MdM do poprawki

Program dopłat do kredytów w swoim obecnym kształcie nie spełnił oczekiwań ustawodawcy.

- Popełnione błędy w definiowaniu programu można było jednak przewidzieć. Przypomnę, że jednym z głównych zarzutów są zbyt niskie limity, według których udzielane są dopłaty, w konsekwencji czego jest zbyt mało mieszkań w dobrych lokalizacjach. Miasta zaczęły się rozlewać poza centralne dzielnice, gdzie jest słaba infrastruktura.

Możliwość uzyskania dopłaty do wkładu własnego tylko przy zakupie lokalu z rynku pierwotnego jest kolejnym ograniczeniem, ponieważ młode osoby, do których program jest skierowany, rzadko mają na tyle duży budżet, żeby pozwolić sobie na wyposażenie mieszkania od zera.

Z tego powodu wybierają już gotowe mieszkania lub lokale do lekkiego odświeżenia z oferty rynku wtórnego. Potwierdzeniem są ostatnie dane Banku Gospodarstwa Krajowego, które pokazują, że do końca września wykorzystano raptem 43 proc. przeznaczonego na ten rok budżetu w kwocie 600 mln złotych.

Mając na uwadze między innymi powyższe problemy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje poprawki do ustawy, które mają wejść w życie od nowego roku. Proponowane zmiany mają dotyczyć na przykład podwyższenia wysokości dopłaty do kredytu z 15 do 20 proc. dla osób wychowujących więcej niż jedno dziecko, a nawet do 25 proc. dla wychowujących powyżej trojga dzieci.

Tymczasem zmiany powinny iść w kierunku zachęcania rodzin z jednym dzieckiem do planowania kolejnych. Zgodnie z nowelizacją ustawy możemy się także spodziewać, że zwiększona zostanie powierzchnia lokalu objęta dopłatą z 50 do 65 mkw.

Powiększy się także dostępność mieszkań o zrewitalizowane kamienice. Co ważne - członkowie spółdzielni mieszkaniowych będą mogli stać się beneficjentami programu.

Ułatwieniem w pozyskaniu dopłaty ma być również poszerzenie grona współkredytobiorców dla osób o niskiej zdolności kredytowej. Niestety w proponowanych zmianach nie ma słowa na temat wsparcia zakupu mieszkań z rynku wtórnego.

Chcesz kupić mieszkanie? Zobacz nasze oferty na Domiporta.pl

Chcesz wynająć dom? Sprawdż najnowsze propozycje

Więcej o: