Wymiana kotła gazowego

Jeśli nasz kocioł ma już kilkanaście lat, warto pomyśleć o jego wymianie. Zyskamy nie tylko my - na mniejszych rachunkach za ogrzewanie, ale i środowisko, ze względu na mniejszą emisję spalin.
Zanim przystąpimy do remontu instalacji grzewczej warto najpierw ocieplić ściany, dach i podłogi, a także wstawić nowe okna. Tylko taki dom można bowiem racjonalnie ogrzewać.

Zakres modernizacji systemu ogrzewania powinno skonsultować się z rzetelnym i doświadczonym wykonawcą. Obliczy on rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na ciepło (z pewnością będzie mniejsze po przeprowadzonej wcześniej termomodernizacji), oceni stan techniczny instalacji oraz komina, określi racjonalny zakres prac, a potem oszacuje koszty całej inwestycji.

Rodzaj kotła

Na rynku dostępne są urządzenia atmosferyczne (tradycyjne) oraz kondensacyjne, jedno- i dwufunkcyjne, stojące lub wiszące. To, który kocioł będzie dla nas najlepszy, zależy miedzy innymi od tego, gdzie chcemy go zamontować i jakie będzie zużycie ciepłej wody.

Kocioł atmosferyczny

Jeśli zamierzamy przeprowadzić prace w ograniczonym zakresie, można pozostawić kocioł w piwnicy i wybrać model stojący jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania (inaczej atmosferyczny). Taki kocioł podczas pracy potrzebuje dużych ilości świeżego powietrza (nawet 12-14 m3 na każdy m3 spalonego gazu), co powoduje - szczególnie zimą - znaczne wychłodzenie pomieszczenia. Ale w wydzielonej kotłowni nie stanowi to problemu. Z pewnością jednak nowy kocioł będzie miał znacznie większą sprawność - około 90% - podczas, gdy sprawność starego nie przekraczała 60%. Zyskamy zatem na mniejszym zużyciu gazu. Poza tym, do takiego jednofunkcyjnego kotła można dokupić zasobnik o odpowiedniej pojemności, co zapewni komfort korzystania z ciepłej wody.

Można też wybrać urządzenie wiszące dwufunkcyjne , ale wówczas należy liczyć się z tym, że dostarczy on ciepłą wodę w ograniczonej ilości. Na przykład kocioł o mocy 24 kW podgrzeje około 12 l wody w ciągu minuty. Pozwoli to na wygodną kąpiel pod prysznicem lub jednoczesne korzystanie z umywalki i zlewozmywaka. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że taki kocioł przygotowuje wodę do mycia na zasadzie przepływowej. Oznacza to, że w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą uruchamia się palnik, który pracuje tak długo, jak jest pobierana woda. Kotły te polecane są do domów z jedną łazienką, najlepiej znajdującą się blisko kuchni. Ich popularność wynika z niewielkich wymiarów i stosunkowo niewysokiej ceny.

Kocioł kondensacyjny

Jeśli planujemy większy zakres modernizacji, a przy okazji chcemy przenieść kocioł do łazienki, kuchni lub przedpokoju, wówczas najlepiej wybrać model z zamkniętą komorą spalania bądź kondensacyjny. To drugie urządzenie ma również zamkniętą komorę spalania, ale oprócz tego odzyskuje ciepło ze spalin, dzięki czemu ma bardzo wysoką sprawność - nawet 109%.

Co ważne zarówno kocioł z zamkniętą komorą, jak i kondensacyjny nie pobierają powietrza z pomieszczenia, w którym są zamontowane, więc nie powodują jego wychłodzenia. Poza tym nie ma żadnych przeszkód by umieszczać je w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną, a także w kuchni z okapem lub w łazience z wentylatorkiem wyciągowym.

Wśród kotłów kondensacyjnych bardzo popularne są modele kompaktowe, czyli z zasobnikiem ciepłej wody w jednej obudowie (z wyglądu przypominają one lodówki). Nie zajmują dużo miejsca (wystarczy do ich ustawienia fragment podłogi o wymiarach 60x60 cm), a jednocześnie dostarczają ciepłą wodę w komfortowej ilości. Umożliwia to zasobnik, którego pojemność wynosi od 80 do 150 l. Poza tym taki zestaw wyposażony jest we wszystkie elementy konieczne do prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej (na przykład pompę obiegową centralnego ogrzewania, pompę tłoczącą gorącą wodę z kotła do zasobnika, naczynie wzbiorcze zabezpieczające układ grzewczy przed nadmiernym wzrostem ciśnienia).

Innym chętnie stosowanym rozwiązaniem jest kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem warstwowym . Dzięki takiej konstrukcji zbiornika kotły te umożliwiają duży pobór ciepłej wody - nawet 180-200 l w ciągu 10 minut. Sprawdzają się zatem w domach, w których planowana jest więcej niż jedna łazienka, a domownicy (szczególnie rano i wieczorem) chcą jednocześnie z nich korzystać.

Choć kotły kondensacyjne są dość drogie, to fachowcy policzyli, że już od trzeciego roku będą one tańsze i bardziej opłacalne w eksploatacji niż modele tradycyjne.

Sterowanie układem grzewczym

Aby sterować pracą kotła starej generacji należało za każdym razem, gdy na dworze zrobiło się zimniej lub cieplej, schodzić do piwnicy i zmieniać ręcznie temperaturę wody grzewczej. W nowoczesnych instalacjach, właściwe gospodarowanie wytworzonym ciepłem zapewnia odpowiednio dobrana automatyka. Dzięki temu kocioł produkuje tylko tyle ciepła, ile budynek traci do otoczenia, więc rachunki za ogrzewanie domu gazem są znacznie niższe. Poprawia się też komfort cieplny w pomieszczeniach (utrzymywana jest w nich przez cały czas taka temperatura, jaką ustawił użytkownik), a obsługa systemu grzewczego zredukowana jest do minimum..

Najbardziej zaawansowana wersja sterowania to automatyka pogodowa , która zawiera czujnik zewnętrzny oraz wewnętrzny. Kiedy na dworze robi się zimniej czujnik zewnętrzny przekazuje tę informację do kotła, w wyniku czego temperatura wody grzejnej wzrasta. I odwrotnie - im cieplej na zewnątrz, tym chłodniejsza woda jest kierowana do grzejników.

Tańszym rozwiązaniem jest montaż termostatu pokojowego , najlepiej z programatorem tygodniowym. Wbudowany w nim czujnik reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniu i zgodnie z nimi wyłącza lub włącza kocioł, a programator tygodniowy umożliwia ustawienie odpowiedniej temperatury każdego dnia tygodnia.

Odpowiedni komin

Gdy zdecydujemy się na zakup kotła atmosferycznego konieczne jest włożenie do istniejącego murowanego komina wkładu ze stali kwasoodpornej. Jest to związane z wyższą sprawnością nowoczesnego urządzenia w porównaniu do starego, a przez to niższą temperaturą spalin i możliwością powstania kwaśnego kondensatu, który zniszczy komin.

Do odprowadzenia spalin z kotła z zamkniętą komorą spalania oraz kondensacyjnego nie potrzeba tradycyjnego komina. Najczęściej wykorzystuje się gotowy system powietrzno-spalinowy. Składa się on z dwóch rur umieszczonych jedna w drugiej. W systemie tym rura wewnętrzna (odporna na korozyjne działanie skroplin kondensatu) odprowadza spaliny, a zewnętrzna - zasysa powietrze potrzebne do spalania gazu. Jeśli zawiesimy lub postawimy kocioł przy ścianie zewnętrznej, wystarczy podłączyć krótki przechodzący przez nią poziomy przewód. Pamiętajmy jednak o tym, że zgodnie z przepisami możemy tak zrobić tylko w domu wolno stojącym, gdy moc kotła nie przekracza 21 kW.

Można też zastosować ten system w wersji pionowej, w którym obie rury wychodzą przez dach. Taki sposób sprawdzi się, gdy kocioł zostanie na przykład zamontowany na poddaszu.

Inną odmianą tego rozwiązania jest system szachtowy. Polega on na włożeniu rury ze stali nierdzewnej (będą nią usuwane spaliny) do istniejącego murowanego komina. Wówczas powietrze potrzebne do spalania dopłynie pomiędzy metalowym wkładem a przewodem kominowym (musi on być wcześniej dokładnie wyczyszczony z sadzy).

Konieczne zamiany w instalacji

Wiele nowoczesnych kotłów gazowych wyposażonych jest pompę obiegową, więc zmieni się sposób krążenia wody grzejnej z grawitacyjnego na pompowy. Może to spowodować problemy z przegrzewaniem jednych, a niedogrzewaniem innych pomieszczeń. Wtedy warto zmienić stare zawory grzejnikowe na termostatyczne ze wstępną regulacją oporu hydraulicznego. Oprócz pompy w kotle znajduje się też zamknięte naczynie wzbiorcze, które przejmie funkcję dotychczas pracującego naczynia otwartego. Dodatkowo na zakończeniach pionów zasilających montuje się automatyczne odpowietrzniki.

Aby zmniejszyć ilość wody w instalacji, którą trzeba ogrzewać, warto rozważyć wspólnie z instalatorem zastąpienie starych żeberek nowoczesnymi grzejnikami.

Zobacz projekty domów

Komentarze (4)
Wymiana kotła gazowego
Zaloguj się
 • atosiek32

  0

  Dzisiejsza technologia zadba o nas, ale warto przeczytać kilka poradników i mieć świadomość ewentualnej usterki.
  Ciekawy artykuł jest pod tym linkiem na temat instalacji kotla

 • konsultant-marki-junkers

  0

  Witam,

  Popularność kotłów kondensacyjnych w Polsce stale rośnie, a to wszystko za sprawą wysokiej sprawności tego rodzaju rozwiązań. W ofercie Junkers dostępnych jest kilkanaście różnych modeli kotłów kondensacyjnych Cerapur. Ich sprawność dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji wynosi nawet 109%. Kotły tego typu są więc rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Mogą one również współpracować z kolektorami słonecznymi, dzięki czemu mogą być jeszcze oszczędniejsze i pracować tylko wtedy, gdy temperatura wody spadnie poniżej ustalonego progu. Szczegółowe informacje na temat rozwiązań firmy Junkers znajdą Państwo na stronie internetowej junkers.pl.

  Pozdrawiam
  Konsultant marki Junkers

 • diabelskipomiot

  0

  Zwróciłbym uwagę przede wszystkim na wzrost bezpieczeństwa, w ostatnio kupionym junkersie mam już takie zabezpieczenia, że w zasadzie nic złego nie może się tam za bardzo wydarzyć. Sporo się w technologii jednak przez te paręnaście lat wydarzyło.

 • Rafał Duma

  0

  Starsze kotły często imponują długowiecznością, a ich prosta konstrukcja sprawia, że nawet po wielu latach jeszcze dobrze się sprawują. Z pewnością wielu użytkowników takich kotłów odwleka moment modernizacji ogrzewania, bo kocioł jeszcze dobrze pracuje. Często nie zdają sobie sprawy, ile mogą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania stosując nowoczesny kocioł kondensacyjny.
  Źródło:
  www.fachowyinstalator.pl/ogrzewanie/kotly-i-podgrzewacze/1108-wymiana-starego-kotla-na-kondensacyjny.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX