LED się opłaca, ale trzeba wybierać z głową

Lampy LED coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Nic dziwnego, wszak to najtrwalsze i najbardziej energooszczędne źródło światła ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku. Dlatego ponad połowa Polaków deklaruje ich zakup przy najbliższej okazji. Jednak LED LEDowi nierówny i kupując tego typu źródła światła nie warto kierować się tylko ceną.
LED, czyli co?

Posługując się skrótem LED (Light Emitting Diode) należy pamiętać o tym, że technologia obejmuje różnego rodzaju produkty, m.in. pojedyncze diody elektroluminescencyjne, moduły LED, lampy i oprawy oświetleniowe LED. Przeciętny konsument na co dzień ma raczej do czynienia z tymi ostatnimi, czyli lampami LED (potocznie, choć nieprawidłowo, nazywanymi żarówkami LED) oraz z oprawami LED - gotowymi produktami, dzięki którym można nowocześnie oświetlić swój dom lub otoczenie.

Oszczędność na lata

Z punktu widzenia gospodarstw domowych najważniejszą zaletą lamp LED jest znacząco mniejsze zużycie energii (nawet do 90%) niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Ponadto źródła LED są nadzwyczaj trwałe, mogą świecić nawet przez 25 tys. godzin, czyli do 25 lat (przy założeniu ok. 2,5-3 godzin pracy dziennie). Dla porównania - zwykła żarówka ma trwałość wynoszącą 1000 godzin. W porównaniu z innymi energooszczędnymi źródłami światła, są także znacznie bardziej odporne na częste włączania i wyłączania oraz wahania napięcia. Ze względu na różnorodność kształtów, a także typowe trzonki, można je stosować w tradycyjnych oprawach jako zamienniki klasycznych żarówek (np. popularnej "60"). Na rynku oferowane są także zamienniki żarówek reflektorowych i reflektorowych żarówek halogenowych. Tworzenie oświetlenia ogólnego, lokalnego, punktowego, możliwość dobierania różnych barw światła - łącznie z dynamiczną zmianą barw oświetlenia, intensywności światła, łatwe wbudowywanie systemów LED w meble czy elementy budowlane (ściany, sufity, schody) to dodatkowe atuty technologii LED.

Jakość czy jakoś?

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy OSRAM wynika, że prawie 70 proc. respondentów kieruje się ceną przy wyborze źródeł światła. Warto jednak zastanowić się, dlaczego niektóre, teoretycznie takie same produkty, są dużo tańsze niż inne. - "Decydując się na zakup oświetlenia LED należy mieć na uwadze, że są to urządzenia skomplikowane. Aby funkcjonowały prawidłowo, powinny składać się z pojedynczych diod wysokiej jakości oraz dodatkowo być wyposażone w odpowiedni system zasilania. Nierzetelni producenci, szukając oszczędności, często decydują się na etapie produkcji na komponenty słabej jakości, a czasem wręcz rezygnują z niektórych elementów, co ma swoje negatywne skutki i w konsekwencji może okazać się niebezpieczne" - mówi dr inż. Andrzej Wiśniewski z firmy OSRAM. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, których jakość pozostawia wiele do życzenia, a czasem nie spełniają nawet podstawowych norm oświetleniowych. Zagrażają naszemu bezpieczeństwu i narażają na koszty, przepalając się przed upływem deklarowanego terminu trwałości. Wytwarzają światło o nierównomiernej barwie i wysokiej luminancji, przez co powodują zmęczenie wzroku, olśnienie i dyskomfort. W skrajnych przypadkach stwarzają zagrożenie fotobiologiczne - zbyt niebieskie światło może powodować niebezpieczeństwo uszkodzenia siatkówki.

Trudny wybór?

Wybór odpowiedniego i bezpiecznego LED wcale nie musi być trudny. Decydując się na zakup źródeł światła z wykorzystaniem tej technologii, powinniśmy pamiętać o tym, że produkcja LED jest procesem niezwykle trudnym i złożonym, na który światowe koncerny oświetleniowe przeznaczają duże nakłady finansowe. Dbając o jakość swoich produktów oraz bezpieczeństwo i komfort swoich klientów, inwestują w zaawansowane linie produkcyjne i zatrudniają najlepszych inżynierów, którzy czuwają nad tym, aby finalny produkt spełniał oczekiwania użytkowników. Tylko w przypadku produktów czołowych producentów można liczyć także na kilkuletnią gwarancję.

Wiele ciekawych porad, jak w prosty sposób rozpoznać dobre lampy LED i na co zwracać uwagę przy ich wyborze, można znaleźć na nowej stronie internetowej firmy OSRAM, poświęconej oświetleniu LED - www.ledosram.pl. Na stronie znajdują się m.in. instrukcje, jak czytać informacje umieszczone na opakowaniach, jak obliczyć trwałość LED, czy np. jak dobrać odpowiedni zamiennik dla tradycyjnej żarówki. Przygotowane zostały także edukacyjne materiały wideo, w których eksperci tłumaczą, na jakie parametry techniczne lamp LED należy zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze oraz z jakimi zagrożeniami może wiązać się stosowanie niemarkowych produktów. Całość urozmaica zbiór krótkich, ciekawych doświadczeń przedstawiających domowe sposoby na rozpoznanie dobrych LED i różnice wynikające ze stosowania markowych i niemarkowych produktów. Na stronie można także zapoznać się z najnowszą ofertą lamp LED firmy OSRAM.

Więcej informacji:

www.ledosram.pl

www.youtube.com/OsramPol

www.facebook.com/OSRAMpl

Zobacz przykładowe filmy nt. LED:

Chcesz kupić dom? Odwiedź Domiporta.pl

Szukasz mieszkania? Sprawdź nasze ogłoszenia

Więcej o:
Komentarze (1)
LED się opłaca, ale trzeba wybierać z głową
Zaloguj się
  • Henryk Kowalski

    Oceniono 1 raz 1

    Ważna sprawa dobór energooszczędnych żarówek dobrze aby miał klasę A , A+ . Dodatkowo zmieniłem operatora , dostawcę na przesył energii na firmę Novum , i jak na razie rachunki są niższe .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX