Budynki po fabrykach - ile trzeba za nie zapłacić

Na celowniku inwestorów znów jest rynek terenów pod aktywizację gospodarczą. Dużą popularnością cieszą się grunty z przeznaczeniem na duży handel, czy magazyny, ale również w związku z ogólną poprawą kondycji gospodarczej, powraca zainteresowanie obszarami przemysłowymi. Warto w tej sytuacji przyjrzeć się też ofertom sprzedaży nie tylko ziemi, ale i budynków po fabrykach i zakładach przemysłowych.
Według opinii specjalistów, po słabszym okresie w latach 2009 - 2010, aktualnie budownictwo przemysłowe w Polsce jest od kilku lat w trendzie wzrostowym. Zgodnie z najnowszym raportem PMR, do 2014 roku włącznie wartość tego rynku może osiągnąć nawet 27 mld zł. Ponadto eksperci przewidują, iż w związku z tym, budownictwo przemysłowe stanie się motorem dla całej branży, którym dotychczas były inwestycje drogowe.

Rynek ten jest oczywiście bardzo zróżnicowany zarówno pod względem cen, jak i oferty. Wśród ofert WGN nie brakuje zarówno tych dotyczących sprzedaży dużych, nowych obiektów wybudowanych z myślą o rynku magazynowo - przemysłowym, jak również starszych obiektów, które może nie przedstawiają dużej wartości, ale cała oferta jest atrakcyjna ze względu na grunt.

Terenami poprzemysłowymi mogą interesować się bardzo różni inwestorzy. Deweloperzy, szukający nowych, tanich działek, aby budować w ramach programu MDM, jeśli oczywiście plan zagospodarowania umożliwia zabudowę mieszkaniową. Przedstawiciele dużego handlu, usług, rynku magazynów, jak również sam przemysł. Wąskim, ale bardzo interesującym fragmentem tego rynku będą zabytkowe budynki poprzemysłowe, które dają możliwość rewitalizacji i przekształcenia w atrakcyjne budynki komercyjne, czy mieszkaniowe.

W związku z tym, że jest tyle możliwości, istnieje duża rozbieżność cen i rodzaju ofert.

Dużą popularnością cieszą się nowe realizacje wybudowane z myślą o przemyśle, bądź rynku magazynów. Jeden z oferentów w Jaworznie na Górnym Śląsku, wystawia na sprzedaż nowy kompleks usługowo - przemysłowy, składający się z hal, pomieszczeń biurowych itp. Cena za 800 m kw. budynków na działce 1900 m kw. w lokalizacji blisko dróg A1 i S1 wynosi 1,9 mln zł.

Najwyższe wyceny osiągają budynki nowe bądź stosunkowo nowe, znajdujące się w obrzeżach dużych miast, bądź w strefach przemysłowych. Dają możliwość rozbudowy i wyposażone są w niezbędną infrastrukturę tj. place manewrowe, wjazdy dla TIR-ów itp. Przykładowo, w Klaudynie, koło Warszawy, wystawiony na sprzedaż kompleks produkcyjno-usługowo - magazynowy, znajdujący się na 4,5 hektarowej działce kosztuje 43 mln zł.

Z kolei przykładem budynku, który można przekształcić na działalność komercyjną, jest zabytkowy historyczny młyn w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Za obiekt o powierzchni 9 tysięcy metrów sprzedający oczekuje 4,2 mln zł.

Sporo ofert znajdziemy na dynamicznie rozwijającym się w naszym kraju rynku magazynów. W okolicach Gdyni do sprzedaży za cenę 16 mln zł wystawiony został duży kompleks magazynowo - biurowy o łącznej powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych.

W przypadku obiektów przemysłowych, gdzie bardzo duże znaczenie mają: dobra lokalizacja czyli strefa przemysłowa, bliskość głównych dróg, obrzeża miast, liczą się także niektóre regiony Polski. Oprócz rejonu Warszawy, centralnej Polski, Górnego Śląska na mapie rynku magazynów obecnie na liderów wyrastają w tej chwili Wrocław i Poznań.

Można się spodziewać, że w związku ze zwiększeniem zainteresowania nowymi terenami pod aktywizację gospodarczą, również rynek wtórny budynków przemysłowych będzie przyciągał inwestorów. Dzięki dużej ilości i różnorodności ofert jest on atrakcyjny dla szerokiego grona odbiorców.

#Chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Odwiedź Domiporta.pl

Szukasz mieszkania na rynku pierwotnym? Sprawdź ogłoszenia

Więcej o: