MdM: na tym możesz się potknąć

Uzyskanie dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla młodych może być nie być łatwe. Oto sześć progów, na których potknięcie może utrudnić lub uniemożliwić otrzymanie dofinansowania.
Kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty do nowego mieszkania kusi. Chętni na udział w programie Mieszkanie dla młodych powinni jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii.

Próg pierwszy: limity

Poważnym progiem, dla wielu być może nie do przeskoczenia, są limity cenowe. Według zasad programu Mieszkanie dla młodych koszt zakupu metra kwadratowego nie może przekroczyć kwot ustalanych przez poszczególnych wojewodów. Te różnią się w zależności od tego, czy lokal znajduje się w stolicy województwa, jej najbliższym otoczeniu czy w pozostałej części województwa.

Limity cenowe to nie wszystko. Program ogranicza maksymalną powierzchnię kupowanego mieszkania do 75 mkw. (85 mkw., gdy w rodzinie jest trójka dzieci). Dotyczy on także wyłącznie rynku pierwotnego. W konsekwencji znalezienie mieszkania spełniającego wyśrubowane wymagania może być trudne.

Według danych Domiporta.pl w Krakowie w limitach mieści się ok. 1 proc. oferowanych lokali, w Warszawie - 4 proc., a we Wrocławiu - ok. 8 proc. W Gdańsku jest to jednak już ponad połowa oferowanych mieszkań.

Próg drugi: obniżenie limitu cenowego

Zgodnie z zasadami, wskaźnik przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego, który jest podstawą do wyliczeń limitów MdM, ustalany jest przez wojewodów raz na sześć miesięcy.

Możliwa jest więc sytuacja, w której lokal wprawdzie zmieści się w limicie w momencie zawierania umowy przedwstępnej z deweloperem, jednak przekroczy go w chwili przeprowadzania transakcji. W skrajnym przypadku może to oznaczać albo utratę zaliczki albo konieczność kupna mieszkania bez dopłaty.

Próg trzeci: własność mieszkania

Poważnym utrudnieniem może być przepis, w myśl którego do dopłat uprawnieni są te osoby, które nie posiadają, nie posiadały oraz nie będą posiadały żadnej nieruchomości. To nie pomyłka - jeśli osoba skorzystała z dofinansowania, w ciągu pięciu lat nie może kupić nowego mieszkania.

Dla niektórych regulacja może być poważnym utrudnieniem. Z programu wyklucza na przykład wcześniejsza współwłasność lokalu z ma łżonkiem, nawet jeśli w międzyczasie został przeprowadzony rozwód.

Próg czwarty: brak możliwości sprzedaży i wynajmu

Kolejnym ograniczeniem jest zakaz sprzedaży kupionego ze wsparciem mieszkania. Przez pięć lat od uzyskania dopłaty beneficjenci programu Mieszkanie dla młodych nie będą mogli pozbyć się lokalu, niezależnie od tego, jak zmieni się ich sytuacja życiowa. Co więcej, nie będą mogli go także wynająć. Jeśli to zrobią, będą musieli oddać dopłatę w wysokości proporcjonalnej do czasu, który upłynął do momentu naruszenia wymogu (np. przy sprzedaży mieszkania po trzech latach, koniecznie będzie oddanie 40 proc. kwoty dotacji).

Na tym nie koniec. Beneficjenci programu nie tylko nie mogą sprzedać czy wynająć mieszkania kupionego z rządowym wsparciem, ale też kupić kolejnego. Także w takiej sytuacji, jeśli wymogi te nie zostaną spełnione, należało będzie zwrócić dofinansowanie.

Próg piąty: ograniczona ilość środków

Srodki przeznaczone na MdM są ograniczone. W latach 2014-2018, kiedy program będzie obowiązywał, rząd przeznaczy na niego łącznie 3,553 mld zł. W 2014 roku będzie to 600 mln zł. Dlaczego te kwoty są ważne?

W momencie wykorzystania 95 proc. środków dopłaty zostaną zawieszone. Kto się nie zdąży się zakwalifikować, może np. stracić zaliczkę wpłaconą deweloperowi. W 2014 roku łączna liczba dopłat wyniesie około 20 tys.

Próg szósty: przekroczenie terminu

Terminy są ważne także w przypadku dopłat przyznawanych tym, którym urodzi się trzecie dziecko. W celu otrzymania dodatkowego pięcio-procentowego dofinansowania w spłacie kredytu, konieczne jest złożenie wniosku. Uwaga: jest na to sześć miesięcy.

Czy wszystkie ten potencjalne przeszkody oznaczają, że o dopłatę strać się nie warto? W żadnym wypadku. Wszystkie one mogą utrudnić życie, jednak dodatkowe źródło finansowania może być dla wielu ratunkiem, zwłaszcza w sytuacji zaostrzonych kryteriów przyznawania kredytów.Chcesz kupić mieszkanie z dopłatą? Zobacz oferty MdM na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o: