Kupić czy wynająć mieszkanie?

Zbliża się rok akademicki, a wraz z nim tysiące nowych studentów i ich rodziców stają przed dylematem - kupić mieszkanie czy wynająć? Okazuje się, że kupno mieszkania może być lepszym rozwiązaniem.
Kawalerka o powierzchni 30 metrów kw. w stanie deweloperskim kosztuje średnio ok. 200 tys. złotych. Dodatkowo należy doliczyć 15 tysięcy złotych - są to koszty całkowitego wykończenia i wyposażenia w najpotrzebniejsze meble i sprzęty. Zakładając kredyt na poziomie 215.000 złotych na 20 lat, rata kredytu wyniesie około 1500 złotych.

- Aktualnie koszt wynajęcia kawalerki w Poznaniu mieści się w granicach od 1100 aż po 1300 złotych. Wszystko zależy od standardu mieszkania i lokalizacji - mówi Janusz Grygier, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Bardzo często przyszli lokatorzy muszą dodatkowo ponosić koszty opłat administracyjnych i dwumiesięcznej kaucji, którą wpłaca się właścicielowi - dodaje. Porównując te koszty, łatwo wywnioskować, że są one zbliżone. Różnicę w koszcie zakupu i wynajęcia kawalerki można więc oszacować na 200 - 400 zł miesięcznie.

Warto również przeanalizować rentowność kupna małego mieszkania dwupokojowego. Za takie mieszczące się na 40 metrach kw. w stanie deweloperskim w Poznaniu należy zapłacić ok. 250 tys. złotych. Decydując się na zakup mieszkania na kredyt, trzeba liczyć się nie tylko z koniecznością opłacania comiesięcznych rat, ale także jego urządzenia. Wyniesie ono ok. 30 tysięcy złotych. Całość inwestycji kosztuje 280 tys. złotych, a rata kredytu przy takiej kwocie (na 20 lat) równa się ok. 2000 złotych, choć trzeba zauważyć, że bardzo rzadko całość inwestycji jest finansowana z kredytu.

Sprawdź ile kosztują mieszkania na rynku pierwotnym w Poznaniu na Domiporta.pl

Dla porównania za najem podobnej nieruchomości trzeba zapłacić około 1400 zł miesięcznie. Jednak warto pamiętać, że dysponując 2 pokojami możemy podnająć powierzchnię ograniczając w ten sposób wydatki.

- Przez cały okres studiów dzieliłam mieszkanie z przyjaciółmi. Dzięki temu koszty rozkładały się na kilka osób - mówi Małgorzata Stachowska, absolwentka UAM. Miejsc w akademikach jest niewiele i mieszkania studenckie są jedyną rozsądną alternatywą. Ale należy pamiętać, że w sezonie trudno znaleźć ładny pokój w atrakcyjnej dzielnicy - dodaje.

Jeżeli zatem przyjmiemy, że jeden z dwóch pokoi mieszkania podnajmiemy dwóm studentom to możemy liczyć na około 800 - 1000 złotych. Rachunki oraz opłaty administracyjne dzielone są równo pomiędzy lokatorów. Z kolei wynajem pokoju jednoosobowego w Poznaniu to dla właściciela byłby wydatek rzędu 700 złotych/m-c. Kupując mieszkanie dwupokojowe na kredyt, trzeba liczyć się z łącznymi kosztami o 300 - 500 zł wyższymi niż przy wynajmie.

Sprawdź oferty wynajmu pokoi w Poznaniu na Domiporta.pl

Ważnym powodem, przemawiającym za kupnem mieszkania, jest również poczucie "bycia na swoim". Student i jego rodzice nie muszą się martwić, że umowa najmu nie zostanie przedłużona na kolejny rok bądź właściciele w trakcie roku akademickiego ją wypowiedzą. Zalet kupna mieszkania jest więcej. Nabywca może wybrać dogodną dla siebie lokalizację, co jest istotne szczególnie dla studentów. W Poznaniu najpopularniejsze lokalizacje znajdują się wokół uniwersyteckiego kampusu.

- W naszej ofercie dwie inwestycje - osiedle Batorego 41A i Żurawiniec Park znajdują się przy kampusie Morasko. Ponadto bliskość linii szybkiego tramwaju pozwala z tych miejsc dojechać do centrum w kilkanaście minut- tłumaczy Bożena Taflińska - Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. W sierpniu i wrześniu obserwujemy wzmożone zainteresowanie rodziców kupnem mieszkań dla swoich dzieci rozpoczynających studia w Poznaniu. Inwestowanie w nieruchomości jest ciągle uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe - dodaje Taflińska.

Kupno mieszkania wiąże się z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim konieczne jest zaangażowanie dużych własnych środków lub związanie się kredytem nie tylko na okres studiów. Jako właściciele będziemy także odpowiedzialni za znalezienie odpowiednich współlokatorów oraz wyposażenie mieszkania. Jednak w porównaniu z wynajmem mieszkań jest to opłacalna inwestycja. Pieniądze pracują na własność studenta.

Sprawdź oferty sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym na Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (3)
Kupić czy wynająć mieszkanie?
Zaloguj się
 • Amelia Stach

  0

  Moim zdaniem to super ze postawili na takie mniejsze mieszkania bo sa one jak najbardziej zapotrzebowane jesli chodzi o zakup mieszkania.
  Teraz coraz wiecej osób wybiera jednak mniejsze metraże.

 • Nikola Nik

  0

  W Gdyni polecałabym zwrócic uwagę na Shiraz . To jest deweloper który naprawde jest godny tego zeby własnie zakupić mieszkanie. A buduje naprawde fajny.

 • Gość: pelska

  0

  Teraz mysle ze bardziej pod względem ceny opłaca sie jednak kupić nowe mieszkanie. Sama mam takie na oku w Gdyni, dopiero jest w fazie powstawania ale Shiraz Park III proponuje nam własnie mniejsze mieszkanka i do tego w bardzo dobrej cenie jak na Trójmiasto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX