Gdzie szukać mieszkań dla młodych? Nie tylko Białołęka [MAPA]

Dzięki podniesionym od początku kwietnia limitom ceny, mieszkań, na które można dostać dopłatę z rządowego programu ?Mieszkanie dla młodych?, nie trzeba szukać już tylko na Białołęce. Warszawscy deweloperzy mają ok. 1,3 tys. mieszkań, które spełniają warunki programu
Dopłatę z programu "Mieszkanie dla młodych" można dostać na pierwsze mieszkanie kupowane na własność. Nie może mieć więcej niż 75 m kw.; tylko rodziny z trójką dzieci mogą dostać dopłatę do mieszkania o powierzchni maksymalnie 85 m kw. Po dopłatę mogą sięgnąć single - i liczyć na 10 proc. ceny mieszkania. Tyle samo dostanie bezdzietne małżeństwo lub para, zaś małżeństwo lub para posiadające dzieci mogą uzyskać zwrot 15 proc. wartości mieszkania.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy mieszkanie obejmie dopłata z programu "MdM", jest jego cena. Limity cenowe mieszkań dostępnych w programie "MdM" wyliczane są na podstawie aktualizowanego co pół roku tzw. wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wskaźnik wyliczają wojewodowie.

Nowy wyższy limit, więcej szans

Do 1 kwietnia w Warszawie przy wsparciu pieniędzmi z "MdM" można było kupić tylko mieszkanie, którego cena nie przekraczała nieco ponad 5,8 tys. zł za m kw. Blisko 90 proc. mieszkań w takich cenach znajdowało się na Białołęce. W innych dzielnicach zdarzały się dosłownie pojedyncze lokale. Bo choć mieszkań w cenach poniżej 5,8 tys. zł za m kw. można znaleźć sporo, to najczęściej tak niskie ceny mają mieszkania duże, o metrażach przekraczających 75 m kw.

Na początku kwietnia w życie weszły nowe limity. Dla stolicy limit cenowy dla "MdM" wzrośnie o 262 zł - do 6126,90 zł za m kw. O 53 zł, do 4457,51 zł, wzrosła cena metra kwadratowa mieszkań w gminach okołostołecznego wianuszka, w skład którego wchodzą: Izabelin, Jabłonna, Józefów, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Nieporęt, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Ząbki, Zielonka.

- Do tej pory mieszkania w "MdM" można było kupić w zasadzie wyłącznie na Białołęce. Teraz ta dostępność będzie zdecydowanie szersza - mówi Szymon Jungiewicz, analityk rynku nieruchomości z firmy Emmerson. - Po podniesieniu limitu cen mieszkania w "MdM" można znaleźć praktycznie w każdej dzielnicy, poza Mokotowem i Śródmieściem. Nasze szacunki pokazują, że przy obecnych cennikach będzie to ok. 1,3 tys. mieszkań w samej Warszawie, czyli około jednej dziesiątej aktualnej oferty w stolicy.

Mapa inwestycji dostępnych w "MdM" powstała na podstawie materiałów firmy Reas

W Warszawie jest ok. 1,3 tys. mieszkań, których cena oraz metraż pozwala na uzyskanie dopłaty z rządowego programu "Mieszkanie dla młodych". Około połowy to lokale na Białołęce. Do niedawna prawie wszystkie mieszkania dostępne w tym programie znajdowały się w tej dzielnicy. Dzięki niedawnemu podniesieniu limitu ceny można ich szukać także poza Białołęką, choć raczej na peryferiach. Mieszkania w "MdM" pojawiły się np. na Bemowie, w Ursusie, na Pradze Południe, a nawet w Miasteczku Wilanów, które jeszcze kilka lat temu było kojarzone z inwestycjami z wyższej półki.

źródło mapy: materiały firmy Reas

Próbować można i na Wilanowie

Nadal mieszkań w "MdM" nie da się kupić na Żoliborzu, w Śródmieściu, na Woli i Mokotowie. Ale już na Wilanowie można próbować. Na przykład w inwestycji Śródmieście Wilanów firmy Polnord przy ul. Kieślowskiego są mieszkania w cenie ok. 6,1 tys. zł za m kw. A na Osiedlu Królewskim, które przy al. Rzeczpospolitej buduje firma Robyg, ceny nominalnie zaczynają się już od poniżej 5,9 tys. zł za m kw. Te najtańsze mieszkania w większości już się rozeszły, ale wciąż są lokale w cenie od ok. 6,2 tys. zł za m kw. Można próbować utargować cenę z deweloperem. To zresztą rada dotycząca nie tylko tej inwestycji. Niektórzy stosują formalny wybieg - obniżają cenę mieszkania do limitu "MdM", ale w zamian podnoszą cenę miejsca parkingowego w garażu.

Ta sama firma Robyg ma mieszkania w cenie ok. 6,1 tys. zł za m kw. na obrzeżach Bemowa, na osiedlu Young City. Położone jest ono kilkaset metrów na zachód od skrzyżowania ul. Batalionów Chłopskich i ul. Lazurowej, w pobliżu trasy S8 przechodzącej w obwodnicę. Inwestycja rozpisana jest na osiem etapów. Firma bacznie obserwuje zainteresowanie mieszkaniami, gotowa uruchamiać kolejne etapy. Nieopodal osiedle Pod Słońcem buduje firma Budimex. Jeszcze kilka tygodni temu miała w sprzedaży mieszkania w cenach od 5,9 tys. zł za m kw., dziś jednak zostały już tylko te w cenach od 6,2 tys. zł, ale w planach jest kolejny etap inwestycji.

Według Bartosza Jankowskiego, analityka z firmy Home Broker, to właśnie w tym rejonie mogą powstawać mieszkania mieszczące się w limicie "MdM". Grunty kupowało tam wielu deweloperów, inwestycję szykuje tam m.in. firma Dom Development, największy warszawski deweloper. Nieco dalej, w sąsiedztwie fortu Chrzanów, przy ul. Kopalnianej znajduje się osiedle firmy Mak Dom. Deweloper zapewnia, że ma mieszkania mieszczące się w limicie "MdM".

Mieszkań z dopłatą po podniesieniu limitów można szukać także m.in. w Ursusie (np. na gotowym osiedlu Rakuszanki firmy Buszrem czy osiedlu Gołąbki firmy Gawra Inwestments), Pradze Południu (osiedle Morgowa firmy Grupa Invest, gdzie ceny zaczynają się już od 5,8 tys zł za m kw.)., we Włochach (np. osiedle Centroom przy al. Jerozolimskie 200 firmy Radius Projekt) czy w Wawrze (oddane niedawno do użytku osiedle Campo Verde spółdzielni Osiedle Młodych).

miejsce limit ceny m kw. mieszkania dostępnego w MdM od 1 IV maksymalna dopłata dla rodzin bez dzieci (tys. zł) maksymalna opłata dla rodzin z dziećmi (w tys. zł)
Warszawa 6 126,90 zł 27,8 41,8
gminy sąsiadujące z Warszawą 4 457,51 zł 20,3 30,4
woj. mazowieckie 3 714,59 zł1 16,9 25,3
Źródło: obliczenia Home Broker na podst. danych Banku Gospodarstwa KrajowegoNa Białołęce około 700 mieszkań

Głównym rezerwuarem mieszkań dostępnych w programie "MdM" pozostaje jednak Białołęka. Jest tutaj około 700 mieszkań w cenach poniżej 6,1 tys. zł za m kw. Największy ich wybór mają firmy Dom Development i JW. Construction. Ta pierwsza ma w ofercie około 140 takich mieszkań. To przede wszystkim wszystkie niesprzedane lokale w oddanym do użytku osiedlu Regaty na północnych obrzeżach Białołęki, na pograniczu z Nieporętem. Ale także ok. 70 mieszkań na położonym relatywnie bliżej centrum osiedlu Derby w rejonie ul. Skarbka z Gór. Z kolei JW. Construction zachwala gotowe mieszkania na osiedlu Zielona Dolina przy ul. Zdziarskiej. To jedne z najtańszych mieszkań w Warszawie, w cenach już od 4,5 tys. zł za m kw. Mieszkania w "MdM" mają także mniejsi deweloperzy działający na Białołęce, np. firma Unidevelopment, która buduje osiedle Lykke ok. 200 metrów na wschód od skrzyżowania ulicy Berensona z Głębocką.

- Na początku kwietnia powszechne będą działania deweloperów dostosowujące cenniki do nowego limitu - prorokuje Szymon Jungiewicz. Obniżek na razie nie widać. Analityk Emmersona przewiduje: - Należy także spodziewać się ofensywy inwestycyjnej szczególnie w dzielnicach z poziomami cen uzasadniającymi "MdM".

Szukając mieszkań z dopłatą, nie wolno jednak patrzeć tylko na cenę. Średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie to 7,3 tys. zł za m kw. (dane - Home Broker). Jeżeli cena mieszkania odbiega w dół od tej średniej, to zazwyczaj nie bez powodu. Niesprzedane tanie lokale w gotowych inwestycjach mogą mieć wady, np. niefunkcjonalny rozkład. Niskie ceny często rekompensują kiepski dojazd albo brak infrastruktury społecznej - to przypadek większości inwestycji na Białołęce.

Komentarze (2)
Gdzie szukać mieszkań dla młodych? Nie tylko Białołęka [MAPA]
Zaloguj się
  • cialoniebieskie

    0

    Podniesienie limitów cenowych znacznie rozszerzyło dostępność mieszkań spełniających warunki MDM. Jest na pewno teraz większy wybór i jak ktoś spełnia warunki, to warto zastanowić się nad programem. Potem pozostanie kwestia kredytu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX