Gdzie i za ile kupisz mieszkanie?

100 tys. zł oznacza ciężkie poszukiwania, 200 tys. zł zagwarantuje średniej jakości lokal, 500 tys. zł pozwoli na przebieranie w ofertach - jakie mieszkanie i gdzie kupisz za każdą z tych kwot?
Jeśli wierzyć danym pokazującym średnie ceny mieszkań, potencjalny kupujący powinien dysponować kwotą przynajmniej 200-250 tys. zł. jeśli zainteresowany jest kupnem mieszkania. - Rozpiętość cen w jakich oferowane są lokale mieszkalne jest w zasadzie nieograniczona. Największym zainteresowaniem cieszy się segment w przedziale od 200 do 300 tys. zł w Warszawie, Krakowie, Gdańsku oraz od 100 do 200 tys. zł w mniejszych miastach. - mówi Agnieszka Grotkowska, Dyrektor ds. projektów specjalnych, Domiporta.pl - Często poszukiwane są także lokale o jak najniższej cenie za m2 nawet jeśli konieczne jest przeprowadzenie remontu. W dalszym ciągu jednak zakup mieszkania to duży wydatek, dla wielu wręcz nieosiągalny. Wzmożony popyt na mieszkania generowany jest przez dwie grupy nabywców. Zamożnych, którzy rezygnują z nisko oprocentowanych lokat i gotówkę przeznaczają na zakup nieruchomości oraz tych, którzy mają w miarę stabilne zatrudnienie, ale nie posiadają oszczędności. Oni korzystają z ostatnich miesięcy, w których można zaciągnąć kredyt na 100% wartości mieszkania - dodaje Grotkowska.

Za 100 tys. mieszkanie dla upartego

Według danych z serwisu Domiporta.pl dotyczących rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu nawet najmniejsze, jednopokojowe lokale wystawiane są za kwoty przekraczające 200 tys. zł. Spośród innych dużych miast tylko w Łodzi, Katowicach i Szczecinie jest taniej. Także tam jednak średnie ceny ofertowe wynoszą od 130 do 150 tys. zł.

Możliwe jest jednak znalezienie pojedynczych tanich lokali. W Krakowie, w dobrej lokalizacji za 100 tys. zł oferowana jest kawalerka o powierzchni 20 m2. We Wrocławiu za podobną kwotę można nabyć dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 30 m2. Lokal z przechodnią kuchnią, w starej, przedwojennej kamienicy wymaga jednak remontu. Wkrótce do nabycia będą także mieszkania o pow. 12 m2 za 89 tys. zł. Lokale wprawdzie bardzo małe, ale za to nowe i w dobrej lokalizacji.

Podobnie jak w Krakowie i Wrocławiu także w Poznaniu za 100 tys. zł oferowane są z reguły mieszkania w bloku, do remontu i poza centrum. Są to zazwyczaj kawalerki o powierzchni 20-30 m2. Kawalerkę w suterenie o powierzchni 21 m2 znajdziemy także w Warszawie. Sprzedający szczerze informuje, że nie przewidziano tam możliwości zameldowania. Trzeba także samodzielnie wykonać kuchnię.

Czy w tańszych miastach, takich jak Katowice, Szczecin oraz Bydgoszcz znajdziemy lepsze oferty? Nad Brdą uda się nabyć jedno lub dwupokojowe mieszkanie w budownictwie z lat 70/80. Kto dobrze poszuka, w katowickiej kamienicy znajdzie wyremontowany lokal o powierzchni 40 m2 - w niezbyt dobrej jednak dzielnicy.

Z 200 tys. zł znacznie większe pole manewru

Przeglądając ogłoszenia warto pamiętać, że ceny których oczekują sprzedający niekoniecznie pokrywają się z cenami transakcyjnymi. Te, za które ostatecznie sprzedawane są mieszkania znajdziemy w raportach AMRON przygotowywanych przez Związek Banków Polskich. Z opracowania za drugi kwartał 2013 roku wynika, że w Katowicach, Łodzi i Białymstoku przeciętna ceną zakupu lokalu to 200 tys. zł. W innych dużych miastach ceny transakcyjne są już wyższe.

Jeśli przyjrzeć się cenom za metr kwadratowy mieszkania, widać jednak wyraźnie, że za 200 tys. zł nawet w Warszawie można kupić nieduży (28m2) lokal. W Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, kwota ta powinna wystarczyć na kupno mieszkania o powierzchni od 35 do 40 m2 - przy odrobinie szczęścia uda się znaleźć dwupokojowe. Mieszkanie o metrażu od 50 do 70 m2 kupimy z kolei w Białymstoku, Szczecinie i na Górnym Śląsku. To już typowy polski lokal.

Trzeba przy tym pamiętać, że raporty AMRON bazują na średnich cenach. Na rynku można znaleźć znacznie większe mieszkania w o wiele niższych cenach. Nawet w Warszawie za 200 tys. zł można kupić dwupokojowe mieszkanie z 2004 roku. Tyle, że do remontu.

Pół miliona gwarantuje szerokie perspektywy

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja tych, którzy dysponują kwotą 500 tys. zł. Za pół miliona złotych mieszkanie w dobrym standardzie kupić można w Warszawie. Znajdziemy tu lokale o powierzchni 70 m2 lub jeszcze większe, ale wymagające remontu.

Przestronne mieszkanie (90 m2) można kupić także w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. W Krakowie 500 tys. zł wystarczy na lokal o pow. 100 m2 w kamienicy w centrum miasta.

W mniejszych miastach pół miliona złotych gwarantuje pełną swobodę wyboru. W Katowicach możemy nabyć mieszkanie na poddaszu, o powierzchni 160 m2 i znajdujące się w ścisłym centrum miasta. Szczecin, Toruń oraz Łódź zaoferują nam lokale o powierzchni przekraczającej 120 m2, a nawet domy. W Bydgoszczy z kolei za taką kwotę wystawione są na sprzedaż nowe domy do 200 m2 w stanie deweloperskim lub z drugiej ręki, ale gotowe do zamieszkania.Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o:
Komentarze (4)
Gdzie i za ile kupisz mieszkanie?
Zaloguj się
  • tamela

    Oceniono 4 razy 2

    Lokal, a lokal to też różnica :) Od jakiegoś czasu rozglądam się za mieszkaniem w kamienicy w stolicy i niestety wiele z nich jest do generalnego remontu. Zachwycam się natomiast pięknie wyremontowanymi kamienicami w Krakowie, takimi jak te należące do Koneser Group. Ceny nie są odstraszające, a na zadbaną kamienicę, np. na Kazimierzu aż miło spojrzeć :)

  • Gość: Marika

    Oceniono 2 razy -2

    jesli chodzi o poznań to dobrze zszukać deweloperów, którzy biora udział w programach home profit, zawsze jakaś znizka wpadnie, moja koleżanka z narzeczony kupiła mieszkanie od pbg quadro house i nie narzekaja, zawsze trochę grosza wpadło z powrotem, a przy takich wydakach kazdy grosz się liczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX