Rynek deweloperski zakończył rok 2013 sukcesem

Wedle przewidywań, informacja o możliwości wycofania kredytów w stu procentach finansujących zakup nieruchomości, podziałała na klientów mobilizująco. Analitycy wskazują, że w ostatnim czasie, zwłaszcza pod koniec 2013 roku, odnotowano wzmożone zainteresowanie zakupem mieszkań.
Jak pokazuje raport REAS, osoby zainteresowane zakupem mieszkania ruszyły do banków po kredyty.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku liczba transakcji dokonanych na rynku pierwotnym z sześciu największych miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź) wyniosła ponad 10 tysięcy i wzrosła w porównaniu z wcześniejszym kwartałem o 14 procent.

Również według analiz WGN w IV kwartale 2013 roku odnotowano wzrost transakcji mieszkań na rynku wtórnym w porównaniu do III kwartału o 9,8 %.

W ciągu ubiegłego roku sprzedano około 36 tysięcy mieszkań na rynku pierwotnym, co stanowi wynik o ponad 17 procent wyższy od tego, który został osiągnięty w 2012 roku. REAS podkreśla jednak, że do liczby mieszkań sprzedanych kwalifikuje się również te objęte płatną rezerwacją ze strony klientów. W taki właśnie sposób dane mieszkanie nie jest dłużej dostępne dla innych kupujących, natomiast sprawa ta jest istotna w kontekście programu "Mieszkanie dla Młodych". W dużej mierze wzrost zainteresowania nabywaniem mieszkań przypisuje się właśnie rządowemu programowi.

Jeśli chodzi o ceny, to z raportu REAS wynika, iż mimo ewidentnej poprawy popytu, ceny nieruchomości nie uległy wzrostowi.

Z całą pewnością rynek deweloperski może być zadowolony z dobrego ostatniego kwartału 2013 roku. Co innego klienci. To właśnie oni, w obawie przed wkładem własnym, zgodzili się na droższe kredyty.

Czy mimo wszystko poprawa na rynku w ostatnim kwartale 2013 poprawi dane za cały rok? To wykażą raporty uzupełniające, a w szczególności Amron Sarfin dla Związku Banków Polskich. To właśnie z ich podsumowania trzeciego kwartału minionego roku wynikało, że nawet jeśli w ostatnich miesiącach 2013 roku wartość a także liczba udzielanych kredytów uległaby wzrostowi, to i tak wynik za cały 2013 rok byłby na poziomie najmniej korzystnego od lat 2009 roku. Dlatego właśnie, pomimo dobrych danych z ostatniego kwartału 2013 roku, odbicie na rynku kredytowym w całym ubiegłym roku może okazać się znacznie mniejsze niż mogłoby się to wydawać.

#Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o: