Duży deweloper w natarciu

Już co siódme mieszkanie sprzedawane w Warszawie na rynku pierwotnym pochodzi z oferty firmy Dom Development. Jeszcze w tym roku deweloper zamierza uruchomić kolejne cztery inwestycje.
- Ewidentnie idzie nam lepiej niż konkurencji - promieniał Jarosław Szanajca, prezes Domu Development na konferencji podsumowującej wyniki za pierwsze półrocze 2012 r. Firma na koniec czerwca miała w ofercie nieco ponad 2,2 tys. mieszkań, czyli blisko jedną dziesiątą całej oferty warszawskich deweloperów. Tymczasem z monitoringu sprzedaży mieszkań prowadzonego przez firmę redNet Consulting wynika, że w pierwszym półroczu transakcje Domu Development stanowiły aż 15,3 proc. wszystkich umów z klientami. - Umacniamy się na pozycji lidera, jeszcze nigdy nie mieliśmy tak wysokiego udziału w rynku - mówił Szanajca.

Przyznał jednak, że sytuacja na rynku mieszkaniowym nie jest wesoła, do czego przyczyniła się m.in. likwidacja kredytów walutowych, którymi do niedawna podpierało się 60 proc. klientów. Szanajca zwraca też uwagę na nadpodaż mieszkań, a w efekcie ostrą konkurencję między deweloperami, a także na ustawę deweloperską, która wydłuża proces sprzedaży. - Jak na taki splot okoliczności rynek i tak zachowuje się nieźle - stwierdził Szanajca. W pierwszym półroczu jego firma sprzedała 741 mieszkań netto, czyli po uwzględnieniu 22 rezygnacji. - Sprzedaż ponad 700 mieszkań w pierwszym półroczu to nieco mniej niż oczekiwaliśmy, ale to nadal ponad 100 mieszkań miesięcznie, co biorąc pod uwagę okoliczności uważam za całkiem niezły wynik - komentuje Szanajca.

Firma zamierza korzystać z przewagi, jaką daje jej skala działalności. - Zakładamy, że kolejny rok może być trudniejszy od obecnego, jednak dalecy jesteśmy od tworzenia czarnych scenariuszy. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się wprowadzić do sprzedaży cztery inwestycje - mówił szef Domu Development.

Jedną z nich będzie kameralna inwestycja przy ul. Harfowej na Ochocie (zaledwie 88 mieszkań). Będzie to pierwsza inwestycja Dom Development wprowadzona do sprzedaży pod rygorami ustawy deweloperskiej, z bankowym rachunkiem powierniczym, na który trafiać będą pieniądze klientów. - Chcemy go najpierw przetestować na mniejszych inwestycjach - wyjaśnił Szanajca.

Pod koniec roku deweloper chce rozpocząć sprzedaż mieszkań na osiedlu przy ul. Powązkowskiej na Żoliborzu. Będzie to pierwszy etap kompleksu, który ma być największą inwestycją w historii Domu Development - na dziesięciu hektarach mają powstać domy mieszczące ponad 1,7 tys. mieszkań.

Sprawdź oferty sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie na Domiporta.pl

Więcej o: