MdM: wciąż dużo pieniędzy do wykorzystania

Z ostatnich danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, do wykorzystania w ramach Mieszkania dla młodych zostało jeszcze 82 proc. budżetu przewidzianego na bieżący rok.
W pierwszych czterech miesiącach funkcjonowania programu BGK zaakceptował ponad 5,6 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu nieruchomości. Łączna wartość przyznanych dopłat wyniosła 127 mln zł. Podpisano 2,8 tys. umów kredytowych na kwotę dofinansowania wkładu własnego 62 mln zł.

Zdecydowana większość wniosków, bo ponad 4,8 tys., została zaakceptowana na rok bieżący. Opiewają one na kwotę 109 mln zł. z 600 mln zł przewidzianych do wykorzystania w tym roku. Po czterech miesiącach wykorzystanych zostało ok. 18 proc. z przewidzianego limitu budżetowego. Na 2015 r. BGK zaakceptował 771 wniosków na kwotę 18 mln zł. Natomiast na 2016 r. 25 wnioski na kwotę 0,6 mln zł.

Mieszkanie dla młodych cieszy się największą popularnością w woj. pomorskim (980 wniosków), mazowieckiem (792 wniosków) i wielkopolskim (864 wniosków). Stosunkowo daleko za nimi plasują się woj. dolnośląskie (469 wniosków) i małopolskie (356 wniosków). Najmniej wniosków zostało zaakceptowanych z woj. opolskiego (59 wnioski).

- Ostatnie dane BGK podsumowujące działanie programu sugerują, że pierwsza fala zainteresowania dopłatami osłabła i w najbliższym czasie możemy spodziewać się mniejszego, ale stałego trendu w ilości składanych wniosków o dopłaty - mówi Maciej Górka z Domiporta. pl. - W kwietniu złożono raptem 1242 wnioski co oznacza, że było ich o 1/4 mniej niż w rekordowym miesiącu marcu. Jeżeli ten trend się utrzyma, to dla wszystkich zainteresowanych powinno wystarczyć pieniędzy na dofinansowanie. Obecnie konsumpcja 600 mln budżetu plasuje się na poziomie 18 proc., a mieszkań w ofercie deweloperów nie brakuje - dodaje Górka.

Przypomnijmy, że Mieszkanie dla młodych wspiera młode małżeństwa i osoby samotne w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym. By zakwalifikować się do programu, zainteresowana osoba nie może mieć ukończonego 35 roku życia, a powierzchnia kupowanej nieruchomości nie może przekroczyć 75 mkw. w przypadku mieszkania oraz 100 mkw. w przypadku domu jednorodzinnego. Rodzina z trójką dzieci może kupić nieruchomość o 10 mkw. większą. Dodatkowo kupowany lokal musi mieścić się w określonych limitach cenowych. Bezzwrotna dopłata wynosi od 10 do 20 proc. i otrzymuje się ją maksymalnie do powierzchni 50 mkw.

Program Mieszkanie dla młodych realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.Chcesz kupić dom? Odwiedź Domiporta.pl

Szukasz mieszkania? Sprawdź nasze ogłoszenia

Więcej o: