Czynsze lekko w górę

Od 1 do 3 proc. wzrosły w drugim kwartale ceny wynajmu mieszkań w dużych aglomeracjach - podaje Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem ?Mieszkanicznik?.
W rękach "mieszkaniczników" jest obecnie ponad 700 lokali, głównie jednopokojowych (52-proc. udział w całej próbie) i dwupokojowych (35-proc.). Mieszkania trzypokojowe i większe stanowią 13 proc. wynajmowanych mieszkań. Przeciętny wynajmowany przez "mieszkaniczników" lokal ma 43 m kw. (w Warszawie - 46 m kw.). Trzy czwarte wynajmowanych mieszkań ma dobry standard wykończenia, a co piąte - podwyższony. Ponadto mniej więcej co czwarte oferowane jest razem z miejscem postojowym (na ogół na zewnątrz budynku). Za to aż 79 proc. wynajmujących deklaruje udostępnienie w ramach wynajmu piwnicy. Wiceprezes stowarzyszenia Grzegorz Radzikowski informuje, że najpewniej jedną z przyczyn wzrostu czynszów, szczególnie w Warszawie, gdzie odnotowano 3-proc. zwyżkę, było Euro 2012.

- Wielu "mieszkaniczników" wynajmowało swoje mieszkania kibicom piłkarskim i w ten sposób podniosło rentowność wynajmu - wyjaśnia Radzikowski. Według niego najprawdopodobniej daje też już o sobie znać trudna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. - Restrykcyjne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, narzucające bankom ostre wymagania w zakresie badania zdolności kredytobiorców, powodują przesunięcie zainteresowania od zakupu mieszkań do najmu - twierdzi Radzikowski. - Jeśli Komisja Nadzoru Finansowego nie złagodzi wymagań, to spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach czynsze będą rosły nieco szybciej niż inflacja.

Prognozy dla tego rynku mają być jednym z tematów obrad "mieszkaniczników" w czasie II Ogólnopolskiego Kongresu, który odbędzie się 6 października w Łodzi.

Sprawdź oferty wynajmu mieszkań na Domiporta.pl

Sprawdź oferty wynajmu domów na Domiporta.pl

Sprawdź oferty wynajmu nieruchomości na rynku wtórnym na Domiporta.pl

Więcej o: