MdM: Młodzi na peryferiach

W największych miastach limity cenowe Mieszkania dla Młodych mocno zawężają wybór lokali. Mieszkania kwalifikujące się do programu znajdziemy raczej na obrzeżach lub w mniej atrakcyjnych dzielnicach.
Dane Domiporta.pl z października b.r. wskazują, że na początku przyszłego roku lokali mieszczących się w kryteriach MdM w wybranych dużych miastach Polski może być stosunkowo niedużo. Ogłoszeń, spełniających wymagania programu, w Warszawie i Wrocławiu jest mniej niż 10 proc., w Krakowie - 1 proc. Więcej lokali znajdziemy w Gdańsku i Poznaniu, gdzie w limitach mieści się około połowa mieszkań.

Co więc powinni zrobić ci, którzy chcą skorzystać z rządowych dopłat? Szukać w dzielnicach położonych poza centrum, tam gdzie grunty, a co za tym idzie mieszkania są tańsze.

Limity

Do programu MdM kwalifikują się domy i mieszkania z rynku pierwotnego. W przypadku mieszkań powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw., przy czym osoby z trojką dzieci będą mogły kupić mieszkanie o 10 mkw. większe. Kupowany lokal musi spełnić określone limity cenowe.

Przyczyna, dla której chętni na wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych muszą szukać lokali na peryferiach leży w samej konstrukcji przepisów. Aby dana nieruchomość kwalifikowała się do dopłaty, cena metra kwadratowego nie może przekroczyć określanej przez wojewodę wartości.

Limity liczone są one w oparciu o średnią z dwóch ostatnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych i przelicznik 1.1. W czasie obowiązywania programu będę one ulegać zmianie. Inne wartości limitów przyjmowane są dla miast wojewódzkich, otaczających je gmin oraz pozostałej części regionu.

Warszawa tylko po rabacie (limit: 5865 zł)

Limit ceny 1 mkw. dla stolicy wynosi 5865 zł. Średnia cena ofertowa w najtańszej z dzielnic, Wawrze, to 6025 zł. O kilkaset złotych limit przekraczają także ceny w innych, uważanych za niedrogie, dzielnicach peryferyjnych: Wilanowie (6253 zł), Rembertowie (6269 zł) i Białołęce (6356 zł).

Nie znaczy to, że w Warszawie mieszkań tańszych w ogóle nie ma. Lokale w cenie poniżej limitu oferowane są m.in. przez deweloperów stawiających budynki na Bielanach, Białołęce czy Bemowie. W wielu przypadkach można także negocjować ceny. Rabaty na poziomie 5-10 proc. są na dzisiejszym rynku nieruchomości dość powszechne - a właśnie taka obniżka ceny w porównaniu z ofertą wystarczy, żeby zmieścić się w limitach MdM.

Wrocław za obwodnicą (limit: 4774 zł)

Podobnie jak w Warszawie, także we Wrocławiu przeciętne ceny metra kwadratowego są wyższe niż wyznaczone limity. W najtańszej dzielnicy - Psie Pole - za m kw. trzeba zapłacić średnio 4897 zł. To o ponad 100 zł więcej niż wynosi limit. W innych dzielnicach przeciętne ceny są znacznie wyższe. Dla Fabrycznej średnia cena wynosi 5142 zł, w Śródmieściu i Krzykach - ponad 6 tys. zł za mkw.

Tak, jak w przypadku Warszawy, także we Wrocławiu można znaleźć mieszkania mieszczące się w limitach. Lokale na osiedlach położonych za obwodnicą autostradową, tuż przy granicy miasta, oferowane są w cenach nie przekraczających 4,5 tys. zł.

Kraków daleko od Rynku (limit: 4894 zł)

Jedyną dzielnicą Krakowa, w której przeciętna cena mieszkania nie przekracza limitu MdM jest Bieżanów-Prokocim. Średni koszt za mkw. wynosi 4,5 tys. zł. Kto jednak dobrze poszuka, znajdzie tam nawet lokal w cenie 3,7 tys. zł za mkw. Prokocim leży na dalekich, południowo-wschodnich obrzeżach miasta.

Poznań daje nadzieję (limit: 5605 zł)

W Poznaniu mieszkań kwalifikujących się do programu jest znacznie więcej. Przeciętna cena mkw. mieszkania jest tam niższa niż w Krakowie, a limit programu - wyższy. Dzięki temu lokale spełniające wymagania znaleźć można przynajmniej w trzech dzielnicach: Biedrusku (średnia cena - 4565 zł), Naramowie (4968 zł) i Podolanach (5419 zł).

W serwisie Domiporta.pl znaleźć można kilkanaście poznańskich inwestycji mieszczących się w surowych kryteriach MdM. Prawie wszystkie jednak znajdują się daleko od centrum.

Gdańsk (limit: 5682 zł)

Gdańszczanie chętni na mieszkania w ramach MdM szukać powinni w trzech dzielnicach: Chełmie, Jasieniu i Matarni. We wszystkich trzech lokalizacjach przeciętne ceny mkw mieszkania mieszczą się w limitach programu. W Chełmie średni koszt zakupu jest niższy od wyznaczonego nawet o ok. 1,5 tys. zł.

Limity w Gdańsku określone są na wysokim poziomie. Spośród najważniejszych metropolii wyższe są tylko w Warszawie. Z drugiej strony ceny mieszkań są o kilkaset złotych na metrze niższe niż w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu.Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o: