Chcesz skorzystać z MdM? Tyle może kosztować Twoje mieszkanie

Z początkiem 2014 r. ma ruszyć program Mieszkanie dla Młodych. Jednym z warunków skorzystania z dofinansowania jest, aby cena mieszkania nie przekraczała określonego limitu. Już wiadomo, ile będzie on wynosił.
Aby skorzystać z dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, trzeba spełnić szereg warunków. Sporo z nich dotyczy nabywanej nieruchomości. Musi to być lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny z rynku pierwotnego, położone oczywiście na terenie Polski. Co więcej, powierzchnia nieruchomości nie może przekraczać 75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego. Dla beneficjentów wychowujących przynajmniej troje dzieci, limity te są o 10 m2 wyższe.

Bodaj najistotniejszym jednak zastrzeżeniem jest, aby cena 1 m2 nabywanej nieruchomości nie przekraczała określonego pułapu. Został on określony jako średnia dwóch ostatnich odczytów wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych (obowiązującego w gminie na terenie której położone jest mieszkanie) powiększona o 10 proc. Limity te są różne dla miast wojewódzkich, gmin sąsiadujących z nimi, oraz pozostałych lokalizacji.

Wskaźniki przeliczeniowe zmieniają się co pół roku. Ostatni odczyt przeprowadzono na początku października, a więc obowiązy wać będą one do końca marca 2014 r. Zatem kredytobiorcy, którzy planują złożyć wnioski o dofinansowanie do końca I kwartału 2014 r. już wiedzą, ile może kosztować nabywane przez nich mieszkanie, aby zmieścić się w limicie i otrzymać dofinansowanie.

Maksymalna cena 1 m2 nieruchomości umożliwiająca skorzystanie z programu MdM

Uwaga, jest jeden wyjątek! W województwie pomorskim publikacja wskaźnika przeliczeniowego odbywa się nie na początku kwietnia i października, jak w pozostałych województwach, ale w styczniu i lipcu. Zatem tam dokładna kalkulacja limitu ceny mieszkania w programie MdM będzie możliwa dopiero za ok. 2 miesiące. W poniższej tabeli uwzględniono aktualne wskaźniki przeliczeniowe dla województwa pomorskiego, ale należy pamiętać, że nie są to dane precyzyjne, a jedynie przybliżone.

Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej 1 m2 mieszkania będzie mógł kosztować w Warszawie (5 864,65 zł). Limit na poziomie ponad 5 tys. zł będzie obowiązywał także w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, a prawdopodobnie także w gminach sąsiadujących z tym ostatnim.

Na drugim biegunie znajdują się mieszkania w województwach: lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i podlaskim. Mowa o lokalizacjach poza miastami wojewódzkimi i okalającymi je gminami.

#Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o:
Komentarze (4)
Chcesz skorzystać z MdM? Tyle może kosztować Twoje mieszkanie
Zaloguj się
  • Marek Włodarczyk

    0

    dla młodych jest teraz dużo możliwości - MDM czy też projekty takie jak Rubikon (od Dolcan'a) idealnie odpowiadają na potrzeby i możliwości młodych osób

  • Henryk Kowalski

    0

    W Warszawie jest realizowana inwestycja przez dewelopera Dolcan , osiedle Rubikon które spokojnie kwalifikuje się do dofinansowania . Mieszkania tam zlokalizowane to kawalerki dla młodych zaczynających start w nowe życie studenckie lub kariery zawodowej .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX