Zabytkowe kamienice - rynkowymi hitami

Przybywa odrestaurowanych, przedwojennych kamienic, które po gruntownym remoncie są sprzedawane bardzo drogo. Co ważne - rynek rozwija się nie tylko w dużych miastach. Także w mniejszych miejscowościach coraz częściej spotykamy tego typu oferty.

Planujesz zakup nieruchomości? Złóż wniosek o dobry kredyt!

W metropoliach takich jak Wrocław, w którym obecnie rynek luksusowych kamienic jest najbardziej rozwinięty, za świetnie położone, atrakcyjne przedwojenne kamienice sprzedający oczekują nawet po kilkanaście milionów złotych. Najdrożej obecnie wśród ofert WGN jest we Wrocławiu, ale podobne, choć nieco niższe wyceny, dotyczą Poznania, Krakowa, czy Gdańska.

 

Wyremontowana kamienica w centrum miasta, to doskonała oferta inwestycyjna z przeznaczeniem na wynajem - pod lokale użytkowe jako siedziby firm, punkty handlowe, hotele, restauracje, czy też np. jako apartamenty. Piękne elewacje kamienic dodają takim budynkom prestiżu, a często bardzo dobra, centralna lokalizacja zwiększa ich wartość.

Pozytywny trend dociera także na mniejsze rynki. W WGN obserwujemy coraz więcej ofert odrestaurowanych, przedwojennych budynków mieszkalnych choćby z Torunia, Szczecina, Kłodzka, Słupska i wielu innych lokalizacji w całym kraju. Niektóre oferty cenami metra sięgają najdroższych kamienic z Wrocławia, Gdańska czy Krakowa.

 

Tak jest choćby w Szczecinie, gdzie jeden z oferentów wystawił na sprzedaż zrewitalizowaną, zabytkową kamienicę na starówce. Cena obiektu to 2,2 mln zł, a stawka za metr kwadratowy wynosi ponad 7 tysięcy złotych. Również bardzo drogo policzył sobie z jeden ze sprzedających z Pszczyny, gdzie za ponad 2,3 mln zł do kupienia jest zabytkowa kamienica, z luksusową restauracją. Stawka za metr wynosi 7800 zł.

 

Sporo atrakcyjnych ofert znajdziemy również w Toruniu. Tutaj za przedwojenne, piękne kamienice wystawione na sprzedaż na zabytkowej starówce oferenci oczekują przeciętnie w WGN około 4 tysięcy złotych za metr. Ceny osiągają pułap 2,5 mln zł.

 

Za kamienice na starówce w Słupsku trzeba zapłacić nawet 3 mln. Nieco taniej natomiast jest w Kłodzku, na Dolnym Śląsku. W tym malowniczym, górskim miasteczku można zakupić kamienice zlokalizowane w samym centrum miasta. Ceny sięgają 1 - 1,9 mln zł, jednak stawka za metr jest obniżona i wynosi 1100 - 1700 zł. Sprzedający w tym przypadku chcą nieco mniej, dlatego że wystawiane obiekty nie są po remoncie i wymagają nakładów finansowych.

 

Kamienice do remontu w WGN rzadko kiedy są wyceniane wyżej niż po 2 tysiące złotych od metra. Warto takim ofertom się przyjrzeć, bo - choć wiążą się z dodatkowymi nakładami finansowymi - mogą okazać się inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę.

 

Dla przykładu: zabytkowa kamienica z 1920 roku, z centrum Piotrkowa Trybunalskiego kosztuje zaledwie 300 tysięcy złotych. W miejscowości Gniew natomiast można kupić zabytkowy budynek mieszkalny z XVII wieku, wpisany do rejestru zabytków. Cena to 340 tysięcy. W Mysłowicach na Śląsku kamienica z początku XX wieku, przeznaczona do remontu została wystawiona na sprzedaż za 1100 zł od metra. Cena obiektu wynosi w sumie niecałe pół miliona złotych.

 

Takie oferty oczywiście są przeznaczone dla inwestorów, którzy mają wystarczający kapitał na doprowadzenie kamienicy do bardzo dobrego stanu. Z reguły wiąże się to z nakładami przekraczającymi znacznie koszty zakupu. Dodatkowo remont zabytkowej kamienicy, zwłaszcza wpisanej do rejestru wiąże się z koniecznością użycia odpowiednich materiałów budowlanych, oraz wieloma ograniczeniami w zakresie przebudowy, ewentualnych wyburzeń itp.

 

Czy gra jest warta świeczki? Wydaje się, że tak. Zabytkowe kamienice, które skutecznie odnowiono, stają się rynkowymi hitami. Ich wartość rośnie wielokrotnie - często także dzięki bardzo dobrej lokalizacji. Nadają się na rynek najmu pod biura, sklepy, restauracje, mieszkania, czy apartamenty. Same mieszkania na sprzedaż, w odnowionych kamienicach wyceniane są o nawet o kilkadziesiąt procent wyżej od stawek rynkowych.

Segment odrestaurowanych kamienic, przeznaczonych na sprzedaż dla klientów inwestycyjnych cały czas się w Polsce rozwija, a przykłady udanych rewitalizacji i późniejszego zagospodarowania pokazują, że może być to działanie opłacalne.

 

#

 Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź oferty

 

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Zobacz ogłoszenia

Więcej o: