Czy budownictwo energooszczędne stanie się bardziej powszechne?

Z początkiem przyszłego roku uruchomiony zostanie program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. Czy przyczyni się do upowszechnienia budownictwa energooszczędnego?
Program został on stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego zasadniczym celem jest wspieranie budownictwa energooszczędnego. Zamierzona skala wsparcia sektora budowlanego obejmuje 16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energooszczędności wybudowanych w latach 2013 - 2018. Beneficjentami programu mogą być zarówno osoby fizyczne budujące domy jednorodzinne w systemie gospodarczym, jak również osoby kupujące domy jednorodzinne oraz mieszkania w domach wielorodzinnych od deweloperów.

Świadomość Polaków, co do poziomu strat energii w związku z zastosowaniem nieefektywnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym, jest niska, dlatego energooszczędne budownictwo pozostaje w małym stopniu spopularyzowane. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że tylko 34% Polaków poczyniło inwestycje w redukcję zużycia energii poprzez ocieplenie ścian i dachów budynków, w których mieszkają. Inwestorzy przedkładają minimalizację kosztów inwestycyjnych nad minimalizację kosztów eksploatacyjnych, wobec czego preferują tańsze ale bardziej energochłonne budownictwo.

Główną barierą dla upowszechnienia budownictwa energooszczędnego w Polsce są ograniczone środki finansowe inwestorów. W tym kontekście program "Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych" stwarza szansę na zwiększenie skali tego budownictwa, choć trzeba podkreślić dwa istotne zastrzeżenia. Pierwszym jest niska maksymalna wysokość dotacji tj. 40 tys. zł w przypadku domu jednorodzinnego oraz 15 tys. zł/mkw. w przypadku mieszkania w budynku wielorodzinnym. Drugie zastrzeżenie związane jest z faktem, iż możliwość otrzymania dopłaty dotyczy tylko tych klientów, którzy kredytują zakup nieruchomości. W pewnym stopniu ograniczy to skalę potencjalnego zainteresowania dopłatami. Niemniej jednak budżet programu jest na tyle niski, że zapewne szybko zostanie wyczerpany. 300 mln zł pozwoli przykładowo na udzielenie 7,5 tys. maksymalnych dopłat dla domów jednorodzinnych lub 20 tysięcy maksymalnych dopłat dla mieszkań w budynkach jednorodzinnych.

Top 40 projektów domów. Zobacz teraz

Projekty domów z użytkowym poddaszem. Zobacz teraz

Więcej o:
Komentarze (1)
Czy budownictwo energooszczędne stanie się bardziej powszechne?
Zaloguj się
  • kazimierzkary

    0

    Program dopłat to jakiś początek... Jeżeli ktoś nie ma czasu na związaną z dopłatą biurokrację to wato samemu się zainteresować tematem i budując dom wybrać kierownika budowy, który naprawdę zna się na izolacji i przygotować się do rozmowy z wykonawcami (na Portalu Oszczędny dom sa dobre ściągi w postaci wizualizacji do wydrukowania i opisów krok po kroku www.oszczednydom.pl)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX