Rynek apartamentów w Polsce

Wśród ofert z rynku pierwotnego zamieszczanych w WGN mamy coraz więcej apartamentów. Deweloperzy ponownie stawiają na nieruchomości z segmentu Premium. Od przeciętnych mieszkań są one średnio o 4 - 5 tysięcy złotych droższe. Wciąż jednak problemem z rynkiem mieszkań ?z wyższej półki? jest u nas często duża dowolność w określaniu czy dana nieruchomość zalicza się do tej grupy, czy też nie.
Aktualnie w WGN pięćdziesiąt procent ogłoszeń dotyczących sprzedaży apartamentów to te z rynku pierwotnego. Ich liczba w ostatnim okresie zdecydowanie się zwiększyła. Większy popyt na mieszkania luksusowe, może wynikać z zainteresowania kupnem w celach inwestycyjnych. Podobne tendencje ratowały w ubiegłym roku popyt na rynku deweloperskim. Pomimo bardzo słabych danych związanych z kredytami, wartość transakcji pozostawała się na wysokim poziomie za sprawą klientów, którzy za gotówkę często kupowali albo drogie mieszkania o podwyższonym standardzie, albo najtańsze mieszkania na rynku.

Przeciętna cena ofert sprzedaży nowych apartamentów z ostatniego miesiąca, w skali całego kraju wyniosła 6900 zł. Jest to bardzo wysoka stawka, szczególnie porównując ją ze średnią ceną nowego mieszkania, która obecnie wynosi 4360 zł. Wynika z tego, ze apartamenty średnio są droższe aż o 58 procent.

Jednak pojęcie apartamentu często używa się dla nieruchomości, które nie spełniają jego wymogów. Nie są to mieszkania luksusowe, prestiżowo położone i duże, których absolutnym minimum powierzchni powinno być przynajmniej 80 - 90 m kw. Ponadto apartamenty powinny być wyposażone też w takie udogodnienia jak całodobowa ochrona, parking podziemny itp. Dodatkowo te o klasę wyżej mają "na wyposażeniu" również basen, siłownię, saunę itp., z kolei segment TOP to często penthouse'y na szczytach wieżowców, bądź zlokalizowane w pałacach.

Niestety często wśród ogłoszeń, nieruchomości zamieszczane jako apartamenty, pomimo, iż nie można im odmówić wysokiej jakości są zazwyczaj zbyt małe. Zdecydowanie bardziej adekwatnie nazywać je po prostu mieszkaniami o podwyższonym standardzie.

Nowe zjawisko dotyczące podaży takich mieszkań, obserwujemy nad wybrzeżem Bałtyku, gdzie znajdujemy coraz więcej ofert tego typu w kurortach.

Obecnie w WGN wiele ogłoszeń dotyczy sprzedaży takich nieruchomości w miejscowościach Łazy, Mielno, Unieście, Krynica Morska, Niechorze itp. Ceny nie należą do najniższych. W Niechorzu za 34 metrowe mieszkanie, z widokiem na latarnię morską, zlokalizowane w nowym kompleksie - 80 metrów od morza, musimy zapłacic 380 tysięcy złotych, co daje aż 11 tysięcy za metr kwadratowy.

Z kolei 53 metrowe mieszkanie w Mielnie, położone nad samym morzem kosztuje 814 tysięcy złotych, czyli ponad 15 tysięcy za metr kwadratowy. W tej lokalizacji przeciętna cenowa dla apartamentów i mieszkań o wyższym standardzie z rynku pierwotnego, wynosi obecnie 10 tysięcy złotych. Dużą podaż tego typu nieruchomości obserwujemy też w takich lokalizacjach jak Świnoujście, gdzie średnia cenowa to aż 12 tysięcy za metr kwadratowy, Krynicy Morskiej - 7 tysięcy, Niechorzu - 11 tysięcy za metr kwadratowy.

Są to apartamenty, które powstały w 2012 bądź 2013 roku, lub też aktualnie znajdują się w budowie. Taka lokalizacja, nad morzem, w pierwszej linii zabudowy, w nowych kompleksach zdecydowanie może być skierowana do klienta zorientowanego inwestycyjnie, z przeznaczeniem na późniejszy wynajem, czy sprzedaż z zyskiem, gdy ceny zaczną rosnąć. Podobnie jak oferty mieszkań w lokalizacjach górskich.

Oczywiście w dużych miasta, ceny mieszkań o podwyższonym standardzie osiągają podobny pułap, jak w przypadku znanych miejscowości turystycznych. Na przykład we Wrocławiu na cichym i zielonym Biskupinie, za 100 - metrowe apartamenty jeden z oferentów oczekuje 9,5 - 10 tysięcy za metr kwadratowy.

Przegląd ofert z rynku pierwotnego świadczy o zwiększonej podaży mieszkań o wyższym standardzie. Deweloperzy, którzy są nastawieni na odbicie na rynku, kierują ofertę głównie do klientów biznesowych, często płacących gotówką.

#Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisieWięcej o: