Obecnie w Polsce jest około 500 tysięcy mieszkań na wynajem

Prawdopodobnie dopiero późną jesienią pojawią się pierwsze państwowe mieszkania na wynajem - tak przynajmniej wynika z zapowiedzi. Fundusz Mieszkań na Wynajem prowadził negocjacje z deweloperami w sprawie kupna 680 mieszkań w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu. Docelowo tanich czynszówek ma być około 20 tysięcy w stolicy, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

Kupujesz nieruchomość? Policz ratę kredytu

Studenci, którzy na przełomie września i października gorączkowo szukali nowych mieszkań, z oferty funduszu raczej więc nie skorzystają. Na razie też ciągle niewiele wiemy o wysokości czynszów takich mieszkań oraz zasadach najmu zawartych w umowach. To, co wiadomo, to, że długość najmu nie może przekroczyć 10 lat. Do wynajęcia wystarczy natomiast "wylegitymować? się zdolnością do uiszczania czynszu (zaświadczenie o zarobkach). Najemcą nie musi być jednak osoba, która będzie w mieszkaniu żyła. Potencjalny najemca może liczyć też - wedle zapowiedzi - na niższe koszty mediów, a sam czynsz ma być konkurencyjny wobec stawek rynkowych, niższy nawet o 20 - 30 procent.

Na podstawie danych ofertowych WGN możemy powiedzieć, że przeciętna cena najmu mieszkania o powierzchni około 40 - 50 m kw. w największych miastach to około 1400 zł miesięcznie. Do tego dochodzą opłaty. Okazuje się więc, że średnio zarabiający najemca (2800 zł netto) wyda na samo mieszkanie ponad połowę swojej pensji. Dla porównania - w Berlinie podobne mieszkanie będzie kosztować około 400 - 500 euro, co stanowi 20 - 25 proc. średniej pensji w Niemczech.

Z pewnością niskie, w stosunku do zarobków, czynsze najmu są jednym z powodów dużej popularności mieszkań na wynajem u naszych zachodnich sąsiadów. Podczas gdy w Polsce zaledwie 4 proc. obywateli żyje w mieszkaniach na wynajem, w Niemczech jest to blisko 40 proc.

Dodatkowym czynnikiem, który w tamtych okolicznościach sprzyja wynajmowaniu, są uregulowania prawne, które dają najemcy większe poczucie bezpieczeństwa w zakresie wysokości czynszów - właściciel nie może podnosić poziomu czynszu o więcej, niż 20% co trzy lata, a bezwzględna wartość tej kwoty nie może przekraczać stawki opłat za 1 mkw. ustalonej przez urząd mieszkaniowy danego miasta.

W Polsce takich przepisów nie ma, a na pewno, z punktu widzenia najemcy długoterminowego, byłyby korzystne. Sama koncepcja wynajmu od instytucji wydaje się dobrym pomysłem, który ma szansę zaistnieć, biorąc pod uwagę problemy mieszkaniowe Polaków. Z różnych szacunków wynika, że w naszym kraju brakuje około 1,5 do 2 mln mieszkań. Poważny odsetek młodych, dorosłych osób ciągle żyje z rodzicami. Jak wynika z badania "Finansowy portret młodych? przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków od 18. do 35. roku życia na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, 73% Polaków od 18. do 25. roku życia mieszka z rodzicami, w przypadku osób od 26. do 30. roku życia jest to 42%, a po "trzydziestce? - 30%.

Tanie czynszówki mogłyby więc wypełnić lukę mieszkaniową i dać szansę na "własne? M osobom, których nie stać na kredyt, a jednocześnie wpłynąć na cały rynek najmu i doprowadzić do obniżek dosyć wysokich czynszów. Czy Fundusz Mieszkań na Wynajem odegra taką rolę? Są poważne wątpliwości, bowiem wygląda na to, że udział mieszkań funduszu w całym rynku najmu będzie zbyt mały.

Szacuje się, że przy 10 - 15 procentowym udziale wpływ byłby odczuwalny. Pozostali wynajmujący musieliby brać pod uwagę państwową konkurencje i walczyć o klienta m.in. ceną. Niestety mieszkania funduszu po pierwsze będą "skapywały? na rynek w ratach (w tym roku może być ich bardzo mało, o ile w ogóle będą), a po drugie, nawet jeśli uda się wprowadzić 20 tysięcy mieszkań od państwa, to będzie to zaledwie niecałe 5 proc. rynku. Obecnie bowiem w Polsce jest około 500 tysięcy mieszkań na wynajem. Przy takiej skali projektu, jego wpływ na rynek najmu, a tym samym realne poprawienie sytuacji mieszkaniowej wielu Polaków, będzie bardzo ograniczony.

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Chcesz kupić dom? Zobacz nasze propozycje

Więcej o: