Wynajem - niektóre aspekty rynku

Rynek wynajmów ma się całkiem nieźle, a zainteresowanie wynajmem nie będzie słabło tak długo, jak długo banki utrzymają surowe kryteria udzielania kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości.
Zdecydowanie najgorętszy "sezon" dla rynku najmów to koniec lata - początek jesieni, gdy mieszkań do wynajęcia poszukują studenci ceniący sobie wygodę większą niż mają do zaoferowania akademiki. Jednak i poza tym gorącym okresem najmy mają się całkiem nieźle w porównaniu do rynku sprzedaży. Warunkiem koniecznym do szybkiego wyszukania najemcy jest oczywiście realne ustawienie poziomu oczekiwanego czynszu. Atutem jest również lokalizacja, czy wyposażenie lokalu. Najbardziej poszukiwane wielkości mieszkań do wynajęcia, to jedno, lub dwupokojowe. Większe mieszkania i domy czekają na najemcę zdecydowanie dłużej.

Każdy przyszły najemca staje przed wyborem: czy szukać lokalu na własną rękę, czy zwrócić się do specjalisty (pośrednika). Zdecydowanie lepiej skorzystać z fachowej obsługi. Stawki wynagrodzenia przy wynajmie nie są wygórowane, za to w zamian otrzymuje się komfort bezpiecznego przeprowadzenia przez cały proces: od poszukiwania, poprzez negocjacje warunków, aż do podpisania umowy najmu.

Umowę najmu można zawierać na dwa sposoby: jeden to zwykła umowa najmu unormowana przez ustawę o ochronie praw lokatora, druga tzw. umowa o "najem okazjonalny". Najem okazjonalny regulują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów oraz Kodeks cywilny. Atutem tego rodzaju umowy jest stosunkowo łatwy sposób pozbycia się z lokatora, który zalega z płatnościami, bądź powoduje znaczne szkody w wynajmowanym lokalu.

Umowa najmu okazjonalnego musi być umową na czas określony - nie dłuższy niż 10 lat. Do umowy trzeba dołączyć oświadczenie najemcy, w którym podda się on egzekucji i zobowiąże do opuszczenia i wydania lokalu we wskazanym terminie. Musi on jednak wskazać w oświadczeniu adres - dokąd może być eksmitowany i dołączyć pisemną zgodę osoby posiadającej tytuł prawny do wskazanego dla celów eksmisji lokalu. Umowę najmu okazjonalnego zawiera się przed notariuszem.

Z dotychczasowego doświadczenia pośredników w obrocie nieruchomościami i notariuszy wynika, że umów o najem okazjonalny zawieranych jest niewiele. Spowodowane jest to prawdopodobnie uciążliwą procedurą umieszczenia w umowie "strony trzeciej", czyli osoby, która zobowiąże się przyjąć do siebie eksmitowanego najemcę.

W każdym przypadku wygodniej, korzystniej i bezpieczniej jest przejść przez procedury związane z poszukiwaniem lokalu, bądź najemcy z profesjonalistą, który wielu kwestiach nas odciąży.

#

Chcesz wynająć mieszkanie? Odwiedź Domiporta.pl

Zainteresowany wynajmem domu? Zobacz ogłoszenia

Szukasz pokoju do wynajęcia - sprawdź oferty w naszym serwisie

Więcej o: