Mieszkania w kamienicach wciąż atrakcyjne

Na rynku mieszkań używanych ciekawą alternatywą dla kupujących są mieszkania w kamienicach. Stanowią one obecnie około 17% oferty (wg danych WGN). Są to lokale w budynkach z końca XIX lub pierwszej połowy XX wieku, powstałe w czasach, gdy kultywowano jeszcze tradycyjne rzemiosło budowlane. Do zalet takich mieszkań niewątpliwie należą - atrakcyjna lokalizacja, najczęściej w centrach miast, oraz niepowtarzalny klimat obszernych i wygodnych wnętrz.

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? Policz ratę kredytu

 

Pomimo bardzo różnorodnej podaży nowych mieszkań, kamienice cieszą się nadal sporym zainteresowaniem. Kupujących można by podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsi wybierają świadomie, bo albo sami wychowali się w kamienicy i dobrze czują się w tym otoczeniu, albo potrafią docenić zalety takich lokali. Drudzy są zdeterminowani, mają mniejsze możliwości finansowe, więc poszukują czegoś tańszego - są skłonni przyjąć nawet lokum do remontu, w mniej atrakcyjnej lokalizacji, byle za niewysoką cenę. A w ofercie kamienic, obok komfortowych mieszkań, można znaleźć również niższy i tańszy standard.

 

Ocena atrakcyjności oferty mieszkania w kamienicy rozpoczyna się zazwyczaj od lokalizacji na obszarze miasta oraz sprawdzenia ogólnego stanu budynku. Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na wygląd klatki schodowej - czy jest zadbana i czysta, podwórza, najbliższego sąsiedztwa. Jeżeli budynek jest bardzo zaniedbany, to na ogół odstrasza, nawet jeżeli mieszkanie jest atrakcyjne cenowo. Chyba że zarządca w najbliższych, realnych planach przewiduje wykonanie prac modernizacyjnych. Tu ważny jest zakres tych prac - czy dotyczą wspólnych przestrzeni komunikacyjnych, elewacji itp., czy również instalacji wewnętrznych, np. kanalizacji, co może wiązać się z koniecznością ?dewastacji? pomieszczeń takich, jak kuchnia lub łazienka.

 

Jednak zdecydowana większość mieszkań wystawianych do sprzedaży jest w dobrym standardzie, po modernizacjach albo wymagających tylko odświeżenia ścian. Można też znaleźć lokale do remontu, wówczas ich atutem jest cena niższa nawet o 25% od średnich w danej lokalizacji.

 

Ceny mieszkań w kamienicach są zróżnicowane w zależności od lokalizacji oraz standardu zarówno mieszkania, jak i samego budynku. W osiedlach uznawanych za atrakcyjne, jeżeli mieszkanie jest zmodernizowane i w starannie utrzymanej kamienicy, ceny są porównywalne z nowymi lokalami wybudowanymi w ciągu ostatnich 20 lat.

 

Mieszkania w reprezentacyjnych kamienicach z końca XIX lub początku XX wieku o charakterze miejskich rezydencji, w prestiżowych lokalizacjach, mają wysokie stawki cenowe, jak dla apartamentów. W miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk cena metra kwadratowego rozpoczyna się od 7 tys. zł do nawet 14 tys. zł.

 

W lokalizacjach mniej atrakcyjnych, w sąsiedztwie zaniedbanych kamienic komunalnych, można z kolei znaleźć mieszkania zdecydowanie poniżej 4 tys. zł/ mkw.

Bezsprzeczną zaletą mieszkań w kamienicach jest zdecydowanie większy komfort powierzchniowy i kubaturowy, wygodna przestrzeń do życia. Mieszkania takie mają swój niepowtarzalny klimat. Często, w przypadku kamienic z przełomu XIX i XX wieku, zachował się oryginalny wystrój wnętrz w postaci stiuków, rzeźbionej stolarki drzwiowej czy intarsjowanej mozaiki parkietowej. Koneserzy potrafią to docenić.

 

Inną zaletą jest lokalizacja w centrum miasta, w zurbanizowanym otoczeniu, z pełnym zapleczem handlowo-usługowym, w sąsiedztwie rozwiniętych węzłów komunikacyjnych, a więc bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych. Jeżeli kamienicą zarządza dobrze zorganizowana wspólnota mieszkaniowa, to budynek i jego najbliższe otoczenie poddawane są bieżącym remontom, czego efektami są wyremontowane elewacje, zadbane podwórko z zielenią do rekreacji, a nawet z wydzielonymi miejscami parkingowymi dla mieszkańców.

 

 

Szukasz lokalu użytkowego? Sprawdź nasze oferty

 

Chcesz wynająć mieszkanie? Zobacz ogłoszenia na Domiporta.pl

Więcej o: