MDM na razie bardziej popularny od Rodziny na Swoim

Nowy program państwowej pomocy na zakup mieszkania, czyli Mieszkania dla Młodych (MdM), wystartował. W chwili obecnej o kredyt w ramach MdM można ubiegać się już w 7 bankach. Umowy z BGK w tej sprawie podpisały PKO BP, Pekao, Alior Bank, BOŚ, BPS, Getin Noble Bank i SGB.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oficjalnie poinformował, że nowy rządowy program dopłat do mieszkań rozwija się bardzo szybko i stale wzrasta zainteresowanie nim pośród osób kupujących mieszkania. Do 13 lutego bieżącego roku wpłynęło ponad 1,9 tysiąca wniosków na łączną kwotę prawie 43 milionów złotych. Natomiast do dnia 20 lutego 2014 roku Bank Gospodarstwa Krajowego dokona kolejnych wypłat na łączną kwotę ponad 289 tysięcy złotych.

BGK nie ukrywa zadowolenia z dotychczasowego zainteresowania programem. Wyraźnie widać, że MdM rozwija się znacznie szybciej, niż jego poprzednik - "Rodzina na Swoim".

Pierwszy program rządowego dofinansowania ruszył w 2007 roku, ale nie okazał się tak popularny, jak oczekiwano. W ramach Rodziny na Swoim pierwsze kredyty pojawiły się dopiero po 4 miesiącach od momentu startu programu, zaś w pierwszym roku udzielono jedynie 4 tysięcy kredytów. Dla porównania - wniosków o dofinansowanie w ramach MdM wpłynęło już około 2 tysięcy.

Warto wspomnieć o puli pieniędzy, jaka jest przeznaczona na wsparcie w bieżącym roku - wynosi ona 600 milionów złotych. Wnioski o wsparcie w ramach MdM opiewają do tej pory na sumę 43 milionów złotych. Tak duże zainteresowanie programem nie musi wynikać z faktu, iż program ten jest znacząco lepszy od poprzednika. Po prostu Polacy wiedzą już, w jaki sposób korzystać ze wsparcia Państwa, oraz jak przygotowywać niezbędne do uzyskania dofinansowania dokumenty.

Ze względu na obowiązujące limity cen za metr kwadratowy dla danego województwa, ilość mieszkań objętych programem jest ograniczona. Zapewne ich ilość byłaby znacznie większa, gdyby rząd nie ograniczył programu jedynie do mieszkań z rynku pierwotnego. Jeśli MdM objęłoby także rynek wtórny, z całą pewnością zwiększyłaby się zarówno liczba dostępnych lokali, ich lepsza lokalizacja jak również bardziej zadowalający stan wykończenia.

Rząd tłumaczy, że ograniczenie programu MdM jedynie do mieszkań nowych miało na celu nie tylko pomoc kupującym, ale również poprawienie koniunktury w budownictwie, a więc pośrednio w całej gospodarce.

Bank Gospodarstwa Krajowego zakłada, że w ciągu 5 lat, tj. do 2018 roku program MdM może wygenerować mniej więcej 30 miliardów w nowych inwestycjach. Banki natomiast mają corocznie udzielać kupującym kredytów na kupno około 25 tysięcy mieszkań.

#Chcesz kupić mieszkanie? Odwiedź Domiporta.pl

Jesteś zainteresowany kupnem domu? Sprawdź oferty

Więcej o: