Dodatkowe koszty - na co uważać podczas wynajmu?

Nie dajmy się zwieść pięknemu wnętrzu i atrakcyjnym stawkom czynszu, dopóki nie przyjrzymy się realnym wydatkom za dany lokal. Poniżej podpowiemy, jakie opłaty należy zweryfikować przed podjęciem decyzji o wynajmie mieszkania, żeby nie narażać swojego portfela na nieplanowane wydatki.
Za co będziemy płacić?

Jest sprawą oczywistą, że w użytkowanym przez nas mieszkaniu będziemy ponosić koszty zużycia wody, energii elektrycznej i ogrzewania. Warto w takim razie ustalić, w jaki sposób będą z tymi kosztami powiązane kolejne usługi. Przykładem może być sposób rozliczania ciepłej wody - często w starszych mieszkaniach i kamienicach napotkamy bojlery, które powodują, że koszt podgrzania wody będzie kosztem energii elektrycznej.

Podobnie sprawa ma się z ogrzewaniem - też często zasilanym elektrycznie. Ogrzewanie, zwłaszcza w miesiącach zimowych, może stanowić do 70% całej energii zużywanej w mieszkaniu, a w dodatku bywa najbardziej podstępnym medium, ponieważ ciepło lubi uciekać przez nieszczelne okna i wentylację. Zwróćmy też uwagę na to, czy w mieszkaniu jest podłączony gaz. W nowszym budownictwie w kuchniach często stosuje się już wyłącznie kuchenki elektryczne lub indukcyjne, więc jeżeli ktoś jest fanem gotowania, powinien dobrze przeanalizować, jaka kuchenka będzie dla niego najbardziej opłacalna.

Dlaczego powyższe różnice są tak ważne? Otóż dlatego, że potrafią podnieść cenę wynajmu mieszkania o gorszym standardzie ponad cenę wynajmu mieszkania nowego. A zachęta płacenia niższego czynszu często jest przeważającym argumentem, nawet kosztem jakości mieszkania i jego lokalizacji.

Lista kosztów wiążących się z wynajmem mieszkania może być o wiele dłuższa i obejmować osobno liczone opłaty za wywóz śmieci, miejsca parkingowe, ochronę, a także koszty pośrednie, takie jak paliwo lub bilety, jeżeli będziemy musieli codziennie dojeżdżać do pracy czy szkoły, wydawać gotówkę na opłaty parkingowe, a także poświęcać czas na dotarcie chociażby do najbliższego sklepu.

Przykre niespodzianki

Kontrolę kosztów powinniśmy zacząć od samego momentu przeprowadzki do nowego mieszkania, lub - jeżeli umożliwi nam to wynajmujący - jeszcze wcześniej. Koszty mediów w wynajmowanych mieszkaniach zmieniają się w wolniejszym tempie niż ich lokatorzy, a zatem przez pewien okres po wprowadzeniu się możemy ponosić konsekwencje lekkomyślnej gospodarki naszych poprzedników i płacić za ich pomysły, jak np. suszenie prania podgrzewaną podłogą. Jeżeli wraz ze zmianą mieszkania drastycznie wzrosną nasze koszty, warto poruszyć ten temat z wynajmującym i wspólnie ustalić, kto i w jakiej proporcji powinien zapłacić takie rachunki, lub dowiedzieć się, czy jest możliwość odzyskania nadpłaty, jeżeli będziemy korzystać z mediów oszczędnie.

Jak płacić?

To, w jaki sposób będziemy uiszczać opłaty za korzystanie z mediów w mieszkaniu i kto będzie ich dokonywać, zależy wyłącznie od naszych ustaleń z właścicielem. Jeżeli wynajmujący powierzy najemcy odpowiedzialność za dokonywanie opłat, powinien mieć kontrolę nad terminowością opłacania rachunków i przy zakończeniu najmu otrzymać wszelkie potwierdzenia wpłat. Jeżeli to wynajmujący decyduje się dokonywać opłat samodzielnie, warto prosić o okazywanie faktur wskazujących faktyczną wysokość naliczonych opłat.

W przypadku opłat naliczanych kwartalnie lub rocznie, dobrą praktyką jest rozliczanie się w formie comiesięcznych zaliczek i regulowanie między sobą dopłaty lub niedopłaty po otrzymaniu właściwego rozliczenia. Pozwoli to lepiej planować wydatki na mieszkanie.

Nauczmy się oszczędzania

Niestety najczęstsza przyczyna naszych wysokich rachunków jest bardzo prozaiczna - nie umiemy oszczędnie gospodarować energią. Niedawna kampania jednego z koncernów energetycznych świetnie pokazała, że nie zdajemy sobie sprawy, że zostawianie włączonych laptopów, telewizorów, ładowarek i światła jest tak naprawdę marnowaniem pieniędzy, a nawyk wyłączania tych sprzętów tak banalny, że jest w stanie się ich nauczyć nasz pies.

Jeżeli więc będziemy zwracać uwagę na nasze własne zwyczaje w domu, a także edukować członków rodziny i współlokatorów, mamy szansę mieszkać ekologicznie i taniej.

#
Szukasz pokoju do wynajęcia? Sprawdź oferty na Domiporta.pl

Chcesz wynająć dom? Przejrzyj ogłoszenia

Zobacz oferty wynajmu mieszkań w naszym serwisie

Więcej o:
Komentarze (5)
Dodatkowe koszty - na co uważać podczas wynajmu?
Zaloguj się
  • Gość: wyn

    Oceniono 28 razy 10

    po pierwsze napiszcie artykul w ktorym objasnicie matolom sierotom po komunie ze jak beda za duzo chlac i palic to nie starczy im na czynsz a wynajmujacy to nie instytucja charytatywna

    po drugie niech to bydlo sie nauczy ze mieszkanie to nie ich rodzinny chlew ktory moga sobie dewastowac jak im sie podoba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX