Mieszkanie dla młodych: wszystkie wymagane dokumenty

Jakie dokumenty należy złożyć w banku, aby uzyskać dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla młodych?
Znalezienie lokalu, który spełni wymagania programu Mieszkanie dla młodych, a potem banku, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, to nie wszystko. Jednym z kroków ubiegania się o dopłatę jest także skompletowanie dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie w ramach MdM i wniosku o kredyt.

Na początek oświadczenie

Podstawą są dokumenty, w których ubiegający się dopłatę poświadcza, że spełnia wymogi programu. Jakie powinny być to oświadczenia?

Po pierwsze, oświadczenie o nieposiadaniu na własność nieruchomości mieszkalnej. Dom jednorodzinny, mieszkanie, a nawet współwłasność budynku, w którym jest choć jeden lokal mieszkalny wykluczają z programu. Oświadczenie musi być ważne na dzień zawarcia umowy kupna nieruchomości.

Do dokumentacji kredytowej należy także dołączyć oświadczenie, o tym, że mieszkanie ma służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Jeśli osoba kupuje nieruchomość od dewelopera prowadzącego działalność gospodarczą, powinna dołączyć także jego oświadczenie, mówiące, że mieszkanie zostanie po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę. To ważne - tylko lokale z rynku pierwotnego dają prawo do dopłaty.

Zobowiązanie

Osoby, które wynajmują mieszkania lub posiadają spółdzielcze, lokatorskie prawo do lokalu zobowiązane są do rozwiązania umowy najmu lub zrzeczenie się prawa do lokalu miesz kalnego na rzecz spółdzielni i opróżnienia mieszkania w przeciągu sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy kupna mieszkania. Osoby te muszą złożyć pisemne zobowiązanie, że tak uczynią.

Akt urodzenia i informacja o mieszkaniu

Nie zawsze wyżej wymienione dokumenty będą wystarczające.

Jeśli potencjalny beneficjent ubiega się o dopłatę w wysokości 10-15 proc., powinien przedstawić odpisy aktu urodzenia dzieci. W celu ich otrzymania należy złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Uwaga: czas oczekiwania może wynosić miesiąc, a opłata - kilkadziesiąt złotych.

Dodatkowego udokumentowania może także wymagać cena mieszkania i jego powierzchnia użytkowa. Mieszkanie musi mieścić się w limicie ceny i powierzchni, aby osoba zainteresowana programem mogła skorzystać z dofinansowania.

Wewnętrzne wymagania banków

Na koniec warto dodać, że oprócz dokumentów koniecznych w ubieganiu się o dofinansowanie w ramach MdM, do banku należy złożyć również te, wymagane zazwyczaj przez instytucje finansowe przy zaciąganiu kredytu. Będzie to więc wyciąg z KRS lub zaświadczenie o zarobkach, a także odpis z księgi wieczystej lub inny dokument świadczący o tym, że mieszkanie zostało oddane do użytkowania. Każdy bank ma własne wymagania, o które warto dowiedzieć się wcześniej, tak by cała procedura przebiegła szybciej.Chcesz kupić mieszkanie z dopłatą? Zobacz oferty MdM na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o: