Sytuacja na rynku wynajmu

Rynek wynajmu w III kwartale 2012, podobnie, jak co roku ożywia się. Już pod koniec wakacji rozpoczyna się szturm studentów zjeżdżających do Warszawy i zainteresowanych wynajęciem własnego kąta. Pojawiają się również osoby przyjeżdżające do stolicy w celu znalezienia pracy, lub takie, które już wiedzą, że będą tu pracować.
W przypadku studentów ważne, aby mieszkanie było niedrogie, wyposażone i żeby znajdowało się blisko uczelni. Istotnym warunkiem jest oczywiście wysokość czynszu. Bardzo częstym rozwiązaniem jest wynajmowanie większego mieszkania przez kilku studentów i wspólne partycypowanie w kosztach. Jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich, którzy nie mają szansy na miejsce w akademiku. Ponadto, w większości przypadków, wspólne mieszkanie wybierają osoby już się znające, co w takim przypadku jest dość ważne. Największym plusem jest jednak możliwość wynajęcia takiego mieszkania, które byłoby nieosiągalne finansowo dla jednej osoby, tymczasem przy rozłożeniu kosztów na trzy-cztery osoby można mieć coś na kształt "małego prywatnego akademika".

Jeśli chodzi o segment rynku najmów, jaki obsługiwany jest przez system MLS - przeważają mieszkania powyżej 35m2, a znakomita większość (ok. 70%) to mieszkania 2 i 3 pokojowe. Mieszkaniami najchętniej poszukiwanymi w III kwartale roku były lokale o powierzchni 40-60m2, a zatem dwa lub trzy pokoje.

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Sprawdź ogłoszenia na Domiporta.pl

Segment mieszkań jednopokojowych, a więc najtańszych, a co za tym idzie bardzo szybko "wynajmowalnych" w znakomitej większości znajduje najemców bez udziału biur pośrednictwa. Jeśli chodzi o poziom cen osiąganych przy wynajmie, kształtuje się on średnio na następującym poziomie:

- Mieszkania jednopokojowe - 900-1300 PLN/mc

- Mieszkania dwupokojowe - 1400 - 2100 PLN/mc

- Mieszkania trzypokojowe - 1600 - 2500 PLN/mc

- Mieszkania większe - odpowiednio więcej, przy czym dla mieszkań 4 pokojowych i większych trudno o podanie średniego zakresu cenowego, gdyż na poddanej badaniu próbce znajdują się nieruchomości w nowych "apartamentowcach", o charakterze rezydencjonalnym, a więc poziom cen nie może być reprezentatywny dla tego segmentu.

- Domy - spośród wielu domów zgłaszanych do wynajmu, najemców znajdują domy o czynszu nieprzekraczającym poziomu 4000 PLN/mc

Interesuje Cię wynajem domu? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Średni czas wynajmu mieszkań - 45 dni (od zgłoszenia do podpisania umowy wynajmu). Przy czym mieszkania w dobrych, centralnych lokalizacjach czekają na najemcę mniej niż dwa tygodnie - pod warunkiem ustalenia dobrego poziomu czynszu "ofertowo".

Powyżej przedstawiam tabelę obrazującą kształtowanie się rynku wynajmów w III kwartale 2012 roku obsługiwanych przez system MLS. Przypomnijmy, że system zawiera wyłącznie oferty zgłoszone pośrednikom na zasadach umów wyłącznych, a działy archiwizacji pozwalają na dokonanie oceny rynku opartej na rzeczywistych danych transakcyjnych. System nie obsługuje całości rynku, chociaż z roku na rok przybywa klientów z uwagi na wysoką skuteczność i doskonałe tempo obsługi ofert. Dodatkowym atutem jest unikalność ofert, co eliminuje powtarzanie się tej samej nieruchomości w wielu miejscach i usprawnia natychmiastowe wyszukanie Oferty zgodnie z zadanymi parametrami wyszukiwania.

Przedstawiony poniżej wykres wskazuje poziom cen, jakie wykazują archiwa MLS dla poszczególnych wielkości mieszkań.

Jak widzimy, największa ilość zarchiwizowanych transakcji nie przekracza poziomu 3000 PLN/mc. Najbardziej poszukiwane mieszkania, to mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchni 40-60m2. W pojedynczych przypadkach luksusowych apartamentów dochodzi do zawarcia transakcji przy cenach znacznie odbiegających od tych, jakie spotykamy w najbardziej poszukiwanym segmencie małych i średnich mieszkań.

#

Chcesz wynająć pokój? Przejrzyj nasze oferty

Więcej o: