Czy ceny mieszkań na rynku wtórnym stanieją w tym roku?

To wielka niewiadoma, chociaż wiele na to wskazuje, ponieważ kredyty w tym roku będą trudniej dostępne a program Mieszkanie dla Młodych wesprze tylko kupno mieszkań z rynku pierwotnego.
Jeśli ceny spadną to kiedy i o ile? Nie jest to łatwa prognoza, ponieważ sytuacja na rynku mieszkań używanych jest w znacznym stopniu uzależniona od wysokości cen i popytu na rynku pierwotnym oraz popularności programu Mieszkanie dla Młodych.

Na razie można przypuszczać, że z powodu zaniżonych limitów cen mieszkań w programie, na największych rynkach, jego zasięg, przynajmniej na chwilę obecną, będzie mocno ograniczony. W niektórych miastach np. w Krakowie, deweloperzy sprzedają nieruchomości w cenach nawet o ponad 1000 zł większych za metr, niż zakładają limity cen.

To sugeruje, że przynajmniej na początku funkcjonowania programu MDM trudno będzie znaleźć właściwe mieszkanie. Być może później będzie nieco lepiej, ale kosztem tego, że jeśli ceny rzeczywiście się nie zmienią, to firmy będą stosować różnego rodzaju triki, by obejść założenia programu, albo też odbije się to na jakości inwestycji deweloperskich, czy też lokalizacji. Również obserwatorzy rynku spodziewają się sytuacji, w której deweloperzy będą rozpoczynać swoje inwestycje na obrzeżach miast, gdzie grunty są dużo tańsze, i tym samym koszty całej budowy.

Tylko czy to rozwiązanie pożądane będzie przez klientów? Choćby dlatego właśnie rynek wtórny, wciąż najpopularniejszy w Polsce ma szansę nie stracić na popycie. Przekrój lokalizacji, standardu i rodzaju mieszkania z rynku wtórnego jest szerszy a do tego położony zazwyczaj w atrakcyjniejszej lokalizacji, np. blisko centrum, sklepów, przedszkoli, miejsca pracy.

Ponadto stosunkowo ograniczona liczba ewentualnych klientów programu MDM (musi być to osoba, która nie ukończyła 35 lat, i która po raz pierwszy kupuje własne mieszkanie) może neutralizować odpływ klientów z rynku wtórnego.

Również ograniczona oferta deweloperów w dużych miastach i bardzo skromna w mniejszych miejscowościach, spowoduje, że klienci będą nadal kupować mieszkania używane. Te kwestie pozwalają domniemywać, że rynek wtórny, nawet jeśli miałby odczuć spadek popytu, to będzie nieduży i nie wpłynie znacząco na ceny.

Z kolei wielu obserwatorów rynku obawia się, że zmiany, które ma przynieść przyszły rok w kwestii kredytowania (trzeba będzie posiadać wkład własny, by uzyskać kredyt bankowy) skutecznie obniżą odradzający się popyt, a to przełoży się na spadki cen.

Jednak negatywne skutki nowej rekomendacji będą dotyczyły również tych klientów rynku pierwotnego, którzy nie będą mogli skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych.

Czy w takim razie ceny mieszkań używanych spadną? Na pewno warunki programu MDM oraz sytuacja na rynku kredytów nie spowodują, że stawki będą spadać skokowo. Najprawdopodobniej będzie to niewielka korekta cen, a wraz z powolnym wzrostem popytu i cen na rynku pierwotnym (po uruchomieniu MDM) powoli ceny mieszkań używanych znów zaczną rosnąć.

#Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o: