Szukamy w internecie mieszkania do wynajęcia

Jesień to najgorętszy okres na rynku najmu mieszkań. Jak co roku zarówno najemcy, jak i wynajmujący sięgają do największej bazy informacji, jaką jest Internet. W jaki sposób się nim posłużyć, żeby znaleźć dokładnie to, czego szukamy? Jak sprawdzić, czy internetowe obietnice mają pokrycie w rzeczywistości? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.
Poszukujący mieszkań do wynajęcia są bombardowani natłokiem ofert mieszkań, usług agencji pośrednictwa i reklam, niekoniecznie dotyczących ich potrzeb. Warto więc z pewnością przyłożyć się do takich poszukiwań, uzbroić w cierpliwość i wyselekcjonować wartościowe dla nas informacje.

Na co zwracać uwagę?

Z pewnością na cenę i rzetelny, obszerny opis mieszkania. Tu pomogą nam rozbudowane wyszukiwarki portali z ofertami. W pierwszej kolejności z reguły rozważamy cenę. Oferty cenowe dużo poniżej średniej powinny z założenia budzić naszą podejrzliwość. Często okazuje się, że nie zawierają opłat czynszowych lub bardzo wysokich opłat za media.

Jeżeli interesujące nas mieszkanie jest za drogie, warto i tak przedstawić wynajmującemu swoją propozycję ceny. Często bowiem wolą oni niższy, ale pewny zysk od tracenia czasu (i pieniędzy) na dalsze poszukiwania potencjalnych najemców.

Podobnie jak z cenami ma się sprawa z ofertami bez zdjęcia. Z reguły nie warto tracić czasu na oglądanie lokalu, jeżeli znamy go jedynie z opisu. Nie oznacza to oczywiście, że zdjęcia zastąpią nam wizytę "w terenie". Kto choć raz poleciał na wakacje all inclusive i doświadczył różnicy między zdjęciem w broszurze biura podróży a stanem faktycznym - ten zrozumie, o czym mowa. Zdjęcia zawsze pokażą nam dobrą stronę mieszkania, więc skupiajmy się na tym, czego na nich brakuje. Jeżeli nie mamy np. zdjęcia kuchni - może warto zapytać, czy nie ma z nią żadnych problemów. Jeśli zdjęcia przedstawiają głównie widok z okna lub otoczenie mieszkania - czy to znaczy, że mieszkanie jest w złym stanie?

Pamiętajmy też, że często jedno mieszkanie pojawiać się będzie w ofertach od kilku pośredników jednocześnie. Daje nam to pole do negocjacji z pośrednikami i umożliwi zawarcie umowy na najkorzystniejszych dla nas warunkach. Może też jednak być mylące, zwłaszcza, gdy szukamy mieszkania w jednej, określonej lokalizacji.

Z pośrednikiem czy bez?

Kolejnym trudnym krokiem jest decyzja, od kogo chcemy wynajmować mieszkanie. Najtrudniejsze obecnie do znalezienia, a najbardziej korzystne dla przyszłych najemców są oferty zamieszczane bezpośrednio przez właścicieli.

Bezpośredni najem pomoże nam uniknąć dodatkowych opłat dla agencji, stanowiących przeważnie równowartość miesięcznego czynszu. Jednakże jeżeli nie znamy się zbyt dobrze na prawach rządzących rynkiem mieszkaniowym, przy zawieraniu takiej transakcji warto skonsultować z kimś umowę najmu i - przede wszystkim - warto zadbać o to, aby mieć zabezpieczenie w postaci takiego dokumentu. Pozwoli to w przyszłości uniknąć nieporozumień związanych z okresem wypowiedzenia, ewentualnymi naprawami czy też chociażby płatnościami.

Kolejnymi graczami na rynku najmu są agencje pośrednictwa, których oferty dominują na portalach nieruchomościowych. Jeżeli jakaś oferta agencyjna przyciągnie naszą uwagę, zdecydowanie doradzam sprawdzenie wiarygodności takiej firmy. Informacje na stronach internetowych agencji też mogą być dla nas wielką pomocą, gdyż często strony te zawierają szerszą ofertę mieszkań. Zdarza się również, że agenci znajdą specjalnie dla nas mieszkanie o pożądanym standardzie. Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie od agencji, zadbajmy też o to, aby podpisywana umowa nie zawierała niekorzystnych dla nas zapisów. Wcześniej uzgodnijmy też wysokość prowizji agenta.

Mając na uwadze powyższe wskazówki, wyszukanie wartościowych ofert powinno pójść łatwo i sprawnie, a kolejny etap, jakim będzie oglądanie wyselekcjonowanych mieszkań, nie przyniesie nam rozczarowań.

Sprawdź oferty wynajmu mieszkań na Domiporta.pl

Sprawdź oferty wynajmu domów na Domiporta.pl

Sprawdź oferty wynajmu pokoi na Domiporta.pl

Więcej o: