Polacy marzą o działkach letniskowych

Na rynku nieruchomości rozpoczyna się sezon na działki rekreacyjne. Z ankiety przeprowadzonej przez serwis Domiporta.pl oraz agencję Metrohouse wynika, że Polacy coraz częściej myślą o takim zakupie.
Preferowane działki z domkiem

59,5 proc. ankietowanych w kwietniu br. internautów zgłasza chęć zakupu w najbliższym czasie działki letniskowej. Choć są to jedynie deklaracje, które mogą wcale nie znaleźć odzwierciedlenia w ostatecznych zakupach, to znamienny jest wysoki procent osób, które zamierzają swój wolny czas spędzać na własnej działce za miastem. Prawie 70 proc. internautów biorących udział w ankiecie deklarowało, że maksymalną kwotą, jaką mogą przeznaczyć na zakup działki jest 50 tys. zł. Zaledwie 9 proc. jest w stanie wyłożyć na ten cel ponad 100 tys. zł.

Największa liczba ankietowanych (46,1 proc.) wybrałaby zagospodarowaną działkę z domkiem letniskowym. - Zakup gotowej działki to najczęściej wybierana opcja. Nabycie samego gruntu, a następnie jego ogrodzenie, zagospodarowanie i budowa domku letniskowego to oprócz kosztów także kwestia czasu, jaki należałoby poświęcić na te prace. Nawet jeśli koszty zakupu działki z domkiem letniskowym są kilkukrotnie wyższe niż niezabudowanego gruntu, to i tak wolimy iść na gotowe, mówi Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse.Blisko lasu i niedrogo

Trzy czwarte ankietowanych wybiera działki letniskowe położone stosunkowo blisko miejsca zamieszkania (100 km w jedną stronę). Preferowane jest otoczenie lasów (44 proc. odpowiedzi) i jezior (32 proc.). Podobnie jak na rynku mieszkaniowym, poszukując działki letniskowej, nabywcy kierują się głównie ceną. W dalszej kolejności ważne jest spokojne otoczenie, dające duży komfort odpoczynku. Rzadko postrzegamy działkę jako produkt inwestycyjny, choć niewątpliwie odpowiednie zagospodarowanie gruntu (budowa domku, nasadzenia, ogrodzenie) ma wpływ na zwiększenie jej wartości.Dlaczego lubimy działki za miastem?

Wiosna jest zawsze okresem, w którym nasila się aktywność osób poszukujących gruntów. Działki rekreacyjne zyskują na atrakcyjności wraz z pierwszymi letnimi wyjazdami. Zakup letniska w stosunkowo niewielkiej odległości od miasta, w którym mieszkamy, stanowi swego rodzaju azyl i weekendową bazę wypadową. Jest też namiastką domu, za którym tęskni wielu mieszkańców miast. - Na przestrzeni kilku ostatnich lat, a zwłaszcza w okresie boomu, obserwowaliśmy silny rozwój przedmieść i miejscowości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast. Niestety słaba infrastruktura drogowa, niekończące się korki i borykanie się z trudami codziennych dojazdów do pracy sprawiają, że obserwujemy tendencję powracania do centrów miast. Zamiana domu na przedmieściach na mieszkanie w mieście i działkę letniskową w rekreacyjnej okolicy jest rozwiązaniem, które coraz chętniej wybierane jest przez osoby oczekujące wygody i relaksu - twierdzi Agnieszka Grotkowska, Dyrektor ds. Projektów Specjalnych w Domiporta.pl.Kontakt dla mediów

Małgorzata Mleczko, Świeża Bazylia PR, mmleczko@swiezabazylia.pl, tel. kom. 668 046 599

Marcin Jańczuk - Metrohouse, mjanczuk@metrohouse.pl, tel. kom. 668 820 616

Chcesz kupić działkę? Przejrzyj oferty na Domiporta.pl

Marzysz, żeby mieszkać za miastem? Sprawdź oferty sprzedaży domów

Więcej o:
Komentarze (19)
Polacy marzą o działkach letniskowych
Zaloguj się
 • Gość: stan

  Oceniono 29 razy 9

  zasrana nagonka cwaniakow z agencji nieruchomosci; brac miotly i ulice sprzatac naciagacze~~

 • marcobranca

  Oceniono 7 razy 7

  a moze autory wrzuciliby cos wiecej na temat wielkosci, struktury i reprezentatywnosci proby?

 • Gość: mikron

  Oceniono 21 razy 7

  a na zdjeciu piękny domek z eternitowym dachem. Nic, tylko kupić i odetchnąc głęboko.
  Nie ma jak wiejskie powietrze z azbestem.

 • Gość: asdf

  Oceniono 23 razy 3

  chyba kogoś poje*ało... przestanie naganiać. ceny spadają.. po co komu działka na zadupiu?

 • delarambla

  0

  Co za bzdury wyssane z palca! Od 2 lat wystawiam działkę z domem murowanym na Mazowszu siedlisko.tumblr.com/ taniej niż te przykłady samych działek tutaj.

 • Gość: airmail

  0

  Co za bzdury wyssane z palca! Od 2 lat wystawiam działkę z domem murowanym na Mazowszu http://siedlisko.tumblr.com/ taniej niż te przykłady samych działek tutaj.

 • Gość: łodzianka

  Oceniono 17 razy -3

  Tak Polacy kupuję działki leśne bo tańsze po czym wycinają w pień wszystkie drzewa dlaczego nasze władze pozwalają na taki stan rzeczy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX