O ile podpiwniczenie podnosi koszt budowy domu?

Z badań wydawnictwa Sekocenbud wynika, że za komfort posiadania piwnicy trzeba zapłacić o ok. 13,5 proc. więcej.
Ekspert Sekocenbud Wiesława Sikorska-Ożgo zwraca uwagę, że taki wzrost kosztów przynosi efekt w postaci dodatkowej powierzchni w piwnicy, stanowiącej ok. 25 proc. powierzchni netto.

No dobrze, ale z jakimi konkretnie wydatkami muszą się liczyć inwestorzy? Wiesława Sikorska-Ożgo odpowiada, że średni (na terenie całego kraju) koszt budowy (przez firmę budowlaną) i wykończenia w standardzie podstawowym domu podpiwniczonego o powierzchni użytkowej - 234,6 m kw. (tj. bez piwnic i garażu) wyniósł w IV kw. 2012 r. 831 tys. zł (bez podatku VAT), czyli 3544 zł za m kw.

Natomiast w przeliczeniu na powierzchnię netto - 381,30 m kw. (obejmującą piwnicę 96,3 m kw. i garaż 50,4 m kw.) koszt wyniósł 2001 zł za metr. - Podane ceny nie zawierają kosztów zakupu działki, projektu, przyłączy i nadzoru. W obliczeniach założono budowę domu w technologii tradycyjnej ze ścianami z pustaków ceramicznych i pokryciem dachu dachówką ceramiczną - zastrzega pani ekspert. I dodaje, że taki dom w wersji niepodpiwniczonej kosztuje 733 tys. zł (bez podatku VAT).

Planujesz budowę domu? Zobacz gotowe projekty

Chcesz kupić nieruchomość od dewelopera? Wejdź na Domiporta.pl

Więcej o: