Ponadczasowe materiały

Najnowsze trendy w budownictwie to podróż w czasie. Wracają do łask materiały dotychczas zapomniane przez współczesną architekturę. Drewno, słoma, glina, kamień tworzą nowy obraz modnego i ekologicznego domu. Architektoniczna podróż w przeszłość możliwa jest jednak tylko dzięki wykorzystaniu technologii przyszłości.
Domy z naturalnych materiałów cieszą się coraz większą popularnością. jest to nie tylko trend estetyczny, ale także oznaka wysokiej świadomości ekologicznej. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że inspiracja tradycją nie musi odbywać się kosztem wygody.

Wydrążone w skale

Naturalne skały, jaskinie i kamień wykorzystywane do wzniesienia domostwa, to nie tylko czasy prehistoryczne. Istnieją miejsca na świecie, w których kamienne domy wciąż służą ich mieszkańcom. Przykładem jest miasteczko Matera leżące na południu Włoch. Aby podziwiać jego niekonwencjonalną architekturę, polegającą na dostosowaniu się do skalistego podłoża, wystarczy obejrzeć film Mela Gibsona pt. Pasja. Matera bez żadnych zabiegów scenograficznych "udawała" starożytną Jerozolimę. Kamień jako surowiec budowlany również przeżywa renesans. W Polsce jest używany głównie jako element zdobniczy. Kamienne ogrodzenia, podjazdy, elewacje, stylizowane studnie są wyrazem budowlanego powrotu do epoki kamienia.

Ulepione z gliny

Glina także powraca do łask. Przykładem może być Pałac Mostowskich w Tarchominie, który został w całości wzniesiony z ubitej gliny. Materiał ten odznacza się dużą trwałością a wnętrza takich domów tworzą korzystny mikroklimat. Zalety budynków z gliny można jeszcze mnożyć - najważniejsze wydają się niewielkie koszty eksploatacji i całkowita biodegradowalność. Domy ulepione z gliny to pomysł dla pasjonatów i zwolenników zdrowego trybu życia.

Wyrzeźbione w drewnie

Najbardziej rozpowszechnionym materiałem sprzyjającym naturalnej stylizacji naszego domu jest drewno. Drewniane są już nie tylko domy wiejskie lub letniskowe, także całoroczne domy jednorodzinne. Zaletami domów drewnianych jest krótki czas budowy, a co za tym idzie, zmniejszenie kosztów.

Zainspirowane tradycją i ekologią

Dla fanów tradycyjnego stylu w budownictwie powstają produkty wykończeniowe, nawiązujące do stylistyki naturalnych domostw. Popularnością cieszą się, np. okładziny elewacyjne imitujące kamień naturalny lub drewno, postarzane deski podłogowe. Do łask wraca drewniana stolarka drzwiowa i okienna.

W realizacji architektonicznych podróży pomagają nam zdobycze technologiczne oraz wygodne rozwiązania. Dzięki nim oswojenie natury jeszcze nigdy nie było tak proste.Zobacz oferty domów z naturalnych materiałów na sprzedaż na Domiporta.pl

Więcej o: