Mieszkań na wynajem jest więcej niż klientów

Tradycyjnie największy wysyp ofert mieszkań na wynajem jest w okresie wakacyjnym, kiedy studenci rozpoczynają wakacje i zwalniają wynajmowane lokale. Obecnie jednak coraz wyraźniej zauważamy pewien nowy trend. Pomimo końcówki roku w każdym z dużych miast Polski nadal mamy dużą ofertę mieszkań do wynajęcia. Obecnie to właśnie najemcy a nie właściciele dyktują warunki. Wpływ na to ma sytuacja demograficzna, które wskazuje, że rynek najmu czeka dużo trudniejszy okres
Rynkiem największym w Polsce jest oczywiście Warszawa. Dane WGN oraz innych analityków pokazują, że w stolicy ofert wynajmu jest nawet 5 razy więcej niż w Krakowie (drugie pod względem liczby mieszkań na wynajem). W następnej kolejności plasują się Poznań, Wrocław i Gdańsk. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem mieszkania, według ekspertów to klienci rządzą rynkiem najmu. Na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim niż demograficzny i malejąca liczba studentów. Jeszcze kilka lat temu sytuacja była odwrotna. Teraz coraz częściej obserwujemy zmianę "reguł gry".

Aktualne dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pokazują, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba studentów w naszym kraju zmniejszy się o pół miliona. Rynek klienta w związku z tym będzie się tylko wzmacniał, natomiast wynajmujący będą musieli rywalizować o klientów. Taki stan rzeczy zapewne wymusi obniżki czynszów mieszkań wynajmowanych, choć póki co jeszcze tego zjawiska nie obserwujemy. Dzieje się tak być może dlatego, że negatywne tendencje demograficzne dopiero zaczynają oddziaływać na rynek i wzmocnią się w kolejnych latach.

Jak kształtują się ceny obecnie? Oczywiście najdrożej jest w największych miastach (tam znajdują się największe ośrodki akademickie). Średnia stawka z ostatniego półrocza dla całego kraju w WGN wynosi 25 zł za metr kwadratowy, natomiast średnia z ostatniego miesiąca jest nieznacznie mniejsza i wynosi 24 zł. Stolica jest oczywiście najdroższa. Tutaj średnio za metr kwadratowy płacimy około 45 zł, natomiast średnia cena za wynajem mieszkania to około 3000 zł. Najdroższy zaraz za Warszawą jest Kraków, gdzie za metr wynajmowanego mieszkania zapłacimy około 35 zł, zaś średnia cena wynajmowanej nieruchomości wynosi około 2500 zł. Wrocławska średnia stawka we Wrocławiu jest zbliżona do krakowskiej i wynosi około 32 - 34 złotych od metra kwadratowego, natomiast przeciętna wysokość stawki za wynajmowane mieszkanie to 2100 - 2300 zł miesięcznie. Średnio za wynajmowane mieszkanie w Gdańsku płaci się 30 zł od metra kwadratowego, a przeciętny koszt wynajmu nieruchomości miesięcznie wynosi 2000 zł. Stawki najkorzystniej kształtują się na rynku poznańskim. Średnia cena to około 27 zł od metra, a koszt wynajmu mieszkania to około 1800 zł miesięcznie.

Jak ukształtuje się rynek najmu w najbliższych latach? Z przeglądu ofert wynika, że wynajmujący powinni być przygotowani na gorszy okres i bardziej agresywną walkę o klientów. Sytuację taką warunkują nie tylko tendencje demograficzne, lecz także inne bardzo istotne czynniki.

Obecnie bardziej opłaca się kupić mieszkanie, niż je wynajmować. Stopy procentowe znalazły się na rekordowo niskim poziomie i miesięczna rata kredytu okazuje się niższa od przeciętnego miesięcznego czynszu za wynajem lokalu.

Kolejna, bardzo ważną kwestią jest nowy, silny gracz, który już niedługo pojawi na rynku najmu i który będzie dyktował ceny. Oczywiście chodzi tutaj o państwo i rządowy program Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ma zostać uruchomiany już w 2014 roku. Docelowo ma powstać około 20 tys. takich lokali o powierzchni nie większej niż 50-60 m kw, a mieszkania do wynajęcia od państwa mają być 20 - 30 proc. tańsze od przeciętnych cen najmu na rynku. Programem na początku objęte zostaną nieruchomości z sześciu największych miast Polski tj. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Trójmiasta i Łodzi.

Dotychczasowy trend na rynku najmu zaczyna się wyraźnie zmieniać. Co prawda jeszcze nie przekłada się to znacząco na ceny, choć wszystko wskazuje na to, że takie przełożenie nastąpi. Z nadchodzących zmian na pewno mogą się cieszyć najemcy. Nie muszą już walczyć o atrakcyjny lokal na wynajem jak do tej pory, bowiem ich dostępność jest dużo większa niż w latach poprzednich.

#Szukasz mieszkania? Sprawdź nasze ogłoszenia

Chcesz wynająć mieszkanie? Odwiedź Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (2)
Mieszkań na wynajem jest więcej niż klientów
Zaloguj się
 • Aneta Nawer

  Oceniono 1 raz 1

  ja znalazłam fajne oferty na stronce aktualneoferty.eu polecam!

 • Kasia Kowalczak

  Oceniono 3 razy -3

  no wlasnie, ogloszen duzo, klientow brak. a jakby tak uzyc troche skuteczniejszego sposobu na rozgloszenie swojej oferty? osobiscie korzystalamm z odwlasciciela.pl/Home/Offer i oferta mojego mieszkania byla na wszystkich portalach zwiazanych z ta branza, wyslali mi baner, ktory powiesilam na balkonie mieszkania, no i nie ukrywam, ze mieszkanie poszlo szybciutko. ogloszenie wisialo na tablicy i gratce, ale prawie zero odzewu... a potem jak sie pojawilo na wielu innych stronach od razu bylo wiecej telefonow z ofertami ;)
  polecam, zainwestujecie pare groszy ale szybko sprzedacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX