Mieszkaniowy naj.pl

Mieszkanie w najdłuższym budynku w Polsce kosztuje około 200 tys. zł. W najwyższym - dziesięć razy tyle. Oto polskie, mieszkaniowe naj.
Nie trzeba wydawać milionów, żeby mieszkać w wyjątkowym budynku. Choć oczywiście milion się przyda.

Najwyższy - Sky Tower we Wrocławiu

A nawet - dwa miliony. Tyle właśnie kosztuje apartament na jednym z ostatnich pięter mierzącego 212 m wieżowca Sky Tower we Wrocławiu. Budynek jest najwyższy we Wrocławiu i w Polsce. Przewyższa nawet tak prestiżową inwestycję jak Złota 44 w Warszawie.

Inwestycja realizowana przez LC Corp. jest nie tylko ogromna, ale i kontrowersyjna. Wiele osób uważa, że wieżowiec jest po prostu zbyt wysoki jak na Wrocław. Stojący wcześniej w tym miejscu wieżowiec Poltegoru miał 92 m. Dominująca od średniowiecza Katedra - 97,5 m. Sky Tower przewyższa je więc ponad dwukrotnie.

Dlaczego ktoś chciałby mieszkać w tak wysokim budynku? Z pewnością dla prestiżu. Apartament w Sky Tower może być dla wielu sposobem na podkreślenie pozycji finansowej i społecznej. Ale także dla widoków. Przy dobrej pogodzie z okna oglądać można cały Wrocław. Z wieżowca widać także Sudety.

- Do niedawna chodziły pogłoski, że jeden z najwyżej położonych apartamentów w tej inwestycji miał zamiar kupić sam Bruce Willis, ale jak dotąd na plotkach się skończyło.- komentuje Maciej Górka

Najdłuższy - Falowiec w Gdańsku

Znacznie mniej potrzebują Ci, którzy chcieliby kupić mieszkanie w najdłuższym w Polsce budynku - gdańskim falowcu. W serwisie domiporta.pl znaleźć można ogłoszenia, w których oferowane są mieszkania w cenie 200-250 tys. zł. W porównaniu ze Sky Tower - niewiele. Tyle, że nie są to apartamenty liczące ponad sto metrów, a zwykłe, gierkowskie M3.

Falowiec to niemal miasteczko. Żyje w nim 6 tys. osób, całość ma 860 m długości. Powstał w latach siedemdziesiątych i jest drugim najdłuższym budynkiem mieszkalnym w Europie. O około 250 m więcej ma wiedeński Karl-Marx-Hof. W obu przypadkach wzorem była Jednostka Mieszkalna (Unite d`Habitation) Le Corbusiera.

Tego rodzaju budynki powstawały w całej Europie po II wojnie światowej. W Polsce najwięcej stawiano ich w latach siedemdziesiątych. Mieszkań trzeba było wówczas wiele, ale środki były ograniczone. Dziś buduje się nieco inaczej - ale i mniej. Nic dziwnego, że według tygodnika Forbes największym deweloperem w polskiej historii jest Edward Gierek.

Najwęższy - dom Kereta w Warszawie

Zupełnie innym domem jest ten najwęższy. Na razie kupić się go nie da. Na początku mieszkał tam izraelski pisarz Etgar Keret. Teraz żyją w nim żyli zapraszani przez specjalne jury artyści z całego świata. To zresztą raczej instalacja artystyczna, a nie budynek z prawdziwego zdarzenia.

Dom ma od 150 do 90 cm szerokości i mieści się w Warszawie między kamienicami przy ulicach Żelaznej i Chłodnej. Na budowę domu miasto przekazało 150 tys. zł. Cały budynek kosztował jednak nieco więcej.

Mieszkanie w tak wąskim budynku może kojarzyć się bardziej z życiem studenckim niż tym, do czego przyzwyczajona jest większość. W środku jest ciasno i niewygodnie, a media doprowadzono tylko dzięki uprzejmości zarządców sąsiednich kamienic. Nic dziwnego, że rezydencje trwają zaledwie po kilka miesięcy.

- Stolicą najwęższych domów na świecie jest Amsterdam, a jego jednym z najsłynniejszych reprezentantów jest Singel 7, którego tylna część ma zaledwie 1m szerokości. Mieszkańcy Amsterdamu już od średniowiecza byli niejako przymuszeni do gęstej zabudowy, ponieważ determinowało to wydarte morzu podmokłe podłoże, Budynki były bardziej stabilne gdy podpierały się nawzajem i dlatego zagospodarowywano wolne miejsca plombami.- mówi Maciej Górka

Najdłuższa ulica - Wał Miedzeszyński w Warszawie

Na najdłuższej w kraju ulicy rzeczy wyglądają inaczej. Tam mieszka się raczej na stałe. A żeby się wprowadzić, trzeba mieć pieniądze, a nie artystyczną wizję. Ta ulica to Wał Miedzeszyński w Warszawie. Ma ponad 14,5 km długości i ciągnie się od Stadionu Narodowego do ulicy Granicznej oddzielającej Warszawę od Józefowa.

Wzdłuż ulicy stoją domy jednorodzinne, stąd stosunkowo wysoki koszt potencjalnego zakupu. Żeby kupić dom o powierzchni około 100 m2 trzeba wydać pół miliona złotych. Najdroższe budynki kosztują ponad 1,5 mln zł.

Czy jednak ich standard jest porównywalny z tym oferowanym przez apartamenty w opisywanym wcześniej najwyższym budynku w kraju (których ceny są przecież zbliżone)? Wał Miedzyszyński to szeroka, przelotowa ulica. Domy oddzielone są od niej ekranami akustycznymi, o widoki jest więc trudno. Łatwiej za to iść na spacer nad rzekę - Wisła płynie tuż obok.

Najkrótsza ulica - Samborska w Warszawie

Również w Warszawie leży najkrótsza ulica w Polsce - Samborska. Ma 24 m długości i znajduje się na Nowym Mieście. Tyle, że nikt przy niej nie mieszka. Jest raczej ciekawostką miejską.

Najkrótszą zamieszkaną ulicą w kraju jest ta nosząca imię Leopolda Infelda w Sosnowcu. O metr dłuższa, może pochwalić się jednym domem mieszkalnym. Na razie nie jest wystawiony na sprzedaż. Za podobną nieruchomość w okolicy trzeba dać około 400 tys. zł. W porównaniu z Warszawą - sporo. Trzeba jednak pamiętać, że na Górnym Śląsku i w Zagłębiu ceny są znacznie niższe niż w innych polskich metropoliach.

Najstarszy - kamienica przy ul. Św. Krzyża w Krakowie

W najstarszym budynku mieszkalnym w kraju trudno byłoby kupić mieszkanie. To plebania znajdującego się obok kościoła Św. Krzyża w Krakowie.

Odrestaurowany w 1909 roku (!) dom ma około 700 lat. Zbudowany w stylu wczesnogotyckim wchodził kiedyś w skład murów miejskich. Ponieważ przez lata poziom ulicy podniósł się, jego okna znajdują się na wysokości metra. Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w okolicy? Za niewielki, liczący 46 m2 lokal - ponad milion złotych.

Cena za sąsiedztwo wysoka, trzeba jednak pamiętać, że najstarszy mieszkalny budynek to nie jedyne krakowskie naj. W 2007 roku miasto uznane zostało za najmodniejsze na świecie. Z drugiej strony Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce (i trzecim pod tym względem w Europie).

Mieszkaniowe naj może mieć różne formy. Niekoniecznie wiąże się z wyróżnieniem. Czasem z pieniędzmi, innym razem po prostu z lokalizacją geograficzną czy zaszłościami historycznymi.Szukasz mieszkania? Sprawdź nasze ogłoszenia

Chcesz wynająć mieszkanie? Odwiedź Domiporta.pl

Więcej o: