Co warto wiedzieć

1. Właściciel mieszkania. On oddaje swój lokal w najem.

2. Lokator. Mieszka w wynajętym mieszkaniu i płaci za to czynsz.

3. W wykazie powinien się znajdować: spis sprzętu RTV i AGD (najlepiej z numerami seryjnymi urządzeń) oraz mebli. Dobrze jest zaznaczyć, w jakim stanie są urządzenia, np. lodówka - nowa, pralka - nowa, sofa - nowa. Jeśli w mieszkaniu coś wyremontowano przed wynajmem, trzeba to zaznaczyć w wykazie, np. podłoga drewniana, po cyklinowaniu, świeżo lakierowana.

4. Od 15 lipca tego roku właściciele mieszkań mogą znowu wynajmować je na tyle, ile chcą, a nie jak dotąd na co najmniej trzy lata.

5. Właściciel może mieszkanie wypowiedzieć tylko na koniec miesiąca i z miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli chcesz, żeby lokator wyprowadził się 1 listopada, bo np. używa mieszkania w sposób sprzeczny z umową, musisz mu to zakomunikować najpóźniej 30 września.

6. Najemca wynajął mieszkanie komuś innemu.

7. Najemca się wyprowadził, płaci dalej czynsz, ale w mieszkaniu mieszka ktoś inny, np. jego wujek.

8. Właściciel lokalu nie może podnosić czynszu częściej niż co sześć miesięcy (za wyjątkiem tzw. opłat niezależnych od siebie - np. rachunku za mieszkanie, który najemca opłaca).

9. Kaucja nie może przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.

10. Stan identyczny pod względem faktycznym jak w momencie zawierania umowy. Istnieje nadal możliwość uzyskania przez właściciela czynszu najmu w zbliżonej realnie do poprzedniej wysokości[?].

11. Wskazówka dla właścicieli - jeśli płacisz ryczałt, zastąp punkt 8 i 9 słowami: "najemca jest zobowiązany do regulowania na własny rachunek i we własnym zakresie należności za prąd, gaz, wodę - wedle wskazań licznikowych za cały okres trwania umowy najmu". Dzięki temu będziesz miał niższe przychody, a więc zapłacisz niższy podatek. Niestety, czasami taki punkt nie wystarcza urzędowi skarbowemu i żąda on, by na czas trwania umowy najmu rachunki za media wystawiane były na najemcę (lokatora).

12. W tym momencie wynoszą 13 proc. Dostawcy mediów czasami stosują wyższe odsetki niż ustawowe.

13. Wszystkie roboty, które wykraczają poza drobne naprawy - patrz punkt 14.

14. Najemca zgodnie z kodeksem cywilnym powinien wykonywać drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malować ściany, podłogi oraz wewnętrzne strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych zapewniające korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.

15. Np. żeby właściciel mieszkania przedstawił mu na papierze uzasadnienie podwyżki czynszu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.