MdM: liczba beneficjentów słabo rośnie

Z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że do wykorzystania w ramach programu Mieszkania dla młodych zostało jeszcze 61 proc. budżetu przewidzianego na bieżący rok.

Potrzebujesz pieniędzy na nowe mieszkanie? Policz ratę kredytu

Po ośmiu miesiącach funkcjonowania programu BGK zaakceptował ponad 10 184 wniosków o dofinansowanie zakupu nieruchomości. Łączna wartość przyznanych dopłat wyniosła 231,75 mln zł. Zdecydowana większość wniosków, bo ponad 7795, została zaakceptowana na rok bieżący. Łączna kwota udzielonych kredytów w ramach programu sięgnęła już 1,5 mld zł.

Mieszkanie dla młodych cieszy się największą popularnością w woj. pomorskim (1805 wniosków), mazowieckiem (1698 wniosków) i wielkopolskim (1614 wniosków). Stosunkowo daleko za nimi plasują się woj. dolnośląskie (827 wniosków) i małopolskie (672 wniosków).  Najmniej wniosków zostało zaakceptowanych z woj. opolskiego (109 wnioski).Liderem wśród miast pod względem ilości zaakceptowanych wniosków jest Warszawa( 1093 wnioski ), następnie plasuje się Gdańsk (916 wniosków) i Poznań ( 581 wniosków ). Średnia powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego kupowanego z dopłatą MdM to 53,4 m2, a cena m2 to 4 293,55 zł. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego to 83,9 m2, a średnia cena m2 to 3 601,07 zł.

- analizując dane udostępnione przez BGK zauważyć można, że dynamika programu utrzymuje się na równym poziomie ze średnio jednym tysiącem akceptowanych nowych wniosków miesięcznie. Można być prawie pewnym, że tegoroczny 600 mln budżet nie zostanie skonsumowany, a jak wiemy z założeń programu niewykorzystana pula pieniędzy nie przechodzi na kolejne lata. Na uwagę zasługuje duży wzrost w ilości wniosków w województwie mazowieckim, który z 1374 urósł do 1698. Wpływ na taką sytuację prawdopodobnie miała elastyczna oferta deweloperów oraz rosnąca podaż lokali na obrzeżach Warszawy. Program mieszkanie dla młodych wśród wielu opinii jest wymieniany jako jeden z ważniejszych czynników wspierających najwyższą od 2007 roku sprzedaż nowych mieszkań.- mówi Maciej Górka z Domiporta.pl

Przypomnijmy, że Mieszkanie dla młodych wspiera młode małżeństwa i osoby samotne w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym. By zakwalifikować się do programu, zainteresowana osoba nie może mieć ukończonego 35 roku życia, a powierzchnia kupowanej nieruchomości nie może przekroczyć 75 mkw. w przypadku mieszkania oraz 100 mkw. w przypadku domu jednorodzinnego. Rodzina z trójką dzieci może kupić nieruchomość o 10 mkw. większą. Dodatkowo kupowany lokal musi mieścić się w określonych limitach cenowych. Bezzwrotna dopłata wynosi od 10 do 20 proc. i otrzymuje się ją maksymalnie      do powierzchni 50 mkw. Program Mieszkanie dla młodych realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Szukasz mieszkania? Mamy dla Ciebie mnóstwo ofert!

Więcej o: