Ceny mieszkań na wynajem dla studentów

Wrzesień to okres, kiedy popyt na mieszkania na wynajem mocno rośnie. Tradycyjnie już studenci zabierają się za szukanie dla siebie lokum. Wolą to robić teraz, niż w końcówce września, bowiem wtedy poszukujących będzie bardzo wielu, a ceny w ostatnich dniach przed rokiem akademickim mogą pójść do góry.

Chcesz wynająć mieszkanie, ale brakuje Ci pieniędzy?  Weź kredyt gotówkowy

Co prawda obecnie coraz częściej to klienci rozdają karty na rynku najmu, ale jednak zwlekanie na ostatnią chwilę z reguły wiąże się z wyższym czynszem. Zazwyczaj stawki z wakacji w stosunku do tych z września różnią się o kilka do kilkunastu procent, dlatego nie warto czekać.

Ile teraz kosztuje mieszkanie na wynajem? Sprawdziliśmy to w największych miastach, na podstawie ofert zamieszczanych w WGN.

Reguły gry się nie zmieniają - najdroższe są mieszkania w centrach miast, lub blisko uczelni. Preferowany przez studentów metraż to dwa, bądź trzy pokoje, do 60 metrów. Tak jest stosunkowo taniej, niż wynajmować pojedynczy pokój. Zawsze też można wynająć z grupką znajomych. Przeliczając na metry, tańsze są też mieszkania duże, powyżej 70 metrów i przynajmniej 4 - pokojowe. Takie nieruchomości też cieszą się wzięciem, choć rzadko kiedy żacy dysponują wystarczająco liczną grupą. Z kolei - zupełnie inaczej, niż kiedyś - na atrakcyjności straciły kawalerki. Obecnie, nawet jedna osoba będzie preferowała raczej małe dwa pokoje, niż jeden.

Znaczenie ma oczywiście rozkład mieszkania. Musi być zachowany. Liczy się też standard - mieszkania w nowszym budownictwie są droższe. Ważne by lokal miał jasną kuchnię, był wyposażony w podstawowy sprzęt AGD, istotna czasami jest też szafa i biurko. Oczywiście standard to Internet.

Najdroższym rynkiem niezmiennie jest Warszawa, gdzie metr kwadratowy kosztuje przeciętnie około 50 zł. Najdroższe dzielnice to oczywiście Śródmieście, Mokotów, Saska - Kępa. Tańsze będą - Ursus, Bemowo, Białołęka, Bielany, Wawer.

Przykładowe oferty - za 30 metrową kawalerkę na Śródmieściu, czyli w samym centrum należy zapłacić około 1800 zł, czyli 60 zł od metra. 3 - pokojowe mieszkanie na Mokotowie (53 metry) kosztuje 2200 zł miesięcznie, czyli nieco ponad 40 zł za metr. W tej samej cenie całości można natomiast wynająć już 70 metrów na Bemowie, gdzie stawka wyniesie 33 zł/ m kw.

Dużo tańsze mieszkania dla studentów są w Krakowie. Średnia cenowa w stolicy Małopolski wynosi około 37 zł od metra. Droższe lokalizacje to Krowodrza, Stare Miasto, Podgórze. Więcej płaci się też za nowe budownictwo. Mieszkanie z 2014 roku na Podgórzu o powierzchni 42 metrów wyceniono na 2100 zł, czyli 50 zł za metr.

We Wrocławiu ceny są zbliżone do krakowskich, może nieznacznie niższe, ze średnią cenową w WGN obecnie w granicach 35 złotych. Wyższe wyceny dotyczą Starego Miasta, Krzyków, Biskupina. Stosunkowo tańsze pozostaje Psie Pole (o ile nie o chodzi o mieszkanie blisko uczelni), Brochów, Jagodno i inne osiedla peryferyjne. Wynajem w ścisłym centrum to obecnie w WGN koszt w przedziale 40 - 50 zł. Z kolei - w dalszych lokalizacjach można znaleźć oferty nie przekraczające 25 zł za metr. Przykład - 60 metrów kwadratowych na Kuźnikach kosztuje 1400 zł miesięcznie.

Gdańsk mieści się praktycznie w tym samym przedziale cenowym, co Wrocław. Średnie za metr to 35 zł. Droższe lokalizacje to, oprócz Starego Miasta, także Oliwa i Wrzeszcz.

Na tle wyżej wymienionych lokalizacji zdecydowanie atrakcyjnie pod względem cen prezentuje się Poznań, gdzie koszt najmu 50 metrów kwadratowych mieszkania to obecnie około 1250 zł, czyli po 25 zł od metra. W stolicy Wielkopolski z większą łatwością znajdziemy też atrakcyjne cenowo mieszkania w dobrych lokalizacjach. Przykład: 66 - metrów kwadratowych, w kamienicy położonej w ścisłym centrum miasta, na jednej z głównych ulic handlowych - wyceniono na 1600 zł miesięcznie, czyli po 24 zł za metr kwadratowy. Inna oferta; kawalerka w centrum, wielkości 37 metrów, z czynszem miesięcznym wynoszącym 1000 zł, czyli po 27 zł za metr.

Jeszcze tańszą od Poznania lokalizacją pozostaje Łódź, gdzie średni czynsz najmu 50 metrów kwadratowych mieszkania wyniesie nas około 1100 zł. Średnia ofertowa za metr kwadratowy to obecnie w WGN 22 zł. Nawet centralne lokalizacje w Łodzi często nie są wyceniane wyżej. 44 metry kwadratowe mieszkania, w bliskim sąsiedztwie Uniwersytetu Łódzkiego wyceniono na 900 zł, czyli po 20 zł za metr. Łódź pozostaje najtańszym rynkiem wśród dużych polskich miast.

Mnóstwo korzystnych ofert wynajmu mieszkań znajdziesz na Domiporcie!

Więcej o: