Mieszkanie dla młodych w pięciu krokach

Od początku przyszłego roku zacznie obowiązywać program Mieszkanie dla młodych, pozwalający uzyskać dopłatę do kupowanej nieruchomości. Co zrobić, aby otrzymać wsparcie?
Kupno nieruchomości w ramach programu Mieszkanie dla młodych wymaga pokonania kilku kroków. Jeśli je zrealizujemy, otrzymamy dopłatę w wysokości od 10 do 20 proc.

Czy kwalifikujemy się do programu?

Pierwszym warunkiem, który muszą spełnić osoby ubiegające się o wsparcie w ramach MdM, jest wiek - beneficjentami programu mogą być wyłącznie osoby do 35 roku życia. Jeśli o dopłatę ubiega się małżeństwo, liczy się wiek osoby młodszej.

Dodatkowo kto chce uzyskać dopłatę, nie może być właścicielem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego umożliwiającego zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność części ułamkowej nieruchomości nie jest przeszkodą.

Szukamy mieszkania

Kupowane mieszkanie lub dom musi spełniać określone kryteria. Powierzchnia nieruchomości nie może przekroczyć 75 mkw. w przypadku mieszkania oraz 100 mkw. w przypadku domu jednorodzinnego. Rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić lokal o 10 mkw. większy.

Określony jest także limit cenowy z mkw. Dla Warszawy jest to nieco ponad 5,8 tys. zł, Gdańska - niecałe 5,7 tys. zł, Poznania - 5,6 tys. zł., Łodzi - 5 tys. zł, Krakowa - niespełna 4,9 tys. zł, a Katowic - niecałe 4,7 tys. zł. Limity znaleźć można na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Będą ulegać one zmianie.

Ważnym kryterium jest rynek pierwotny. Nieruchomość musi pochodzić od dewelopera.

Zaciągamy kredyt

Kolejnym krokiem jest wizyta w banku. Kredytów, uprawniających do uzyskania dopłaty, udzielają jedynie instytucje, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich lista publikowana jest na stronie BGK. Kredyt musi zostać zaciągnięty na co najmniej 50 proc. wartości mieszkania. Kto potwierdzi swoją zdolność kredytową powinien skompletować wymagane dokumenty.

Kompletujemy dokumenty

Jednym z dokumentów, jakie należy przygotować, jest oświadczenia o spełnianiu warunków programu - czyli o braku tytułu do własności mieszkania lub domu, ewentualnie spółdzielczego prawa do lokalu. Należy też oświadczyć, że kupowany lokal wykorzystywany będzie do celów mieszkaniowych. Od dewelopera z kolei wymagane jest uzyskanie oświadczenia o zasiedleniu przez nabywcę po raz pierwszy mieszkania.

Do tego dochodzi zobowiązanie osób wynajmujących do rozwiązania umowy lub zrzeczenia się spółdzielczego, lokatorskiego prawa do lokalu w ciągu sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy kupna mieszkania. Oprócz obowiązkowych dokumentów mogą być wymagane także inne, potwierdzające wiek, powierzchnię mieszkania czy cenę metra kwadratowego. Te osoby, które mają dzieci, będą musiały udokumentować ten fakt stosownym dokumentem. Pozwoli to na uzyskanie dopłaty do wkładu własnego w wysokości nie 10 proc., a 15 proc. Jeśli ma się trójkę dzieci, otrzymać będzie można dodatkowe 5 % dofinansowania, tym razem jednak już do spłaty kredytu.

Czekamy

W dalszej kolejności bank wysyła wniosek do BGK, gdzie ten jest analizowany. Dopiero potem podpisujemy umowę, a BGK przelewa pieniądze na rachunek banku. Dopłata stanowi ostatnią płatność w ramach kolejnych transz przelewanych na rachunek dewelopera. Po zakończeniu całej procedury można odebrać klucze, wprowadzić się do mieszkania i terminowo spłacać raty.Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o: