Nieruchomości komercyjne w Polsce na celowniku inwestorów

Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest coraz lepiej oceniany przez kapitał zagraniczny. Ostatni raport BNP Paribas Real Estate pokazuje, że największy lokalny rynek w Polsce, czyli Warszawa, pod względem wartości inwestycji ma wynik zbliżony do Barcelony i przewyższa miasta takie jak Rzym, Madryt, Brukselę czy Luksemburg.
W Europie największe rynki nieruchomości komercyjnych to oczywiście Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Autorzy raportu podkreślają jednak, że inwestorzy coraz częściej skłaniają się w kierunku tzw. niekluczowych rynków, które swoje najlepsze lokalizacje mają w Brukseli, Amsterdamie, Luksemburgu, Dublinie, Warszawie, Bukareszcie, Mediolanie, Rzymie, Madrycie i Barcelonie.

Wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne na tych rynkach w ostatnim roku wzrósł aż o ponad 70 proc., a wartość inwestycji wyniosła 10,4 mld euro. W dużej mierze ożywienie wynika z większego zainteresowania inwestorów zagranicznych.

Należy podkreślić, że jednym z najpopularniejszych rynków tzw. niekluczowych stała się właśnie Warszawa. W zestawieniu BNP Paribas uplasowała się dokładnie pośrodku stawki czyli na 5 miejscu.

Pod względem wartości inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych najwyższą sumę transakcji odnotowano w Dublinie i było to ponad 1,4 mld euro. W następnej kolejności uplasowały się Amsterdam - ponad 1,3 mld, Mediolan - ponad 1,2 i Barcelona - 1,152 mld. Na wspomnianym piątym miejscu znalazła się Warszawa z wynikiem nieznacznie gorszym od poprzednika - 1,150 mld euro. Nasza stolica wyprzedziła takie lokalizacje jak Rzym, Madryt, Bruksela, Luksemburg i Bukareszt.

Twórcy opracowania zaznaczają, że warszawski rynek postrzegany jest przez inwestorów jako stabilny. Transakcje w 2013 roku dotyczyły głównie zakupów nieruchomości biurowych i wyniosły 63 proc. transakcji. Zakup biurowca Senator za 120 mln euro był jedną z największych umów. Eksperci są zdania, że duża ilość nowych projektów przełoży się na ponowny wzrost pustostanów, mimo, iż ich ilość tymczasowo spadła.

Dane zebrane w opracowaniu są zgodne z informacjami dotyczącymi cen na rynku warszawskim. Jedna z najnowszych ofert w WGN dotyczy sprzedaży niedużego biurowca w wysokim standardzie, zlokalizowanego w dzielnicy Wawer. Budynek wybudowany w 2011 roku, z powierzchnią użytkową 175 m kw. jest do kupienia za 1,1 mln zł. Daje to cenę - 6200 zł za metr kwadratowy.

Poza stolicą, również inne lokalizacje przeżywają rozkwit inwestycji komercyjnych, głównie biurowych. W całym kraju obecnie w budowie jest ponad 700 tysięcy metrów kwadratowych nowych powierzchni. Największą podaż obserwujemy w takich miastach jak Kraków i Wrocław gdzie buduje się niemal połowa wszystkich nowych obiektów.

Eksperci z przekonaniem twierdzą, że nasz rynek powierzchni biurowych już dawno prześcignął sąsiednie lokalizacje. Według Cushman and Wakefield w polskiej stolicy zasoby nowoczesnych biur przekroczyły 4 mln m kw. Przykładowo jest to wynik o 40 procent lepszy od naszych południowych sąsiadów, gdzie w Pradze zasoby te wynoszą 2,8 mln m kw.

Wysoka podaż powierzchni biurowych wynika zapewne z dużej popularności lokowania w Polsce placówek outsourcingu, usług dla biznesu i branży BPO. Szacunkowo w Polsce działa już ok. 400 centrów usług biznesowych. Ceny za nowoczesne biura kształtują się w przedziale od 10 - 15 euro za metr na największych rynkach regionalnych do około 25 euro w najlepszych warszawskich lokalizacjach. Przeciętne ceny najmu dla całego kraju w WGN wynoszą obecnie 33 zł za metr kwadratowy.

#Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o: