków, które finansują takie inwestycje jest sześć, w tym BOŚ) i wykonawcę. Dopiero po zakończeniu inwestycji i przedstawieniu odpowiednich dokumentów NFOŚiGW może wypłacić pieniądze z dotacji. Całość powinna pojawić się na koncie po 30 dniach od złożenia wniosku. Do tej pory skorzystało z tej opcji 24 tys. osób. Średnia wartość dotacji w przypadku inwestorów indywidualnych to 6,6 tys. zł.

Projekty domów z użytkowym poddaszem. Zobacz

Sprawdź oferty sprzedaży, kupna i wynajmu nieruchomości na rynku wtórnym na Domiporta.pl

Sprawdź oferty sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym na Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (1)
Budownictwo energooszczędne ze wsparciem państwa
Zaloguj się
  • ewelina_7090

    0

    Chcesz wiedzieć więcej na temat budownictwa energooszczędnego? Wpadnij na Forum Budownictwa Energooszczędnego, które odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Oto link do rejestracji: www.renexpo-warsaw.com/404.html?&L

    Do zobaczenia w Warszawie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX